Palangos miesto savivaldybės taryba jau patvirtino rinkliavos dydį. Laikotarpiu nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 d. įvažiuojantys į Palangą su automobiliu ir norintys čia praleisti parą už šią prabangą turės papildomai sumokėti 5 eurus. Toks yra vienkartinis paros mokestis. Jei automobilį pajudinsite kitą dieną, vėl iš naujo reikės sumokėti tiek pat.

Kilus pasipiktinimo bangai, kad tai – per brangu, Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai sakosi sugalvoję išeitį – abonementus. Jei Palangoje planuosite praleisti savaitę, galėsite įsigyti automobiliui skirtą abonementą už 25 eurus. Beje, norintiems čia praleisti dar daugiau laiko nuolaidos nesiūlomos. Dvi savaitės Palangoje nuo šio atsieis 50, trys – 75, mėnesis – 100 eurų brangiau.

Tiesa, vis dėlto taryba nusprendė palepinti nuolatinius Palangos lankytojus. Važinėjimo po miestą automobiliu sezono abonementas jiems kainuos 300, o ne 325 eurus (tiek kainuotų, jei mokestis būtų skaičiuojamas kas savaitę).

Tikina, kad taip dar ir susitaupys

Nors papildomai susidaranti suma tikrai neatrodo maža, darbo grupės dėl naujosios rinkliavos įvedimo vadovas Julius Tomas Žulkus DELFI sakė manantis, kad mokėdami šią rinkliavą, o ne iki šiol galiojusį pagalvės mokestį (0,30 centų už parą nuo žmogaus) poilsiautojai esą sutaupys daugiau.

„Prisiminkime, kad dingsta pagalvės mokestis. Tai tie 5 eurai, jei nesiruoši kažkur važiuoti, nėra daug. Pavyzdžiui, trijų asmenų šeima eurą per dieną ir taip sumokėdavo. Jei jie ilsėdavosi savaitę, turėdavo sumokėti 7 eurus, o dabar, jei niekur nevažinės automobiliu, sumokės 5 eurus, nes išvažiuojant iš Palangos papildomai mokėti nereikia. Jei kalbėtume apie didesnę šeimą, kuri ilsisi 10 dienų, tai jiems bus dar pigiau“, – aiškino jis.

Be to, gynėsi J. T. Žulkus, įvažiavimo į kurortą mokesčio nereikės mokėti tiems, kurie į Palangą pateks pėsčiomis ar dviračiu. Tiesa, kol kas svarstoma, kaip bus elgiamasi su motociklininkais.

Jau žinoma, kur įranga bus

Pasirodo, automobilių numerių fiksavimo įranga stovės šalia įvažiavimo į Palangos teritoriją. Į ją įeina ir Šventoji, ir Kunigiškės, ir Nemirseta, ir Monciškės, ir kiti poilsiautojų pamėgti regionai.

„Nebus taikomos jokios išlygos gyvenantiems ten, o ne pačioje Palangoje“, – sakė J. T. Žulkus ir pridūrė, kad išimčių nebus ir tiems, kurie į Palangą sakys užsukę trumpam. Pavyzdžiui, tik apsipirkti.

Palangos miesto savivaldybės tarybos atstovas pasakojo, kad jau preliminariai žinoma ir kur tiksliai įranga stovės.

„Planuojama, kad ji bus įrengta pagrindiniame įvažiavime į Palangą iš Šiaulių, Kretingos plente, senajame kelyje nuo Nemirsetos, nuo oro uosto ir „HBH“ pusės. Tai keturi pagrindiniai taškai. Atskirai stebėsime įvažiavimą į Monciškes, trys aparatai reikalingi ir Šventojoje. Taip pat dar svarstome, kaip elgtis su visokiais šunkeliais. Dar neaišku, ar irgi statysime įrangą, ar kameras, ar specialius ženklus. Tą nuspręsime artimiausiu metu“, – sakė J. T. Žulkus.

Sukčių nesibaimina, žino, kad išvengti jų nepavyks

Jis taip pat patikino, kad joks žmogus prie įvažiavimų į Palangos teritoriją nesėdės ir atskirai įvažiuojančių netikrins – sistema bus automatizuota.

„Viskas bus padaryta šiuolaikiškai. Net nepajusite jokio bakstelėjimo, – šyptelėjo jis – Tokia sistema veikia Stokholme, Londono centre. Gyventojai ar poilsiautojai tikrai nepajus jokio nepatogumo. Aišku, tik bus kažkokia lėtėjimo zona, sulėtins greitį, pravažiuos, gaus informaciją, kad reikia sumokėti per dvi valandas“.

Paklaustas, ar nebijo, kad bus tokių, kurie bandys sukčiauti, pavyzdžiui, uždengs numerius, J. T. Žulkus atsakė, kad nuo visų atvejų šiaip ar taip neapsisaugosi.

„Juk ir greitį matuoja pagal numerius, visko būna, ir kad slepia. Niekas nebijo, lekia. Arba yra pavyzdžių, kai uždengę numerius degalinėje įsipila kuro ir pabėga. Jei tai bus masinis reiškinys, aišku, reaguosime. Pavyzdžiui, galima pasodinti stebėtojus, kurie perduos informaciją policininkams. Tačiau buvo atlikti skaičiavimai, kad kamera garantuoja iki 97 proc. tikslumą, pagal statistiką dar 10 proc. nubyra šiaip. Tai 13-15 proc. netikslumo galima tikėtis. Toliau yra sąžiningumo procentai. Remiantis turima informacija ir mano nuomone, užsieniečiai sąžiningesni, bet, tikimės, kad 70-80 proc. lietuvaičių rinkliavą mokės be jokių išlygų. Taigi problemos gali kilti dėl 20-30 proc. žmonių“, – pripažino jis.

Tikisi surinkti kelis milijonus eurų

Tiesa, padėti netapti galimais pažeidėjais, pavyzdžiui, šalia įvažiavimo į Palangą įrengiant kad ir mokamas automobilių stovėjimo aikšteles, kur mašiną būtų galima palikti trumpam, neplanuojama.

„Pastatyti didžiules aikšteles prieš miestą, kad visi sutilptų, kol kas nėra galimybių“, – sakė J. T. Žulkus.

Pasak tarybos nario, pavyzdžiui, 2013 m. į Palangą įvažiavo maždaug 750 tūkst. automobilių. Taigi, skaičiavo jis, įvažiavimo į kurortą mokestis Palangos miesto savivaldybės biudžetą turėtų papildyti 2-3 milijonais eurų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1753)