„Nukentėjusiųjų teisės ir jų užtikrinimas yra būtini tam, jog kiekvienas žmogus, patyręs žalą, galėtų ne tik atsitiesti, bet ir jaustis saugus bei palaikomas. 2021 m. priimtas Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymas yra esminis pamatas veiksmingai pagalbos sistemai, kuri neapsiriboja vien parama, bet taip pat padeda atkurti žmogaus pasitikėjimą savimi ir aplinka“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Tikslinės pagalbos grupės patarėja Daiva Junevičienė.
Lietuvoje nukentėjusiųjų teisės yra grindžiamos pagarba žmogaus orumui, lygiateisiškumu ir siekiu užtikrinti, kad kiekvienas nukentėjęs žmogus jaustųsi saugus bei palaikomas. Pagal šiuos principus, kiekvienas nukentėjęs žmogus turi teisę į:
Nemokamą ir konfidencialią pagalbą, nepriklausomai nuo nusikaltimo pobūdžio ar socialinės padėties;
Informaciją apie savo teises ir galimybes kreiptis dėl pagalbos;
Teisinę ir psichologinę paramą, užtikrinančią tinkamą pagalbos mechanizmų įgyvendinimą;
Apsaugą ir saugias sąlygas dalyvauti teisiniuose procesuose, kai kyla grėsmė jų fiziniam ar emociniam saugumui.
Kur kreiptis pagalbos?
Be pirmojo kontakto institucijų, tokių kaip policija, prokuratūra, teismas, socialinių paslaugų ar sveikatos įstaigos, Lietuvoje veikia ir 18 pagalbos tarnybų, kurių misija yra užtikrinti greitą, efektyvią ir kompleksinę akredituotą pagalbą nukentėjusiems.
„Kai žmogus pats asmeniškai kreipiasi į pagalbos tarnybą arba yra nukreipiamas pirmojo kontakto institucijų, pirmiausia visuomet įvertinama, kokios pagalbos esamoje situacijoje jam reikia. Nustačius individualius nukentėjusiojo poreikius, parengiamas pagalbos priemonių planas, kuriuo remiantis, teikiama akredituota pagalba. Plane numatomos konkrečios pagalbos priemonės, jų teikėjai, vieta, būdai, priemonės akredituotai pagalbai užtikrinti bei pagalbos teikimo trukmė“, – aiškina D. Junevičienė.
Visą informaciją apie pagalbos tarnybas ir jų kontaktus galima rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje arba Socialinių paslaugų priežiūros departamento tinklalapyje, taip pat paskambinus Bendruoju pagalbos telefonu 112.
Visos nukentėjusiems nuo nusikalstamos veikos pagalbą teikiančios tarnybos yra akredituotos. Akreditacijos procesas padeda užtikrinti, kad pagalbą teiktų tik patikimos organizacijos, tokios, kurios atitinka griežtus įstatymu apibrėžtus reikalavimus ir turi kompetentingus, patirties dirbant su nukentėjusiais žmonėmis turinčius specialistus. ir
Organizacija, teikianti pagalbą, privalo:
Turėti tinkamas patalpas, įskaitant konfidencialias erdves konsultacijoms.
Užtikrinti, kad darbuotojai – psichologai, socialiniai darbuotojai ir teisininkai – būtų kompetentingi ir turintys ne mažesnę nei vienerių metų patirtį dirbant su nukentėjusiais asmenimis.
Teikti paslaugas nemokamai ir užtikrinti jų prieinamumą visiems.
Socialinių paslaugų priežiūros departamentas vykdo ir nuolatinę organizacijų priežiūrą, atlikdamas planinius ir neplaninius patikrinimus. Tai padeda užtikrinti, kad nukentėjusieji gautų kokybišką ir profesionalią pagalbą.
Kokios pagalbos galite tikėtis?
Pagalba nukentėjusiesiems teikiama atsižvelgiant į jų individualius poreikius, patirto nusikaltimo pobūdį bei padarytą žalą. Nukentėjusiems gali būti teikiama:
Psichologinė pagalba (emocinė parama, psichologinė pagalba, krizių įveikimo pagalba asmenims, kurie patyrė didelį stresą, smurtą ar traumą).
Teisinė pagalba (teisinių konsultacijų teikimas, pagalba rengiant dokumentus, lydėjimas į teisminius procesus).
Socialinė parama (tarpininkavimas su kitomis institucijomis, pagalba sprendžiant gyvenamosios vietos ar materialinius klausimus).
Apsaugos priemonės (laikinas apgyvendinimas, kai žmogus negali saugiai likti savo gyvenamojoje vietoje, apsaugos orderių taikymas ir saugumo planų rengimas).
D. Junevičienė pabrėžia, kad visos šios pagalbos formos teikiamos konfidencialiai, todėl nukentėjusieji gali būti tikri, kad jų privatumas bus išsaugotas.
SADM duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį pagalbos iš specializuotų pagalbos tarnybų sulaukė daugiau nei 1300 nukentėjusių žmonių. Iš jų 851 moteris, 446 vyrai ir 32 vaikai. Dažniausiai kreipiamasi dėl smurtinių nusikaltimų, vagysčių, seksualinio smurto ir persekiojimo atvejų.
Pasak SADM atstovės, ši statistika rodo didelį pagalbos poreikį, o ji yra šalia – tereikia nebijoti kreiptis.
Jei tapote nusikalstamos veikos auka arba pažįstate žmogų, kuriam reikalinga pagalba, nedelskite kreiptis į specialistus. Kreipimasis į pagalbos tarnybas – tai atsakingas žingsnis, padedantis nukentėjusiesiems susigrąžinti visavertį gyvenimą ir jaustis saugiau.