Tai, kad atsinaujinanti energetika tampa vis svarbesne Lietuvos energetikos sistemos dalimi, pastebi ir „ACC Distribution“ žaliosios energijos skyriaus vadovas Martynas Pukinskas. Nors „ACC Distribution“, priklausanti „Acme grupei“, jau seniai žinoma dėl plataus išmaniųjų technologijų produktų asortimento, šiuo metu didelis dėmesys skiriamas Baltijos šalių rinkoms pristatant inovatyvius sprendimus ir ateities tendencijas energetikos srityje. „Turėdami tikslą nuolat plėsti atsinaujinančios energijos sprendimų asortimentą, šiemet jį papildėme pasaulyje žinomų gamintojų sprendimais, tokiais kaip „ BYD”, „ TCL”, „ Hisense”, „ Vool”,“ – pastebi M. Pukinskas.
Energijos kaupimas vartotojams suteikia stabilumo
Saulės energetikos plėtrą skatina tiek valstybė, siekianti mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, tiek vartotojai. M. Pukinsko teigimu, rinkdamiesi modernius įrenginius, vartotojai siekia ne tik sumažinti savo paliekamą ekologinį pėdsaką, bet ir tapti nepriklausomais nuo energijos tiekėjų. Lietuvoje vien per 2023 metus buvo įrengta 517 MW galios saulės elektrinių, iš kurių apie 80% sudarė verslo sektoriaus elektrinių parkai. „Nors atrodytų, kad verslas skiria daugiau dėmesio atsinaujinančiai energetikai, bet iš tiesų privatūs vartotojai yra itin aktyvūs. Jeigu nežiūrėtume į elektrinių galią, o skaičiuotume, kiek įmonių ir kiek namų ūkių įsirengė saulės kolektorius, didesnis skaičius būtų privačių vartotojų,“ – apie gyventojų aktyvumą stiprinant atsinaujinančios energetikos sritį pasakoja M. Pukinskas.
Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria saulės elektrinių vartotojai – pagamintos energijos panaudojimas tada, kai jos labiausiai reikia. Saulės energija yra generuojama dienos metu, tačiau energijos poreikis namuose labiausiai išauga vakare. Atsižvelgdami į tai, kad gyventojai vis daugiau energijos pasigamina patys ir nori ją kuo efektyviau panaudoti, „ACC Distribution“ į savo asortimentą įtraukė baterijų ir energijos kaupimo technologijų srities ekspertų „BYD“ produktus.
„Baterijos ne tik leidžia vartotojams kaupti perteklinę energiją dienos metu ir naudoti ją vėliau, bet ir sukuria galimybę kaupti energiją tada, kai jos kaina yra mažesnė, o panaudoti kainai pakilus. Taip pat pajutome daug didesnį vartotojų susidomėjimą energijos kaupimo sprendimais tuomet, kai Lietuvą nusiaubė didžiosios audros ir dalis gyventojų ilgam liko be elektros. Tokie atvejai tik dar labiau skatina vartotojus kaupti elektros rezervą,“ – įsitikinęs žaliosios energijos ekspertas. Jo teigimu, „BYD“ įrenginiai pasirinkti todėl, kad jų įrengimas namuose itin paprastas, galima rinktis skirtingus baterijų modulius, kurių naudingumo galia siekia nuo 4 iki 65 kWh. Pradžioje nebūtina diegti itin galingos energijos kaupimo sistemos, nes prireikus prie jos galima lengvai prijungti papildomą bateriją.
„Taip pat esu tikras, kad tokie sprendimai tampa itin svarbūs artėjant 2025 metams, kai planuojamas Baltijos šalių atsijungimas nuo BREL (Baltijos-Rusijos energetikos žiedo). Atsijungus nuo šio energetikos tinklo, bus būtina užtikrinti stabilų elektros tiekimą ir tinklų patikimumą, todėl energijos kaupimo sprendimai taps dar reikšmingesni,“ – teigia M. Pukinskas.
Pasaulinės tendencijos - integruotų sistemų plėtra
Augant atsinaujinančios energetikos rinkai, populiarėja ne tik saulės kolektoriai, bet ir šilumos siurbliai. „Jau ne pirmus metus stebime šilumos siurblių populiarumo augimą tiek Lietuvoje, tiek kitose Baltijos šalyse. Tai labiausiai įtakoja šių įrenginių efektyvumas ir tvarumas. Šilumos siurbliai naudoja aplinkos energiją (iš oro, vandens ar grunto), todėl yra ne tik ekonomiški, bet ir draugiški aplinkai. Visgi pastaraisiais metais pajautėme, kad pasaulyje įsitvirtina tendencijos, kad norint užtikrinti patį efektyviausią įrenginių veikimą, juos būtina jungti į vieningas sistemas,“ – apie naujienas rinkoje pasakoje ekspertas.
„Mūsų atstovaujami gamintojai „TCL“ ir „Hisense“ siūlo naujos kartos šilumos siurblius oras-vanduo, kurie ne tik efektyviai šildo pastatus, bet ir gali būti lengvai integruojami su kitais įrenginiais. Pavyzdžiui „TCL“ asortimente yra ir saulės elektrinės, kurios labai lengvai apjungiamos į bendrą namų energetikos ekosistemą. Mums taip pat svarbu, kad „TCL“ turi savo išmaniąją programėlę, kuri dirbtinio intelekto pagalba seka elektros suvartojimo kiekius, kainas rinkoje ir gali parinkti efektyviausius įrenginių naudojimo parametrus. Tokie sprendimai padeda taupyti elektros sąnaudas, o tuo pačiu ir pinigus. „Hisense“ taip pat šiuo metu kuria programėlę, kurią testuojame bei teikiame savo siūlymus, kaip sukurti kuo didesnę vertę būsimiems jos naudotojams. Džiugu, kad gamintojai neužsidaro laboratorijose ir gamyklose, bet prašo atsiliepimų iš vartotojų, įsiklauso į jų poreikius, stebi kaip sistemos veikia skirtingomis sąlygomis. Pavyzdžiui, neseniai kartu su „TCL“ techniniais darbuotojais testavome įrangą naujai įrengtame name. Tokiu atveju atsižvelgiama į konkrečios vietovės, šiuo atveju Baltijos šalių, klientų lūkesčius ir vietines klimato sąlygas“, – apie nuolatinį produktų tobulinimą pasakoja M. Pukinskas.
Žaliosios energijos skyriaus vadovas įsitikinęs, kad tik nuolat diegdami patobulinimus, gamintojai gali išlikti konkurencingi ir patrauklūs pirkėjams. „Energetikos sritis yra viena iš greičiausias besikeičiančių, nes energijos poreikis nuolat didėja. Prieš 5 metus saulės elektrinių galia būdavo 300 vatų, o dabar jau naudojamos virš 700 vatų galios panelės. Šilumos siurbliai mažėja dydžiu, tampa lengvesni, pigesni, didėja jų efektyvumas, į juos integruojami vandens boileriai, todėl privalome eiti koja kojon su šiais pokyčiais“, – įsitikinęs jis.
Inovatyvios elektromobilių įkrovimo stotelių galimybės
Sparčiais žingsniais žengia ir elektromobilių pramonė, todėl vis aktualesniu tampa poreikis kurti išvystytą, efektyvią ir plačiai prieinamą įkrovimo stotelių tinklą. Svarbus šio tinklo aspektas – infrastruktūros pritaikymas tiek individualių vartotojų, tiek verslo poreikiams.
„Matydami, kad Lietuvoje elektromobilių įkrovimo stotelių sritis kurį laiką stokojo pokyčių, nusprendėme rinkai pristatyti Estijos gamintojų „Vool“ stoteles. Mums pasirodė svarbu, kad šie gamintojai išsiskiria ne tik techniniu inovatyvumu, moderniu dizainu, bet tuo pačiu atsižvelgiama į vartotojų patiriamas gyvenimiškas situacijas. Pirmiausia, užtikrinamas itin paprastas montavimas, taip išvengiant klaidų instaliavimo metu. Taip pat stotelė gali būti valdoma bevieliu ryšiu, todėl nebūtina atvedinėti papildomo kabelio duomenų perdavimui. Tai itin svarbu tiems elektromobilių savininkams, kurių būsto infrastruktūra jau įrengta ir naujo kabelio įvedimas sukeltų nepatogumų, pavyzdžiui, daugiabučių namų požeminėse stovėjimo aikštelėse“, – teigia M. Pukinskas.
Specialistas taip pat pastebi, kad išmanesnės tampa ir elektromobilių įkrovimo stotelių programėlės. „Šiame technologijų amžiuje išmaniosios programėlės tampa ne tik maloniu priedu prie įrenginio, bet ir vienu svarbiausių atributų. Naudojant „Vool“ išmaniąją programėlę, galima stebėti statistinius duomenis apie skirtingų automobilių pakrovimą, o tai labai svarbi funkcija, jeigu stotelė įrengta daugiabutyje ar kelioms įmonėms priklausančioje aikštelėje. Taip pat programėlė seka rinkos elektros kainas ir gali parinkti tokį krovimo laiką, kuris bus finansiškai palankiausias. Dar įdomu tai, kad įsirengę „Vool“ įkrovimo stotelę, galėsite per programėlę ją nuomoti kitiems elektromobilių savininkams ir taip gauti papildomas pajamas“, – išmaniuosius sprendimus įvardija „ACC Distribution“ atstovas.
„Esu tikras, kad greitu metu visi įrenginiai nuo elektromobilių įkrovimo stotelių iki atsinaujinančios energijos elektrinių veiks vienoje išmaniojoje sistemoje, kuri užtikrins efektyvumą pasitelkiant išskirtinai dideles duomenų bazes ir funkcionalumus. O bendradarbiaujant su tokiais gamintojais kaip „Vool“, „TCL“, „Hisense“ ir „BYD“ , „ACC Distribution“ komanda siekia užtikrinti, kad vartotojai galėtų įsigyti naujausius ir efektyviausius sprendimus. Būtent todėl stebime pasaulines tendencijas, dalyvaujame tarptautinėse parodose, investuojame į naujausius sprendimus, padedančius kurti modernią namų ekosistemą, paremtą atsinaujinančios energetikos ištekliais ir efektyviais energijos valdymo sprendimais“, – dalijasi M. Pukinskas.
Šiais metais „ ACC Distribution” sparčiai augina atsinaujinančios energijos verslo kryptį ir šiuo metu Baltijos šalių rinkai siūlo sprendimus iš pasaulyje gerai žinomų gamintojų, tokių kaip „Sungrow”, „TrinaSolar”, „TrinaStorage”, „TrinaTrackers”, „BYD”, „Hisense”, „Gorenje”, „TCL”, „Vool”, „Wallbox”, „Huawei”. Žaliosios energetikos verslo kryptyje šiemet planuojama pasiekti daugiau kaip €30 mln. pardavimų Baltijos šalyse.