Šeimos gydytojas Paulius Jacevičius pastebi, jog piniginiai iššūkiai paprastai labai glaudžiai siejasi su mūsų fizine ir emocine sveikata.

„Lengviausiai tai paaiškina Maslow poreikių hierarchijos piramidė: finansinis saugumas šiandien yra būtina sąlyga, leidžianti žmogui ne tik patenkinti bazinius poreikius, tokius kaip maistas ar būstas, bet ir siekti kitų gyvenimo tikslų, ieškoti savirealizacijos galimybių, megzti socialinius ryšius“, – teigia gydytojas.

Jis priduria, kad ši praėjusio amžiaus viduryje paskelbta teorija šiandien reikalauja naujo požiūrio, nes būtent finansinis saugumas ne tik padeda užtikrinti pagrindinius poreikius ir stiprina savivertę, bet ir mažina nerimą dėl ateities, o tai tiesiogiai veikia ir fizinę sveikatą.

Kaip finansiniai iššūkiai veikia mūsų sveikatą?

P. Jacevičius sako, kad kai kurie moksliniai tyrimai jau patvirtina ryšį tarp paūmėjusių psichinių sutrikimų ir finansinio streso. Įdomu tai, kad tam tikro lygio stresą patiria ne tik realių piniginių problemų prislėgti asmenys, pavyzdžiui, neišgalintys mokėti paskolų, priversti skolintis būtiniausiems pirkiniams ar brangiam gydymui, bet ir hipotetines situacijas įsivaizduojantys žmonės, kurie baiminasi dėl neapibrėžtų ateities perspektyvų.

Anot gydytojo, praktika rodo, kad realūs finansiniai sunkumai gali tapti sudėtingų psichikos sveikatos būklių paūmėjimo ar išsivystymo priežastimi. O štai hipotetinių finansinių problemų baimė dažniau sukelia lėtinį stresą, dėl kurio gali išsivystyti depresijos požymiai.

„Nepaisant to, kad ši streso forma ne tokia intensyvi, ji gali tęstis kelerius metus. Be to, ją sudėtinga suvaldyti ir todėl, kad žmogaus galvoje esančios ir nerimą keliančios situacijos realybėje neegzistuoja, vadinasi, jis neturi ir aiškaus plano, kaip jas reikėtų spręsti“, – sako specialistas.

Todėl norintiems sumažinti finansinio streso poveikį sveikatai gydytojas siūlo pirmiausia pradėti rūpintis savo fizine ir emocine sveikata.

Fizinis aktyvumas gali padėti įveikti stresą

P. Jacevičius primena, kad tokie paprasti ir nieko nekainuojantys dalykai, kaip pasivaikščiojimai gryname ore ir sportas, mažina kortizolio, dar vadinamo streso hormonu, kiekį organizme. Tai reiškia, kad pakanka pradėti gyventi aktyviai, ir bendra savijauta bei nuotaika pagerės.

Žmonės dažnai pamiršta, kad streso lygį didina ir nesubalansuota mityba. Alkoholis, kofeinas, nikotinas, nesveiki užkandžiai tik stiprina mūsų dirglumą bei nerimą. Ir priešingai, reguliari mityba, produktai, kuriuose gausu vitamino C, Omega-3 riebalų rūgščių, magnio – mažina kortizolio lygį organizme. Taigi, ir patiriamą stresą.

Dar vienas svarbus dalykas saugant savo fizinę ir emocinę sveikatą, į kurį atkreipia dėmesį medikas, yra profilaktiniai sveikatos patikrinimai. Jie ne tik leidžia užkirsti kelią rimtoms ligoms, išvengti gydymo išlaidų, bet ir nuramina žmones – jie tiksliai žino, kokia jų sveikatos būklė, gali pasitarti su gydytojais ir išgirsti rekomendacijas, kaip rūpintis savimi.

Savo sveikatą puoselėjantiems naudinga ir įsigyti aktualius draudimo produktus, kurie šiandien reiškia ne tik išmokas nutikus nelaimei, bet ir leidžia naudotis čia ir dabar reikiamomis medicinos paslaugomis, kurių įprastai tektų ilgai laukti arba kurios brangiai kainuotų.

Gyvenimo nesuplanuosi, bet apsidrausti galima

PZU Lietuva gyvybės draudimas“ Produktų ir plėtros skyriaus vadovė Indrė Veličkienė pasakoja, kad savo praktikoje pastebinti, jog didžiausią stresą žmonės patiria, kai susiduria su savo ar artimųjų kritine liga arba patiria artimojo netektį. Taip pat baiminamasi prarasti pajamų šaltinį, turtą ar sveikatą.

Būna, kad nutikus nelaimei šalia žmogiškų išgyvenimų neretai iškyla ir labai rimti praktiniai klausimai – iš kur gauti lėšų gydymui arba pragyvenimui, kas mokės paskolą?

Nutikus nelaimei, turintys draudimo apsaugas žmonės išvengia bent jau šių problemų. Išmokos kritinių ligų gydymui leidžia susitelkti į sveikimą; netekus darbingumo – padeda kompensuoti prarastas pajamas; artimojo netekties atveju – užtikrinamas finansinis stabilumas sunkiausiu metu.

Tačiau šiandien gyvybės draudimas siūlo ne tik šias, bet ir gerokai platesnes apsaugas.

„Kaip rūpinamės savo sveikata profilaktiškai, taip turėtume galvoti ir apie finansinį saugumą kiekvieną dieną. Draudimas šiandien – tai ne tik apsauga nuo nelaimių, bet ir įrankis gyvenimo kokybei palaikyti“, – teigia I. Veličkienė.

Tai reiškia, kad suteikiamos apsaugos ne tik kritinių ligų, traumų ar netekčių atvejais, bet ir užtikrinamos papildomos naudos kasdieniame gyvenime, tokios kaip telemedicina ar mokamų sveikatos išlaidų kompensavimas – įskaitant brangius medicininius tyrimus, gydytojų konsultacijas ar reabilitacijos paslaugas.

„Mūsų klientai gali būti gerokai ramesni, nes žino, jog gaus išmokas ne tik nutikus nelaimei, bet ir tuomet, kai reikia jai užbėgti už akių, pavyzdžiui, greitai atlikti brangų sveikatos tyrimą“, – sako I. Veličkienė.

Telemedicina – sprendimas skubantiems žmonėms

Atliepiant laikmečio aktualijas „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ sukūrė telemedicinos paslaugą.

„Daugelis žmonių gyvendami nuolatinės skubos ritmu ir net susirgę ir blogai besijausdami stengiasi nesulėtinti tempo. Kartais svarbūs vizitai pas medikus atidėliojami ir todėl, kad konsultacijų reikia ilgai laukti, ne visada jos paskiriamos patogiu laiku“, – pastebi I. Veličkienė.

Klientams, turintiems telemedicinos paslaugą, gydytojo konsultacija darbo dienomis suteikiama per 2 val., savaitgaliais ir švenčių dienomis – per 4 val. Taip pat yra galimybė iškart gauti receptą ir pradėti reikiamą gydymą.

Neatidėliotina nuotolinė gydytojo konsultacija gali būti naudinga ir po atliktų kraujo tyrimų, kai galima skubiai gauti komentarus ir rekomendacijas gydymui arba prireikia siuntimų pas specialistus.

„Žinoma, kad ligų diagnozavimas ir gydymas nevyksta telefonu, tačiau nemažai situacijų bei su sveikata susijusių klausimų galima išspręsti ir nuotoliniu būdu. Mūsų klientai, pabandę šią paslaugą, teigia, kiek jiems tai yra aktuali ir tinkama. Jie telemediciną vertina puikiai, t. y. 4,88 iš maksimalių 5 balų“, – populiarėjančia paslauga džiaugiasi „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ Produktų ir plėtros skyriaus vadovė.

Ji sako, kad PZU klientai labai greitai suprato šios paslaugos naudą ir dabar jau kas ketvirtas klientas sudaro gyvybės draudimo sutartį su telemedicinos paslauga. Tai reiškia, kad medikų konsultacijos jiems tampa prieinamos iškart, kai tik prireikia.

Didesnės pajamos – irgi paskata draustis

I. Veličkienė pastebi, kad gyvybės draudimas turėtų būti aktualus ne tik gaunantiems mažesnes pajamas. Priešingai – pasiturintys ar turtingi žmonės gali būti mažiau saugūs finansiškai, nes dažnu atveju didesnės pajamos reiškia ir didesnes išlaidas.

„Finansinis saugumas kiekvienam reiškia, kad žmogus turi pakankamai lėšų ne tik savo pagrindiniams poreikiams patenkinti, bet ir netikėtai atsiradusioms išlaidoms padengti bei būsimiems įsipareigojimams užtikrinti“, – aiškina „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ atstovė.

Juk kiekvieno iš mūsų gyvenimą nuolatos veikia skirtingi faktoriai: kintanti situacija darbo rinkoje, šalies ekonomikoje ar politikoje, svarią įtaką turintys asmeninio gyvenimo pokyčiai. Todėl ir finansinis saugumas svarbus bet kuriam iš mūsų, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų ar turimų įsipareigojimų.

Todėl gyvenant laiku, kai ekonominė situacija yra nestabili ir žmonių gyvenimas sparčiai keičiasi, finansinis raštingumas tampa vienu svarbiausių gyvenimo įgūdžių. Gebėjimas planuoti biudžetą, užtikrinti santaupas ir pasiruošti netikėtumams yra būtinas kiekvienam.

„Natūralu, kad ne visi turi šiuos įgūdžius. Todėl finansų konsultantai padeda pasirinkti tinkamiausią gyvybės draudimą, kuris yra labai svarbi finansinio planavimo dalis. Jis ne tik užtikrina stabilumą nelaimės atveju, padeda kontroliuoti gyvenimo kokybę, bet ir leidžia kaupti kapitalą ateičiai, pasinaudojant investiciniais draudimo sprendimais, žinoma, tik atitinkamai įsivertinus galimas draudimo rizikas, – apie dar vieną galimybę pasirūpinti ramesne ateitimi pasakoja I. Veličkienė.