Alkoholio vartojimas, likus trims mėnesiams iki kūdikio pradėjimo, siejamas su didesne įgimtos širdies ligos rizika, jei alkoholio vartojo tėčiai ir motinos, lyginant su atvejais, kai abu tėvai nevartojo alkoholio.
Įgimta širdies liga apibendrintai vadinami įvairūs kūdikio širdies veiklos sutrikimai.
Leidinyje „European Journal of Preventive Cardiology“ išspausdintame tyrime rašoma, kad alkoholio vartojimas prieš pradedant kūdikį (penki ar daugiau alkoholio vienetų vienu metu) siejamas su 52 proc. didesne įgimtų defektų rizika, kai alkoholio vartojo vyrai, ir 16 proc. didesne rizika, kai alkoholio vartojo moterys.
„Alkoholio vartojimas būsimiems tėvams – rizikingas ir pavojingas elgesys, kuris ne tik didina grėsmę, kad kūdikis gims su širdies yda, bet ir stipriai kenkia pačių suaugusiųjų sveikatai“, – teigė tyrimo autorius gydytojas Dziabis Sinas iš Siangja visuomenės sveikatos mokyklos Kinijoje.
Pasak mediko, tyrimo rezultatai parodė – jei poros nori susilaukti kūdikio, vyrai turėtų nevartoti alkoholio mažiausiai pusę metų iki kūdikio pradėjimo, o moterims reikėtų atsisakyti alkoholio metus laiko iki pastojimo ir nėštumo metu.
Įgimtos širdies ligos – dažniausi įgimti defektai, jie konstatuojami 1,35 mln. kūdikių kasmet. Šie defektai netgi po operacijų didina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę vėlesniame gyvenime ir yra pagrindinė perinatalinių mirčių priežastis.
Alkoholis sukelia įvairius vaisiaus vystymosi sutrikimus, jis siejamas su vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimu (angl. FASD). Kas ketvirtam kūdikiui su FASD būna įgimta širdies yda, taigi tai rodo, kad alkoholis prisideda prie minėtų sutrikimų.
Anksčiau atliktų tyrimų apie alkoholio ir įgimtų širdies ydų ryšį metu buvo tirtos tik būsimos motinos, tyrimų rezultatai buvo negalutiniai. Dabartinis tyrimas – pirma metaanalizė, kurios metu nagrinėtas vyrų alkoholio vartojimo poveikis būsimo vaiko sveikatai.
Tyrėjai išanalizavo 1991–2019 m. tyrimų duomenis. Juos sudarė 55 tyrimai, kuriuose buvo tirti 41 747 kūdikiai su įgimtomis širdies ydomis ir 297 587 jų neturintys kūdikiai.
Dz. Sinas teigė: „Pastebėjome, kad didėjant tėvų vartojamo alkoholio kiekiui, didėja ir įgimtų širdies ydų rizika. Minėta sąsaja statistiškai nebuvo reikšminga, esant mažam alkoholio kiekiui.“
Būsimos motinos irgi įspėjamos apie alkoholio vartojimo pavojus. Tyrimas parodė – motinoms vartojant alkoholio, didėja įgimtos širdies ydos – Fallot tetrata rizika.
Pasak tyrimo autorių, observacinio pobūdžio tyrimas neatskleidė priežasties, taip pat neįrodė, kad būsimų tėvų alkoholio vartojimas vaisiui labiau žalingas nei būsimų motinų alkoholio vartojimas.
Dz. Sino teigimu, norint aiškesnių rezultatų apie būsimų tėvų alkoholio vartojimo ir kūdikių širdies ydų sąsają, reikalingi išsamesni tyrimai. Tiesa, jis pabrėžė – tyrimas vis tik rodo, kad planuojantys šeimos pagausėjimą vyrai ir moterys turėtų atsisakyti alkoholio.