Kodėl kolagenas yra svarbus žmogui?
Kaip pasakoja maisto mokslininkė dr. Paulina Štreimikytė, kolagenas yra vienas iš svarbiausių baltymų žmogaus organizme – jis sudaro apie trečdalį visų kūno baltymų ir yra neatsiejamas sveikatos ir geros savijautos garantas.
„Tai yra pagrindinis struktūrinis baltymas, randamas jungiamuosiuose audiniuose: sausgyslėse, odoje, kauluose ir kremzlėse. Kolageno unikalumas slypi jo gebėjime užtikrinti audinių tvirtumą ir elastingumą, taip prisidedant prie bendro organizmo struktūrinio vientisumo. Kolagenas padeda ne tik stiprinti ir palaikyti jungiamojo audinio funkciją, bet ir užtikrina odos elastingumą bei regeneraciją“, – sako dr. P. Štreimikytė.
Pasak jos, kolagenas žmogui yra ypač svarbus ir dėl savo savybės atlaikyti mechaninius krūvius. Dėl kolageno jungiamieji audiniai, tokie kaip sausgyslės ir raiščiai, yra lankstūs, tačiau pakankamai stiprūs, kad atlaikytų dideles apkrovas. Be to, jis atlieka svarbų vaidmenį saugant žarnyno sveikatą, nes stiprina žarnyno epitelio barjerą ir mažina uždegiminius procesus.
Kolageno kiekio mažėjimas ir jo trūkumo pasekmės
P. Štreimikytė pasakoja, kad maždaug nuo 25–30 metų amžiaus žmogaus organizmas natūraliai pradeda gaminti mažiau kolageno – tai lemia tiek genetiniai, tiek aplinkos veiksniai, tokie kaip UV spinduliuotė, stresas ir netinkama mityba. Per metus kolageno kiekis sumažėja apie 1 proc. ir tai laikoma natūraliu senėjimo reiškiniu.
Kolageno trūkumas dažniausiai pasireiškia per pastebimus odos pokyčius – sumažėjusį elastingumą, raukšlių atsiradimą ir bendrą odos sausėjimą. Kolageno trūkumas gali susilpninti jungiamuosius audinius, tokius kaip sausgyslės ir raiščiai, todėl padidėja traumų rizika, ypač sportuojant.
Sumažėjęs kolagenas, P. Štreimikytės teigimu, taip pat gali paveikti sąnarių būklę, sukeldamas skausmą ir sąnarių nelankstumą. Galiausiai, pasak mokslininkės, jis gali turėti įtakos virškinimo sistemai, kadangi silpnesnis žarnyno barjeras gali padidinti jautrumą uždegimams.
Kaip užsitikrinti reikalingą kolageno kiekį organizme?
Kolageno kiekio palaikymas žmogaus organizme labiausiai priklauso nuo subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo.
„Tinkamas fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba gali padėti pristabdyti natūralų kolageno mažėjimą ir išlaikyti sveikus jungiamuosius audinius, odą bei sąnarius. Kalbant apie mitybą, skaičiuojama, kad per dieną žmogus turi suvartoti apie 1–1,5 g baltymų vienam kūno masės kilogramu“, – sako P. Štreimikytė.
Geriausi kolageno šaltiniai, pasak pašnekovės, yra gyvulinės kilmės produktai, tokie kaip sultiniai. Jie ypač naudingi šaltuoju metų laiku, kai reikia daugiau maistinių medžiagų, palaikančių organizmo sveikatą. Be to, kolageno gamybą organizme gali skatinti vitamino C turintys maisto produktai, todėl rekomenduojama į racioną įtraukti citrusinius vaisius, paprikas ir brokolius.
Tūkstantmečių tradicijos susijungia su moderniomis technologijomis
Šalia subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo, kaip papildomi kolageno šaltiniai, gali būti vartojami ir įvairūs maisto papildai. Tačiau pastarieji retai kada pasižymi geru skoniu, ne visada yra natūralios kilmės ar turi pakankamą baltymų kiekį. Su panašia problema susidūrė ir Milda Savickaitė, kuri po atliktos kelio operacijos ieškojo natūralaus ir veiksmingo kolageno šaltinio.
„Rinkoje esantys papildai neatitiko mano poreikių – buvo sunkiai vartojami, jų sudėtis man neatrodė patikima, o skonis neviliojo, todėl vienintelė išeitis buvo vartoti natūralios gyvulinės kilmės sultinius. Tačiau kaskart namų sąlygomis pasigaminti aukštos maistinės vertės ir reikalingos kolageno koncentracijos sultinį yra praktiškai neįmanoma, o parduotuvėse parduodami sultiniai tiesiog turi per mažą kiekį baltymų“, – pasakoja M. Savickaitė.
Nerasdama alternatyvų, pašnekovė nusprendė pati sukurti produktą, kuris atitiktų jos lūkesčius. Taip atsirado inovatyvią technologiją vystanti įmonė „Kulagenas“, o netrukus gimė ir unikalus produktas „Magic Broth“ – vienintelis toks Europoje, gaminamas pagal patentuotą technologiją, kurią sukūrė lietuvių mokslininkai.
„Tai produktas, kurio pagrindinė misija yra suteikti sveikatai naudingų maistinių medžiagų, neaukojant skonio ir natūralumo. „Magic Broth“ gamybai yra naudojami kruopščiai atrinkti aukštos kokybės Norvegijos ir Švedijos mėsinių galvijų kaulai, kremzlės ir jungiamieji audiniai, turtingi I, II ir III tipo kolagenais. Šie tipai užtikrina, kad produktas gali būti naudingas ne tik odai, bet ir sąnariams, kaulams bei virškinimo sistemai“, – teigia M. Savickaitė.
Ji pasakoja, kad minėti ingredientai yra verdami apie 20 valandų, kad būtų išsaugotas maksimalus naudingų maistinių medžiagų kiekis.
„Dėl ilgai troškinamų ingredientų „Magic Broth“ yra kupinas vertingų mikroelementų ir kolageno, kuris gali pagerinti sąnarių lankstumą, odos būklę ir kaulų stiprumą. Šis procesas leidžia pasiekti didelę kolageno ir kitų svarbių komponentų koncentraciją, o liofilizacijos technologija užtikrina ilgą galiojimo laiką ir patogumą vartojant“, – aiškina šio prekių ženklo įkūrėja.
„Magic Broth“, kurį padėjo sukurti mokslinkai, patento autoriai dr. Paulina Štreimikytė, Jonas Viškelis ir profesorius Pranas Viškelis bei garsus Lietuvos šefas Deivydas Praspaliauskas, pasak M. Savickaitės, ne tik maistingas, bet ir skanus produktas, nes naudojama technologija užtikrina, kad sultinys išliktų natūralus, be cheminių priedų ar sintetinių skonio stipriklių.
Sveikata ir tvarumas viename produkte
Prof. P. Viškelio pasiteiravus, kuo „Magic Broth“ skiriasi nuo kitų rinkoje parduodamų kolageno šaltinių, mokslininkas sako, kad pirmiausia reikėtų akcentuoti tai, kad šis produktas nėra maisto papildas.
„Tai yra visiškai natūralus, aukštos maistinės vertės ir lengvai į kasdienę mitybą įtraukiamas maisto produktas, kurį gali vartoti kiekvienas, o ypač jis vertingas tiems žmonėms, kuriems reikalinga suvartoti daugiau kolageno baltymų dėl kaulų, sąnarių, odos būklės, žarnyno problemų“, – aiškina jis.
„Magic Broth“ galima vartoti tiek vieną, tiek ir kaip pagardą įvairiems patiekalams, suteikiant jiems papildomo skonio ir maistinės vertės. Jis tinka kaip užkandis prieš treniruotę, kai norisi sveiko ir maistingo pasirinkimo. Jo galima įberti į mėgstamus patiekalus, pavyzdžiui, sriubas, nesaldžias košes, salotas arba tiesiog mėgautis užpylus karštu vandeniu. Tai yra produktas, kuris tinka visai šeimai, nes yra lengvai paruošiamas.
Mokslininko J. Viškelio teigimu, šio produkto atsiradimas rinkoje gali padėti išspręsti ne tik sveikatos, bet ir ekologijos problemas.
„Šiuolaikinė gyvulininkystė dažnai susiduria su tvarumo iššūkiais, neretai lieka nepanaudoti šalutiniai produktai. Tačiau mes juos panaudojame prasmingai – sukuriame vertingą produktą, kuriame gausu kolageno ir kitų sveikatai svarbių medžiagų. Tikime, kad tai padeda sumažinti resursų švaistymą ir prisideda prie maisto gamybos žiediškumo“, – sako jis.
Tarptautinis įvertinimas
„Magic Broth“ yra patentuotas Lietuvoje, o šiuo metu jis turi ir Europos „patent pending“ statusą, kas reiškia, kad produkto kūrėjai yra pateikę paraišką Europos patentų biurui.
Produktas jau yra sulaukęs tarptautinio pripažinimo – 2021 metais jis buvo išrinktas geriausiu startuoliu EIT Seedbed programoje, kurią koordinuoja Varšuvos universitetas. Taip pat „Empowering Women in Tech“ apdovanojimuose dėl šios iniciatyvos reikšmingumo ir unikalumo M. Savickaitė užėmė II vietą.
„Magic Broth“ kūrėjų komanda sulaukė pripažinimo ir Jungtinėje Karalystėje – projektas buvo įvertintas ir prie jo prisidėjo Kembridžo ir Redingo universitetai bei tokios stambios kompanijos, kaip „PepsiCo“ ir „Sainsbury's“.
Daugiau apie „Magic Broth“ galite rasti čia.