Norėdami giliau pažvelgti į problemą pateikiame atsakymus į keletą dažniausiai užduodamų klausimų.

1. Kas yra niežėjimas?

Niežėjimas yra instinktyvi reakcija

Niežėjimas (lot. pruritus) yra nemalonus pojūtis, sukeliantis refleksą kasytis. Jis gali būti atsitiktinis arba lėtinis, konkrečioje vietoje arba labiau išplitęs, kartais niežėjimą lydi matomi arba nematomi požymiai. Mes kalbame apie lėtinį niežėjimą, kai pojūtis trunka ilgiau nei 6 savaites.

Mes visi tam tikru momentu patyrėme niežėjimą, nebūtinai žinodami, kas iš tikrųjų vyksta. Iš esmės mūsų oda turi labai jautrius receptorius, kurie jaučia (beveik) viską. Gavę signalą, kad oda yra „puolama“, receptoriai siunčia įspėjimą smegenims – šios reaguoja į lytėjimo stimuliavimą sukeldamos kasymosi refleksą.

Niežėjimas yra labai paplitusi problema

Manoma, kad trečdalį pasaulio gyventojų(1) tam tikru gyvenimo laikotarpiu paveikia niežėjimas, nepaisant jų gyvenamosios geografinės padėties ir amžiaus. Jis gali paveikti visus – pradedant kūdikiais ir baigiant senyvais žmonėmis, tačiau priežastys gali būti labai skirtingos. Iššūkis yra išsiaiškinti būtent tai, dėl ko odą niežti.

(1) Niežulio sunkumo ir naštos įvertinimas (2016 m.), atliko Pereira MP ir Ständer S.

2. Kas sukelia odos niežėjimą?

Ieškodami niežėjimo priežasties turite prisiminti, kad jis visų pirma yra simptomas. Niežėjimo kilmę galima susieti su keliais veiksniais, įskaitant toliau išvardintus

Paveldimos odos niežėjimo priežastys

Jos pasireiškia tuo atveju, kai kenčiate nuo atopinio dermatito arba psoriazės –genetinių odos ligų. Jų atveju odos barjeras yra pažeidžiamas, todėl alergenai gali lengvai prasiskverbti. Pažeistas barjeras, derinyje su sutrikusia imunine sistema, ir vėliau atsirandantis uždegimas dažnai sukelia stiprų niežėjimą.

Kitos odos niežėjimą išprovokuojančios patologijos

Viena iš šių ligų yra lėtinė dilgėlinė (lot. urticaria) – odos bėrimą sukelianti uždegiminė liga. Kontaktinis dermatitas, atsirandantis palietus alergeną arba dirgiklį, taip pat gali tapti odos niežėjimo priežastimi. Su senėjimo procesu susijęs odos išsausėjimas, vadinamas senatvine kseroze, yra dar viena odos liga, kuriai būdingas pasikartojantis niežėjimas.

Sausos arba labai sausos odos niežėjimas

Jei jūsų oda sausa arba labai sausa, ji negali veikti kaip veiksmingas barjeras ir stipriau reaguoja į viską, su kuo susiduria. Rezultatas? Jūsų oda lengviau sudirgsta, dažniau pleiskanoja ir dažnai niežti.

Jei kamuoja nepaaiškinamas viso kūno niežėjimas, svarbu nustatyti priežastį, nes toks niežėjimas gali būti simptominis įvairiausių ligų pasireiškimas.

3. Kokie kiti veiksniai sukelia arba apsunkina niežėjimą?

Be odos patologijų ir kitų problemų, niežėjimą gali sukelti arba padidinti kai kurie toliau išvardinti vidiniai ir aplinkos veiksniai.

Stresas – įskaitant stresą ir nerimą, susijusį su jau pasireiškusiu niežėjimu.

Prakaitavimas – po treniruotės padės dušas ir atidaryti langai, kad oras cirkuliuotų (ypač naktį).

Ilgas karštas dušas – venkite karštame vandenyje praleisti daugiau nei 5–10 minučių (maks. 35 °C).

Pernelyg agresyvūs plovikliai – skalbdami drabužius rinkitės švelnius, gerai toleruojamus produktus ir apribokite ploviklio kiekį.

Labai prigludę arba iš šiurkščių audinių pagaminti drabužiai – nedėvėkite vilnonių ir sintetinių drabužių – teikite pirmenybę medvilnei ir kitoms minkštoms, natūralioms alternatyvioms medžiagoms.

Tam tikros cheminės medžiagos, pavyzdžiui, niežėjimą gali sukelti baseinuose esantis chloras.

Aplinkos veiksniai – tarša, karštis, ore esantys alergenai, kietas vanduo, centrinis patalpų šildymas ir cigarečių dūmai.

Staigūs temperatūros pokyčiai – pvz., žiemą iš šildomų patalpų išeinate į lauką.

4. Kodėl niežėjimas sustiprėja naktį?

Remiantis Prancūzijoje atliktu tyrimu 40 % žmonių(2) teigia, kad niežėjimas tampa intensyvesnis, kai jie ilsisi ar atsigula. Kai kurių ligų, pvz., egzemos atveju, naktį niežėjimas sustiprėja. Dilgėlinė taip pat paaštrėja sutemus ir kai negalite užmigti.

Nenuostabu, kad naktį niežti odą dažniau. Veikiant mūsų vidiniam biologiniam laikrodžiui kūnas ir oda nuolat junta pokyčius.

- Naktį kraujas cirkuliuoja lėčiau, kad sumažintų kūno temperatūrą ir paskatintų užmigti. Mūsų odos temperatūra pakyla, kad pašalintų šilumą per prakaitą, o tai savo ruožtu sukelia niežėjimo pojūčius.
- Naktį odos apsauginis barjeras taip pat yra mažiau veiksmingas, todėl per jį lengviau prasiskverbia niežėjimo pojūtį padidinantys išoriniai elementai.

Patartina atidaryti langą, kad miegamajame kambaryje cirkuliuotų oras, taip pat, mažiau šildyti patalpas.

(2) L. Misery ir C. Taiebas, „Epidémiologie du prurit en France“, metinis dermatolog. venerolog., 138 tomas, 2011 m.

5. Kodėl negalima kasytis?

Sunku klausytis (ir laikytis) tokių draudimų, kai noras kasytis viską nustelbia. Deja, tai tiesa. Kuo daugiau kasomės, tuo labiau niežti. Nors atrodo, kad kasymasis yra vienintelis būdas palengvinti niežėjimą – bent kelioms sekundėms – iš tikrųjų jis dar labiau pablogina padėtį. Tai specialistai vadina užburtu niežėjimo-kasymosi ratu.

Kasantis pažeidžiama oda ir sukeliamas švelnus skausmas, trumpam atitraukiantis smegenų dėmesį nuo niežėjimo. Tyrinėtojai(3) įrodė, kad po kelių sekundžių palengvėjimo kasymasis toliau skatina intensyvesnį niežėjimo pojūtį.

Be to, kasydamiesi pažeidžiame odos barjerą ir atveriame duris bakterijoms bei alergenams. Tai, savo ruožtu, sustiprina ir taip jau trapios odos uždegimą. Rezultatas? Dar stipresnis noras kasytis.

Kraštutiniais atvejais kasymasis tampa nesąmoningu elgesiu, palaikančiu lėtinį odos uždegimą.

Užburtas niežėjimo – kasymosi ratas


4 veiksniai, palaikantys niežėjimo-kasymosi ratą.

1. Kasymasis susilpnina odą
2. Gali lengviau prasiskverbti mikrobai ir alergenai
3. Odos ląstelės siunčia įspėjimą smegenims
4. Atsiranda uždegimas ir noras kasytis

(3) Dr Zhou-Fengas Chenas, Niežėjimo ir jutimo sutrikimų tyrimo centras, Vašingtono universitetas Sent Luise 

Kaip palengvinti niežėjimą?

Kasdien ir ilgainiui niežėjimą galima suvaldyti ir sumažinti naudojant raminančius odos priežiūros produktus:

- Švelnų dušo aliejų arba gelį, kuris nedirgina odos ir nepažeidžia jos barjerinės funkcijos.
- Kasdieniniam naudojimui skirtą minkštinamąją drėkinamąją priemonę, kuri pamaitins odą ir sustiprins jos apsauginį barjerą (tepti bent 1k/d., idealiu atveju 2k/d.). Pasirinkite tokį raminamąjį kremą, kurio tekstūra padeda nuraminti niežtinčią odą, yra pritaikyta jūsų poreikiams ir vietiniam klimatui.
- Įsigykite skubios pagalbos produktą, skirtą greitai numalšinti niežėjimą ir sumažinantį norą kasytis.

Jei niežėjimas nepraeina naudojant tinkamas kūno priežiūros priemones, kreipkitės į gydytoją, kuris įvertinęs individualią situaciją gali jums paskirti vaistus nuo lėtinio niežėjimo.

Užsakymo nr.: PT_89175009