Tinkamai parinktas sveikatos draudimas šiuo metu yra vienas iš kertinių elementų darančių įtaką darbuotojo apsisprendimui įvairiose verslo srityje.
Draudimo bendrovės „If“ didžiųjų verslo klientų draudimo ekspertė Ignė Varanavičienė pastebi, kad ne tik technologiniai, geopolitiniai bei ekonominiai, bet ir demografiniai pokyčiai veikia darbo rinką: jei prieš dešimtmetį vidutinis dirbančiojo amžius buvo apie 39,5 metų, tai dabar jis paaugo iki maždaug 43 metų.
Daugiau vyresnių darbuotojų darbo rinkoje reiškia ne tik profesinę patirtį, kompetencijas, bet ir naujus iššūkius. Pavyzdžiui, dirbantiems fizinį darbą tenka persikvalifikuoti ir ieškoti mažiau intensyvios veiklos. Kadangi vis daugiau žmonių kenčia nuo lėtinių ligų, daugėja kritinių ligų diagnozių, kai kurie profesionalai būna priversti palikti savo darbo vietas ir ieškoti kitokių pragyvenimo alternatyvų būtent dėl sveikatos problemų.
Visa tai tampa iššūkiu ir darbdaviams. Todėl vis daugiau jų supranta, kad investicijos į darbuotojų sveikatą bei gerą savijautą yra itin svarbios bei prasmingos, padedančios užtikrinti ir darbuotojų lojalumą.
Personalizuoti sprendimai tampa vis aktualesni
I. Varanavičienė sako, kad „If“ draudimo bendrovė atidžiai stebi Lietuvos ir užsienio rinkas ir reaguodama į pokyčius jose siūlo išskirtinius draudimo produktus bei paslaugas. Vienas svarbiausių bendrovės tikslų ir pokyčių – ne tik užtikrinti saugumą ir finansinę pagalbą susirgus ar patyrus traumą, bet ir suteikti galimybę darbuotojams nuolatos rūpintis savo sveikata.
„Pagaliau baigėsi ligos kodų era Lietuvos sveikatos draudimo sferoje. Ne vienerius metus padėjome įmonėms rūpintis darbuotojų gerove – ne tik kompensavome jų sveikatos išlaidas, bet ir girdėjome jų atsiliepimus, patirtis, poreikius. Visi šie grįžtamojo ryšio veiksniai leido pamatyti, jog mūsų produktas anksčiau labiau užtikrino rūpestį darbuotojais, kurie turi sveikatos sutrikimų. Todėl reikšmingai patobulinome „If“ sveikatos draudimą, kad tinkamas dėmesys būtų skirtas ir ligų diagnostikai bei prevencijai – juk tikslas yra būti sveikiems, nesirgti“, – dalijasi ekspertė.
I. Varanavičienė teigia, kad toks pokytis atsirado dėmesingai išnagrinėjus darbdavių poreikius, partnerių atsiliepimus bei pačių darbuotojų pageidavimus. Surinkta informacija tapo akstinu keisti ir transformuoti sveikatos draudimo produktą: „Kadangi vienodai svarbu yra ir ambulatorinė diagnostika, ir ligų prevencija, buvo nutarta, kad mūsų draudimas gali apmokėti ne tik tas konsultacijas bei tyrimus, kurių kreipiamasi susidūrus su sveikatos bėdomis ar nustačius diagnozes, bet ir specialistui nusprendus atlikti prevencinę programą“.
Draudimo bendrovės „If“ patirtis rodo, kad darbuotojai šią motyvacinę priemonę itin vertina, džiaugiasi tvaria, į žmogaus poreikius orientuota darbo aplinka.
Kaip draudimo paslaugas rinktis verslui?
Pasak I. Varanavičienės, įmonės siūlomų darbuotojų sveikatos draudimo paslaugų spektras yra labai platus, todėl renkantis draudimo programą, rekomenduojama atsižvelgti į organizacijos veiklos specifiką.
Pavyzdžiui, gamybos sektoriuje daug žmonių dirba fizinį darbą, todėl jie susiduria ir su didesne traumų rizika. Draudžiant šios srities specialistus, I. Varanavičienė darbdaviams pataria nustatyti ne tik ambulatorinės reabilitacijos, bet ir reabilitacijos stacionare ar dantų traumos draudimo sumas (pastaruoju atveju išmokos būna gerokai didesnės).
Tuo tarpu biuro darbuotojams dažniausiai įtraukiamos tokios papildomos draudiminės apsaugos kaip dantų priežiūra, vitaminai, optikos priemonės.
„Draudimo bendrovė „If“ siūlo sprendimus, kurie leidžia dirbantiesiems turėti ne tik įprastas sveikatos draudimo apsaugas susirgus ar patyrus traumas, bet ir rūpintis emocine sveikata, gauti mitybos specialistų konsultacijas ar turėti galimybę sportuoti. Šios galimybės jau gana dažnai įtraukiamos į klientų aptarnavimo įmonių sveikatos draudimo paketus“, – vardija pašnekovė.
Ji pabrėžia, kad toks visapusiškas draudimas tampa itin patrauklia motyvacine priemone ir efektyviu būdu užtikrinti darbuotojo sveikatą, kadangi finansinis saugumas leidžia skubiai kreiptis į specialistus, laiku atlikti reikiamus tyrimus.
Vis aktualesnė tampa sveikatos paslaugų įvairovė
Kaip rodo statistika, Lietuvoje išlaidos sveikatai vienam gyventojui vis dar gerokai mažesnės už ES vidurkį. I. Varanavičienė pastebi: nepaisant to, kad viešosios išlaidos sveikatai, išreikštos BVP dalimi, didėjo, maždaug 30 proc. išlaidų sveikatai vis dar yra padengiamos savomis lėšomis (rodiklis apima ir išlaidas už vaistus bei odontologines paslaugas – red.).
„Todėl tinkamo sveikatos draudimo paslaugos pasirinkimas tampa aktualus kiekvienai įmonei. Tai gali tiesiogiai prisidėti prie darbuotojų gerovės, jų darbingumo bei įsitraukimo“, – apie realijas kalba draudimo bendrovės „If“ didžiųjų verslo klientų draudimo ekspertė.
Pasak jos, draudimo paslaugų populiarėjimą lemia daug priežasčių:
„Itin sparčiai tobulėja technologijos, keičiasi darbo pobūdis bei aplinka dėl ko žmonės turi nuolatos mokytis, tobulintis ir atnaujinti savo kompetencijas. Neretai tai sukelia papildomą stresą, įtampą ar net perdegimą. Todėl dirbančiųjų emocinės sveikatos užtikrinimas dabar tampa toks pat svarbus, kaip ir fizinės.“
Dar viena šiuolaikinė darbo rinkos realija – demografiniai pokyčiai. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, visuomenė sparčiai sensta – 65 metų ir vyresnių žmonių 2000 metais buvo 14 proc., o jau 2020-aisiais ši dalis siekė net 20 proc. Prognozuojama, kad iki 2050 metų tokių gyventojų bus net 31proc.
„Tai yra viena iš priežasčių, kodėl darbdaviai bus vis labiau suinteresuoti motyvuoti ir kuo ilgiau darbo vietose išlaikyti turimus specialistus. Tai reiškia, kad teks labiau rūpintis ne tik kompetencijų ugdymu, įtraukia darbo aplinka, motyvavimu, bet ir užtikrinti jiems laiku bei greitai gauti kokybiškas medicinos paslaugas. Vadinasi, draudimo paslaugų poreikis tik didės“, – pastebi I. Varanavičienė.
Daugiau galimybių gauti paslaugas ir paprastesnis jų valdymas
„Lietuvoje labai daug organizacijų, korporacijų veikiančių visose trijose Baltijos šalyse, o ir lietuviai mielai renkasi šias kelionių kryptis. Būtent šios tendencijos ir poreikiai paskatino praplėsti draudimo apsaugas teritoriją. Dabar „If“ draudimo apsauga veikia visose Baltijos šalyse, o žmonės gali būti saugesni ne tik keliaudami darbo ar asmeniniais reikalais, bet esant reikalui kreiptis į reikiamą specialistą bei gydymo įstaigą bet kurioje iš Baltijos valstybių, jeigu mano, kad būtent ten gaus geriausią paslaugą“, – apie dar vieną pasikeitimą „If“ draudimo suteikiamą galimybę pasakoja I. Varanavičienė.
Ji primena, kad jau šiandien „If“ draudimo klientai gali naudotis nauju draudimo produktu, kuris numato daug platesnes apdraustųjų gydymo galimybes ir daugiau aiškumo mokant kompensacijas. Taip pat parengtas naujas, aiškus draudiminių paslaugų sąrašas.
Pasirūpinta ir didesniu draudžiamųjų asmenų privatumu, kadangi jiems tenka pildyti daug mažiau medicininių dokumentų.
„O mobilioji programėlė „If Mobile Baltic“ suteikia galimybę apdraustiems darbuotojams patiems patogiai fiksuoti įvykius, registruoti patirtas išlaidas ir stebėti jų istoriją, lengvai susipažinti su savo draudimo apsauga“, – apie dar vieną įrankį pasakoja I. Varanavičienė.
Ji ragina ieškančius optimaliausių ir geriausių sprendimų savo verslui drąsiai kreiptis į „If“ ekspertus, kurie atsakys į visus klausimus ir padės pasirinkti patį naudingiausią sprendimą.