Kada svarbu apsilankyti pas ortodontą?
„Idealiausiu atveju pas ortodontą vertėtų apsilankyti dar vaikystėje, kai išdygsta nuolatiniai dantys. Tuomet gydytojas apžiūri burnos ertmę, įvertina sąkandį ir dantų išsidėstymą, jeigu reikia, paskiria atitinkamą gydymą", – pasakoja pašnekovas. – „Visgi, neretai pacientai pas ortodontą apsilanko gerokai vėliau – tada, kai dantys jau būna kreivi. Kreivi dantys vargina ne tik fiziškai, bet gali paveikti pasitikėjimą savimi bei savivertę. Tokius dantis sunkiau prižiūrėti, todėl kreivi dantys gali sukelti kitų ilgalaikių dantų ir dantenų problemų".
Ortodontai taip pat padeda žmonėms, kurie nori atsikratyti tarpų tarp dantų. Kartais žmogaus dantys natūraliai susiformuoja su tarpais, o kartais pacientai tiesiog netenka vieno ar kelių dantų, kurių neprotezuoja. Tokiu atveju kiti dantys pradeda judėti iš vietos ir skatindami ėduonį ir kitus negalavimus.
Ortodontai taip pat padeda tvarkyti netaisyklingą sąkandį, kuris būdingas nemažai daliai suaugusiųjų. Netaisyklingas sąkandis gali lemti ne tik pernelyg didelę žandikaulio apkrovą, bet ir kaklo, nugaros ar galvos skausmus. Netaisyklingą sąkandį turintys žmonės taip pat gana dažnai skundžiasi netaisyklinga laikysena ir veido asimetrija, pasunkėjusiu kvėpavimu, nerišlia kalba, spartesniu dantų nusidėvėjimu ir dažnesniais apsilankymais odontologo kabinete.
Netaisyklingo sąkandžio gydymą visuomet rekomenduojama pradėti kiek įmanoma anksčiau. Pirmajai konsultacijai pas ortodontą patartina užsiregistruoti, kai vaikui išdygsta pirmieji nuolatiniai dantys. Visgi, klaidinga manyti, kad netaisyklingo sąkandžio korekcija gali būti atliekama tik vaikams – suaugusieji taip pat gali kreiptis ir dažnu atveju rezultatai pranoksta lūkesčius. Netaisyklingas sąkandis gali būti koreguojamas įvairiomis priemonėmis, todėl renkantis tinkamiausią visada naudinga įvertinti kiekvienos iš jų privalumus.
Breketai ar kapos?
Breketai
Dažniausias dantų tiesinimo būdas – breketai. Ši dantų tiesinimo priemonė laikoma viena efektyviausių, nes tiesinimas breketais gali būti pasirenkamas net labai sudėtingais atvejais, kai sąkandis negali būti koreguojamas plokštelėmis ar kapomis. Breketai gali būti skiriami vaikams ir suaugusiesiems, o gydymo trukmė įprastai siekia 1,5-2 metus. Šiais laikais breketų pasirinkimas gana platus, todėl pacientams gali būti sunku apsispręsti. Breketai skirstomi į metalinius ir keramikinius, kurie dar skirstomi į ligatūrinius ir beligatūrinius.
"Visiems gerai pažįstami metaliniai breketai pasižymi tvirtumu ir, lyginant su keramikiniais, mažesne kaina, tačiau turi vienintelį trūkumą – estetiką“, – mintimis dalinasi J. Sutkus. – „Todėl pacientai, norintys, kad breketai būtų kuo mažiau pastebimi, dažnai renkasi keramikinius, kurie savo savybėmis mažai nusileidžia metaliniams. Visgi, keramikiniai breketai trapesni, todėl dažnesni įskilimų atvejai, o jų kaina didesnė. Jau galima rinktis ir liežuvinius – pačius estetiškiausius breketus, kurie klijuojami iš liežuvinės dantų pusės. Tačiau jie tinka ne visais atvejais, nes gali dirginti liežuvio gleivinę ir kainuoja brangiau už kitų rūšių breketus".
Nešiojant breketus dantų priežiūra turėtų būti dar kruopštesnė ir atidesnė. Nepamirškite rytais ir vakarais dantis valytis specialiais šepetėliais ir tarpdančių siūlu, po kiekvieno valgio burnos ertmę praskalaukite burnos skysčiu, venkite kieto ir lipnaus maisto, neatidėliokite reguliarių vizitų pas gydytoją, kurių metu keičiami ar aktyvuojami lankai (kitaip prailginsite gydymo trukmę), reguliariai lankykitės pas burnos higienistą.
Kapos
Pasak gydytojo ortodonto, sąkandžio koregavimą kapomis dažniausiai renkasi tie, kurie breketų nenori nešioti dėl estetinių priežasčių. Dantų tiesinimo kapos yra skaidrios, todėl mažiau pastebimos. Taip pat tiesinimo kapos sukelia mažiau nepatogumų – tempimo jausmas mažesnis nei nešiojant breketus.
Lyginant gydymo trukmę, kapas nešioti greičiausiai reikės trumpiau nei breketus. Priklausomai nuo situacijos ir parinktos gydymo metodikos, dantų tiesinimo trukmė gali kisti, tačiau vidutinė ortodontinio gydymo trukmė nešiojant breketus – 1,5-2 metai, o tiesinant kapomis – nuo 9 iki 15 mėnesių. Tačiau gydymas dėvint kapas, lygiai taip pat kaip ir nešiojant breketus, labai priklauso ir nuo paciento bendradarbiavimo gydymo metu. Kuo atsakingesnis paciento požiūris, tuo norimas rezultatas pasiekiamas greičiau.
Kapos, kitaip nei breketai, ne taip stipriai apsunkina valgymo procesą – nešiojant breketus reikia nuolat galvoti, ką valgai, nes maisto likučiai prie jų prilimpa, o kietas maistas gali pažeisti, bet nešiojant kapas šio nepatogumo išvengsite, nes valgant jas būtina išsiimti. Daugelis pacientų taip pat pripažįsta, kad dantų valymo procesas nešiojant kapas yra gerokai paprastesnis nei dėvint breketus.
Ortodonto teigimu, dantų tiesinimas kapomis atliekamas pagal naujausias technologijas, todėl galima lengviau prognozuoti gydymo rezultatus. Kapos gaminamos kiekvienam pacientui atskirai, o specialios programos dėka galima matyti, kaip kiekviena kapa keis dantų padėtį ir kokio rezultato gali tikėtis pacientas. Visgi yra ortodontinių anomalijų, kurios lengviau koreguojamos breketų sistemos pagalba nei kapomis.
Jeigu nesate patenkinti savo dantimis ir svarstote apie dantų tiesinimą, laukiame jūsų Clinic | DPC
klinikose, kuriose įdiegta moderniausia technika ir dirba savo srities profesionalai, atsižvelgiantys į paciento poreikius ir situaciją. Kiekvienas atvejis individualus, todėl mūsų ortodontai parinks būtent jums tinkamiausią ir priimtiniausią dantų tiesinimo būdą.
Daugiau informacijos rasite svetainėje www.clinicdpc.lt, tel. +370 632 00005, el. paštu konsultacija@clinicdpc.lt.