Naujos galimybės investuoti ir gauti finansavimą NT projektui

Kokias galimybes sukūrė ši investavimo ir finansavimo priemonė? „Profitus“ rinkodaros vadovė Miglė Grybinienė išskiria dvi svarbiausias: tiek galimybė investuoti kone kiekvienam, gerokai paskatinusi vangiai investuojančių lietuvių aktyvumą, tiek verslams gauti paskolas įvairiausiems projektams.

„Žvelgdami į tai, kiek kasmet per sutelktinio finansavimo platformas (SFP) finansuojama nekilnojamojo turto (NT) projektų, matome, kad daugybė smulkaus ir vidutinio verslo įmonių susidurtų su rimtomis finansavimo problemomis, jei ne šios platformos.

Finansavimą gauna įvairiausi projektai, neapsiribojant tik būsto ar komercinių patalpų statybomis. Pavyzdžiui, vienas įdomesnių projektų buvo darželio statybos Kauno rajone, kuriam pradines lėšas suteikė SFP. Tokiu būdu projektas pradėtas, o vėliau, padidinus jo vertę, gauta banko paskola. Be to, per pastaruosius kelerius metus į platformas kreipiasi ir dideli NT plėtotojai, kurie gauna net kelių milijonų eurų finansavimą“,- pasakoja Miglė Grybinienė.

Tūkstančiai žmonių įdarbina santaupas

Sutelktinis finansavimas taip pat atvėrė duris tūkstančiams žmonių investuoti. Tai tapo puikiu edukaciniu įrankiu, padedančiu išmokti investavimo pagrindų. Skandinavijos šalyse investuojančių žmonių procentas yra labai aukštas, kai kur jis siekia net 80 proc. Nors Lietuva dar atsilieka, investavimo galimybių augimas prisideda prie šios statistikos gerėjimo.

„Profitus“ atstovė sako, kad dar visai neseniai investavimas atrodė gana sudėtingas ir išskirtinis užsiėmimas. Norint investuoti į akcijas, obligacijas ar auksą, reikėjo daug žinių ir nemažai pradinių lėšų. „Pavyzdžiui, daugumai obligacijų įsigyti reikia bent 1000 eurų, o investicijos į akcijas reikalavo gana sudėtingų procedūrų. Nors yra mobiliųjų programėlių, siūlančių investavimo galimybes, jos labiau pritaikytos jaunesnėms kartoms. Vyresniems žmonėms svarbu turėti tiesioginį kontaktą tiek pradedant investavimą, tiek ir vėliau, net jei investavimo procesas vyksta skaitmeninėje erdvėje“,- skirtumus vardija Miglė Grybinienė.

Norint pradėti užtenka 100 eurų

Sutelktinis finansavimas veikia dviem pagrindiniais modeliais. Pirmasis – tai P2P (angl. peer-to-peer) platformos, kurios teikia vartojamąsias paskolas. Antrasis – tai SFP, kurios specializuojasi teikdamos paskolas verslui, ypač NT projektams. SFP skolina naudodamos tą patį pagrindinį principą – sutelkti investuotojų lėšas ir jas skolinti.

Investuoti per SFP Lietuvoje galima jau nuo 50 eurų, o daugelyje platformų minimali suma yra 100 eurų. Tai yra kur kas mažesnės sumos nei būtinos obligacijoms ar kitoms tradicinėms investavimo priemonėms. Platformų statistika rodo, kad apie trečdalį investuotojų sudaro tie, kurie investuoja mažesnes sumas, o jų aktyvus krepšelis neviršija 1000 eurų.

Pagyvino NT verslą

Sutelktinio finansavimo platformos suteikė galimybę pradėti nišinius NT projektus, kurie bankams ar kredito unijoms dažnai atrodytų per smulkūs ar netinkami dėl konservatyvių finansavimo taisyklių arba jų finansavimas būtų pernelyg ilgas. „Profitus“ rinkodaros vadovė kaip pavyzdį pateikia įmonę, kuri per SFP reguliariai gauna finansavimą senų daugiabučių palėpių įrengimui. Tai leidžia savininkų bendrijoms ne išleisti pinigus stogo keitimui, o uždirbti.

SFP sprendimai turėjo poveikį ir bankų sektoriui. Per pastaruosius kelerius metus bankai pradėjo siūlyti gerokai pažangesnius sprendimus investuotojams. Konkurencija visada buvo vienas geriausių progreso variklių.

Be to, SFP tapo priemone įmonėms platinti savo obligacijas. Užtikrinti procesai ir patikimumas parodė, kad obligacijų platintojams ar emitentams neverta kurti nuosavų sprendimų, kai galima pasinaudoti jau esamomis platformomis.

„Apibendrinant sutelktinis finansavimas tapo svarbiu finansavimo ir investavimo sektoriaus varikliu, atvėrusiu daugybę naujų galimybių ir beveik kiekvienam suteikusiu prieigą prie investavimo rinkos. Tai taip pat prisidėjo prie naujų profesijų kūrimo, nes, prasidėjus šiai veiklai, specialistų rinkoje nebuvo, visiems teko mokytis. Šiandien jau yra labai patyrusių šio sektoriaus profesionalų. Be abejo, ši investavimo priemonė, kaip ir bet kuris investavimas, turi rizikų, todėl labai rekomenduojama skirti laiko susipažinti su SFP ir apgalvoti savo sprendimus prieš juos realizuojant“,- pataria Miglė Grybinienė.