Bene garsiausios – Trakų, Panemunės, Medininkų – gausiai lankomos, tačiau be jų iš viso galima suskaičiuoti apie 600 pilių ir dvarų.
Lankytojams duris atveria vis daugiau istorinių vietų
„Keliauk Lietuvoje“ vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė pasakoja, kad skaičius išties įspūdingas, deja, nemažai pilių ir dvarų nesutvarkyti, tačiau net ir apleistus mielai lanko turistai.
Aukštaitijoje unikalus dvaras salą dalijasi su Latvija
Pašnekovė teigia negalinti išskirti nė vieno iš dvarų, kaip paties fotogeniškiausio ar įdomiausio, nes visi įdomūs ir unikalūs.
„Ar tai medinis dvaras, ar gotikinis, ar itališko stiliaus rūmai. Pavyzdžiui, Rokiškio rajone esantis Ilzenbergo dvaras yra vienintelis Baltijos šalyse visiškai atkurtas, vystantis biodinaminį ūkį, tai yra pats gamina produkciją, kurios galima įsigyti tiek atvykus į patį dvarą, tiek didžiuosiuose prekybos centruose, – ne vienas, manau, matė. Galima paragauti ir Ilzenbergo sausainių, ir sūrio. Dvaro šeimininkai turi savo ūkį, savo gyvūnų. Be to, jis unikalus tuo, kad yra didelė teritorija, kur pasivaikščioti beveik į visas puses nuo dvaro – trys kilometrai. Šalia yra Meilės sala. Ji įdomi tuo, kad dalina dvi valstybes – Latviją ir Lietuvą. Pusė salos priklauso Latvijai, pusė – Lietuvai“, – apie unikalią istoriją turintį dvarą pasakoja N. Sutkaitytė.
Eifelio bokšto statytojai pėdsaką paliko ir Žemaitijoje
Jei norisi pasižvalgyti po Žemaitijos regioną, pašnekovė rekomenduoja užsukti į Renavo dvarą Mažeikių rajone.
Lietuvos dvarai vilioja ir istorinių filmų kūrėjus
Anot N. Sutkaitytės, ne vienas dvaras turi ne tik savo kilmės istoriją, bet ir kur kad saugiau įdomybių.
Dvarai nebėra tik muziejai
Moteris sako, kad dvarai kinta. Anksčiau tai buvo tik kaip muziejai, eksponatai, įvairios ekspozicijos, o dabar jau galima ir apsigyventi dvare, pasimėgauti gastronominėmis patirtimis, paragauti į didikų stalus tiektų patiekalų.
„Pavyzdžiui, Raudondvario dvare vyksta edukacija, – galima paragauti apelsinų sriubos, tai tikrai neįtikėtina. Galima paragauti ir vietinės produkcijos, tam tikrų patiekalų ar pagal įmantrias receptūras ruoštų valgių, kuo labai pasižymi Zyplių daras, turintis restoraną „Kuchmistrai“, – ten didikų virtuvė, labai įdomūs patiekalai, tokių kasdien neparagausi“, – apie pažintį su istoriniais valgiais pasakoja N. Sutkaitytė.
Jei keliautojų prioritetas – pažinti vietą ir ne tik paragauti, pamatyti, galima mokytis šokių ar nerti į paslaptingą ekskursiją.
Keliauti kviečia net kuriuo metų laiku
Pašnekovė priduria, kad keliauti po dvarus labai geras laikas ne tik vasarą, bet ir rudenį ar kitu šaltuoju metu, juolab kad išpuoselėti dvarų parkai išties papuoš keliones, o dvarai pasitinka ne tik vasarai skirtomis pramogomis.
Pakruojo dvare ištisus metus vyksta gėlių, žibintų ir ledo skulptūrų festivaliai, prezidento Antano Smetonos Užugirio dvare Ukmergės rajone rengiamos „Smetoniškės“, – pačiame dvare pristatoma jo istorija, o A. Smetonos gyvenimo pasakotojai pasipuošę tarpukario drabužiais, skamba to meto muzika, ir visa tai nukelia į laikus, kai išties gyveno pirmasis Lietuvos prezidentas.