Mitai atsiranda dėl nerealistiškų lūkesčių

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas A. Dobilinskas teigia, kad dauguma mitų kyla iš keitimosi nepatikima ir nepagrįsta informacija.

„Žmonės patys dėl įvairių situacijų konsultuojasi su draugais ar kaimynais. Taip atsiranda daugybė neatsakytų klausimų arba atsakytų neteisingai. Patys žmonės sau išsikelia nerealistiškus lūkesčius bei nusprendžia, ko galima tikėtis po vienos ar kitos operacijos“, – pasakoja medikas.

Anot jo, norint išsklaidyti mitus, svarbu pasitikėti informacija, gauta tik iš plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo.

„Rekomenduojame atvykti konsultacijai pas specialistus. Tokiu būdu bus galima išgirsti tinkamus atsakymus į norimus ir rūpimus klausimus prieš operaciją ar dar tik ją planuojant“, – teigia specialistas.

 „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Aurimas Dobilinskas

Plastinės operacijos skirtos tik moterims?


Gydytojas A. Dobilinskas teigia, kad egzistuoja labai daug mitų apie plastinę chirurgiją. Vienas gajausių – plastinės operacijos yra skirtos tik moterims.

„Tokią informaciją mums gali formuoti žiniasklaida, televizijos laidos, socialinė medija. Tikiu, kad kiekvienas iš mūsų yra girdėję ir matę, kaip moterys socialinėje erdvėje dalinasi sėkmės istorijomis po operacijų, svorio metimo. Tačiau sėkmingų istorijų, ar apskritai istorijų, ką patiria vyrai po plastinių operacijų, mes matome labai retai arba nematome visai, nors jų tikrai yra“, – nurodo medikas.

Anot jo, šiuo metu pasaulyje ir Lietuvoje apie 15 proc. visų plastinės chirurgijos pacientų yra vyrai.

„Dažniausiai vyrams atliekame viršutinių ir/ar apatinių vokų plastiką, kūno kontūravimo operacijas. Tačiau reikia prisiminti, kad plastinės operacijos nėra tik estetika. Taip pat operacijos gali būti skirtos atstatyti funkcijas, įgimtas ydas. Pavyzdžiui, po traumų neretai atliekame nosies plastiką“, – sako pašnekovas.

Jis teigia, kad vyrams neretai išdidėja krūties liaukos. Tai nutinka dėl vartojamų steroidų, paauglystės ir panašiai. Tokiais atvejais taip pat praverčia plastinė chirurgija.

„Taip pat dėl operacijos kreipiasi vyrai, kurie numetė svorio, nes atsiranda perteklinių audinių krūtyse, pilve. Tokiu atveju galime atlikti krūtų pakėlimą ar vyrišką krūtų pašalinimą krūtinės srityje“, – aiškina A. Dobilinskas.

Ar tikrai po krūtų operacijos negalima maitinti naujagimio krūtimi?


Dar vienas itin gajus mitas, kurį savo praktikoje neretai išgirsta plastikos chirurgas, – nuomonė, kad po krūtų operacijos moteris negali maitinti naujagimio krūtimi.

„Krūtų operacijos skirstomos į dvi grupes – krūtų didinimas implantais ar riebalais ir krūtų pakėlimas ar mažinimas. Svarbu žinoti, kad po krūtų didinimo implantais maitinti krūtimi tikrai galima. Operacijos metu krūties liauka, spenelis ir aureolė nėra pažeidžiami. Taip yra todėl, kad implantas yra dedamas po raumenimi arba po krūties liauka“, – nurodo gydytojas.

Jis informuoja, kad šiek tiek kitokia situacija yra po krūtų pakėlimo ar mažinimo. Po tokių operacijų galimybė maitinti krūtimi išlieka maždaug 25–75 proc. Tai priklauso nuo operacijos metodikos.

„Mažinant krūtis pašalinama dalis liaukos ir riebalinio audinio. Bet didžiąją dalį liaukos, taip pat latakus ir spenelius su aureole, paliekame nejudinamus. Todėl galimybė maitinti išlieka, tačiau ji nėra šimtaprocentė. Aišku, yra situacijų, kuomet tenka pašalinti visą liauką, mat krūtis labai didelė ar tam įtakos turi kitos situacijos. Tuomet, deja, maitinimo galimybės nelieka. Tačiau tokie atvejai – labai reti“, – sako A. Dobilinskas.

 „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Aurimas Dobilinskas

Implantų keitimas: ar tikrai juos keisti reikia kas 10 metų?


Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas pasakoja, kad itin dažnai iš pacientų išgirsta nuomonę, kad krūtų implantus būtina keisti ar pašalinti kas 10 metų. Tai, anot jo, yra mitas.

„Krūtų implantai – ne buitinė technika, kuri turi garantiją ar kažkokį galiojimo laiką. Šiais laikais naudojame modernius implantus, kurių keisti po tam tikro metų skaičiaus būtinybės nėra. Tačiau prisiminkime, kad po bet kokių krūtų operacijų reikia tikrintis krūtis. Tai daryti svarbu kasmet“, – sako pašnekovas.

Krūtų patikra turėtų apimti ultragarsą bei apčiuopą.

„Pasididinus krūtis implantais nereiškia, kad mes su jais galime gyventi visą gyvenimą. Egzistuoja tam tikros rekomendacijos, kada implantus reikia keisti arba pašalinti. Pavyzdžiui, gali atsirasti implantų plyšimas. Jis nustatomas tyrimų metu. Tokiu atveju pacientei rekomenduojame implantus pakeisti arba pašalinti“, – aiškina specialistas.

Taip pat, anot jo, implantus keisti arba šalinti patariama, kai yra diagnozuojama implanto kapsulės kontraktūra. Tai reiškia, kad pats implantas yra svetimkūnis, o į organizmą įdėjus svetimkūnį, aplink jį susidaro kapsulė. Normos atveju ta kapsulė būna minkšta ir neskausminga, jos neįmanoma užčiuopti. Tačiau kartais atsiranda įvairių situacijų, ir kapsulė pradeda kietėti (tai ir vadinama kapsulės kontraktūra). Tokiu atveju rekomenduojama šalinti implantus su susidariusia kapsule arba juos pakeisti.

„Taip pat rekomenduojame implantus pakeisti arba pašalinti, kuomet yra amžiaus pokyčiai. Su amžiumi mūsų oda sensta, tįsta, krūtys gali nukarti žemiau, todėl gali tekti atlikti krūtų pakėlimą. Tokiu atveju su paciente diskutuojame, ar implantus pakeisti ir padaryti pakėlimą, ar implantus pašalinti ir padaryti krūtų pakėlimą“, – nurodo gydytojas.

Plastinė chirurgija – ne svorio metimo metodas


Gydytojas A. Dobilinskas įsitikinęs – neretai žmonės išsikelia nerealistiškus lūkesčius. Pasitaiko, kad jie įsivaizduoja, jog plastinės operacijos – svorio metimo metodas.

„Jeigu kalbėtume apie kūno kontūravimo operacijas, svarbu suprasti, kad jos nėra svorio metimo metodas. Pavyzdžiui, riebalų nusiurbimas gali būti naudojamas kūno kontūravimui ir koreagavimui tose vietose, kuriose sunku svorį numesti pasitelkiant sveiką mitybą ar sportą. Taip pat, jeigu kalbėtume apie pilvo plastiką, krūtų mažinimą ar jų pakėlimą, operacijos metu mes pašaliname perteklinę odą ar perteklinį riebalinį audinį po svorio metimo ar amžiaus pokyčių, tačiau ne svorio metimo tikslais“, – supažindina chirurgas.

Anot jo, plastinės operacijos visada privalo būti saugios. Viršsvoris bei nutukimas didina komplikacijų riziką. Pacientams, kurie turi didelį kūno masės indeksą, atsiranda didžiulė komplikacijų rizika.

„Plastinės operacijos neturi būti alternatyva sveikam gyvenimui“, – akcentuoja pašnekovas.

Ar tikrai galima tikėtis, kad operacijų rezultatai bus matomi iškart?


Dar vienas nerealistiškas dalykas, kurio tikisi dažnas pacientas, – greiti ir iškart pastebimi plastinės operacijos rezultatai.

„Rezultatų mes iškart nepamatysime. Viskas priklauso nuo to, kokia operacija yra atlikta. Patinimas gali laikytis nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Tačiau taisyklė yra tokia, kad galutinius rezultatus išvysti bus galima tik po pusmečio“, – sako medikas.

Anot A. Dobilinsko, siekiant išsklaidyti visus mitus, verčiau apsilankyti profesionalaus gydytojo konsultacijoje, kurios metu bus atsakyta į visus rūpimus klausimus.

Chirurgo pranešimas konferencijoje „Plastinė chirurgija, keičianti gyvenimus“: