Akių vokų oda yra itin plona ir nelabai apsaugota odos natūralios hidrolipidinės plėvelės, taigi tai yra viena iš jautriausių kūno vietų. Kasdien akių vokus veikia daugybė dirgiklių: vėjas, šaltis, kosmetikos priemonės, trynimas rankomis... Akių vokų sudirginimas dažniau pasireiškia moterims, kadangi atliekant grožio puoselėjimo procedūras odą veikia nemažai kosmetikos priemonių ir įvairios jų sudedamosios dalys. Negana to, ši itin jautri ir gležna sritis trinama, ją dengiant makiažo priemonėmis ir jas paskui valant. Akių vokų egzemos paūmėjimas gali kilti dėl atopinio dermatito, iritacinio kontaktinio dermatito ir alerginio kontaktinio dermatito. Vien pastarosios dvi priežastys lemia nuo 50 iki 76 % atvejų. Iritacinio ir alerginio kontaktinio dermatito simptomai gali būti lokalus paraudimas ir patinimas, odą gali stipriai niežėti. Nors pasireiškiantys simptomai abiejų ligų atveju tokie patys, visgi jas galima atskirti pagal specifinius skirtumus:
- Skubi reakcija: iritacinis kontaktinis dermatitas
Iritacinę kontaktinę egzemą sukelia sąlytis su dirginančiomis medžiagomis: kosmetika, chemikalais, metalais ar natūraliomis medžiagomis. Simptomai pasireiškia labai greitai. 80 % kontaktinės egzemos atvejų yra šio tipo.
- Ilgas jautrinimas: alerginis kontaktinis dermatitas
Alerginė kontaktinė egzema išsivysto dėl kartotinio sąlyčio su alergenu. Per įsijautrinimo fazę, kuri gali trukti ištisus mėnesius ar metus, nekyla jokių odos reakcijų. Netikėtai imuninė sistema sureaguoja ir oda tampa sudirgusi.
Dažniausiai pasitaikantys alergenai ir dirginančios medžiagos yra šios:
– Tiesiogiai ant akių vokų tepamos odos priežiūros priemonės ar makiažas, arba į akis netyčia patekę šampūno ar plaukų dažų likučiai. Priežastis taip pat gali būti dirginimas ir trynimas (makiažo valymo kempinėle ar vatos diskeliu).
– Rankomis pernešami įvairūs dirgikliai ir alergenai. Ypač svarbu atsargiai elgtis su nagų laku, kadangi jo sudėtyje yra įvairių cheminių medžiagų, galinčių sudirginti akių vokus.
– Oru pernešama tarša: kvepalai, teršalų dalelės, saulė ir žiedadulkės, kurios yra dažnas alergenas, be kitų dirgiklių itin daug paūmėjimų sukeliantis pavasarį.
Nustačius dirginimo priežastį, pirmiausia reikėtų pasirūpinti, kad nebūtų jokio sąlyčio su įtariamu produktu. Po to akių vokų priežiūra pritaikoma atsižvelgiant į tai, ar šiuo metu yra paūmėjimas ar būklė tarp paūmėjimų.
Paūmėjimo metu:
- Iškart pasirūpinkite, kad pažeistoje vietoje nebūtų jokio sąlyčio.
- Venkite naudoti makiažo priemones.
- Naudokite gydytojo paskirtas ar vaistininko rekomenduotas priemones.
- Nuvalykite ir sudrėkinkite akių vokus ryte ir vakare, naudodami specialiai pritaikytą akių vokų priežiūros priemonę, nuraminančią ir padedančią atkurti pažeistą akių vokų srities odą.
Kasdien:
- Įpraskite plauti rankas, kelis kartus per dieną.
- Atidžiai rinkitės valomąsias ir kosmetikos priemones, kurias naudojate akių srityje ir kitoms kūno vietoms. Pasižymėkite, jei pakeitėte kokį nors produktą, ir galimas reakcijas, kilusias per kelias valandas ar dienas po pradinio naudojimo.
- Pirmenybę teikite tokioms odos priežiūros ir kosmetikos priemonėms, kurių saugumas patikrintas, valykite veidą ryte ir vakare, kad ant akių vokų neliktų jokių teršalų dalelių.
- Stenkitės ant akių vokų nenaudoti sunkaus ir lipnaus makiažo.
- Vakare rūpestingai nuvalykite akių makiažą, naudodami labai gerai toleruojamą priemonę, kurios nereikia stipriai trinti.