Botanikos sode šiuo metu žydi linas, kokį pamatyti Lietuvoje pasiseka vis rečiau. „Tikriausiai galite pamatyti gėlių augintojų darželiuose, gal koks ūkininkas ir augina. Bet šitas linas įdomus tuo, kad jis yra daugiametis. Ir sėklos, kurių žiedai žydėjo anksti pavasarį, jau yra užmegztos ir subrendusios. Jeigu norite turėti ir kitais metais auginti – jau reiktų galvoti apie sėklas“, - pasakoja dr. Gitana Štukėnienė. Lino sėklas jau galima pradėti rinkti, o štai žiedais šis augalas džiugins iki pat šalnų.

VU Botanikos sodas

Labai neįprastu metu šiemet sužydėjo kardeliai bei jurginai, kurie paprastai savo žiedais lepina rudeniop. „Dabar jie pačiame žydėjime. Ir ankstyvos, ir vidutinio ankstyvumo veislės jau žydi. Bet ir visi kiti rudens augalai – ir udbekijos, ir net chrizantemos pradėjo žydėti. Tai lankytojai sode gali pamatyti tikrai didžiulę augalų įvairovę ir susipažinti ir su vasaros, ir su ankstyvo rudens augalais, kurie šiuo metu jau žydi“, - pasakoja botanikos sodo atstovė.

Sode šiuo metu taip pat žydi ežiuolė, kurios žydėjimas tęsiasi itin ilgą laiką – nuo birželio pabaigos iki pat šalnų. Ežiuolė plačiai auginama ir naudojama kaip vaistinis preparatas.

Sužydėjo ir rudens šaukliai kardeliai – šiuo metu daugiausiai žydi ankstyvosios ir vidutinio ankstyvumo kardelių veislės. Pasaulyje egzistuoja apie 200 kardelių rūšių, o veislių – tūkstančiai. VU botanikos sode auginama daugiau nei 100 veislių kardelių, tuo tarpu Lietuvos gamtoje natūraliai auga dvi kardelių rūšys ir jos jau nužydėjusios.

„Tokie ankstyvi žydėjimas – ne kasmet. Turbūt dėl to karščio, orų pasikeitimų viskas šiais metais anksčiau. Pora savaičių tas žydėjimas tikrai yra intensyvus.“

Kardeliai

O štai kitame sodo kampelyje – tinginių augalu vadinamos vienadienės. Tai – pati paprasčiausia sodo puošmena tiems, kuriems gėlių auginimas kelia sunkumų. „Jas reikėtų sodinti, nes jos dauginasi labai puikiai, dalinant patį kerą. Ir žydinčias galima pasisodinti. Jos Amerikoje vadinamos tinginių gėle, nes pasodintos gali augti iki 30 metų, tik žinoma reikėtų jas truputį prižiūrėti – patręšti, palaistyti, bet didelės būtinybės iškasti nėra, nes keras tiesiog didėja, žiedų vis daugiau ir jos žydi gan ilgą laiką, nepaisant to, kad dabar yra veislių ne tik vienas žiedas vieną dieną, bet dvi- tris dienas išsilaiko žiedai, o kadangi jų didelis kiekis, tai gan dekoratyviai atrodo, o be to jos ir valgomos, galima skinti ir ragauti ir skoniai yra skirtingi“, - vienadienės gėlės žiedlapį paragauti kviečia dr. Gitana Štukėnienė.

Jurginas

Galiausiai, botanikos sode gerokai per anksti pražydo ir rudeninė gėlė jurginai. Jurginų žydėjimo pikas čia numatomas rugpjūčio viduryje. Jurginai šalnų netoleruoja, tad ir auginant juos namuose artėjant šalnoms reikia išsikasti, o vazonus įnešti į šiltesnę patalpą.