Nutarėme patikrinti
„Delfi“ nutarė apsilankyti moterų pliaže ir patikrinti, ar iš tiesų legendomis apipinta vieta nuo šiol pakeitė savo veidą. Poilsiautojų-pirkėjų džiaugsmui prekyba čia toliau klesti kaip klestėjusi, o ir asortimento trūkumo visiškai nesijaučia.
Atrodytų, lyg ir nieko nebuvo įvykę. Vienos prekės, kaip ir anksčiau, sukabintos ant nešiojamų pakabų ar medinių stelažų, kitos – tiesiog išdėliotos tiesiog ant smėlio po skėčiais ar po atviru dangumi, o pirkėjos ir pardavėjos toliau džiaugiasi betarpišku bendravimu ir jaukia moteriška atmosfera.
Prekyvietę pavertė šiukšlynu
Palangos miesto savivaldybės administracijos atstovės spaudai Tamaros Zaicevos „Delfi“ paklausė, kas nutiko, kad vieną dieną buvo nutarta imtis tokių griežtų priemonių prieš moterų pliažo prekeives – tiesiog nugriauti jų prekybos vietas. Nors ilgą laiką jos lyg ir niekam nekliuvo.
„Prekeivės moterų pliaže buvo savavališkai „pastačiusios“ ištisą turgavietę: buvo surentusios palapines, pavėsines, erdvias prekių eksponavimo „sales“, pasimatavimų „kabinas“, į paplūdimius suvežė net stacionarias kabyklas, kur sukabindavo dešimtis ar net šimtus parduodamų drabužių, sustatydavo veidrodžius“, – sakė savivaldybės atstovė.
Negana to, pasak pašnekovės, renčiant tokias „prekybos vietas“, buvo panaudojami kuolai, lentų atraižos, pagaliai, storesnės medžių šakos, sausuoliai ir pan.
„Viskas buvo sutvirtinama lipnia ar statybose naudojamomis izoliacinėmis juostomis, virvagaliais, „stogas“ buvo dengiamas panaudojant šiukšlių maišus bei panašią plėvelę“, – pabrėžė T. Zaiceva.
Jos tikinimu, pabaigusios darbo dieną, prekeivės išsiveždavo tik savo prekes, tačiau visos minėtos buitinės ir statybinės atliekos, suklibę prekystaliai, stalai ir suoleliai buvo paliekami paplūdimiuose, taip pat neretai šalia numetant ir pakabas ar net paliekant maišus su šiukšlėmis.
„Vaizdas paplūdimiuose vakarais primindavo buitinių atliekų sąvartyną“, – žodžių į vatą nevyniojo savivaldybės atstovė.
Nušlavė nuo žemės paviršiaus
Taigi savivaldybė neapsikentusi tokios netvarkos liepos viduryje prekeives raštu įspėjo laikytis leidimuose išduotų apribojimų bei Prekybos viešosiose vietose taisyklių reikalavimų.
„Šios taisyklės numato, kad Palangos savivaldybės tarybos nustatytose viešosiose prekybos ar paslaugos teikimo vietose draudžiama naudoti pavėsines, palapines, išskyrus miesto švenčių metu ir prekiaujant Tarybos nustatytais laikotarpiais prie bažnyčios ir prie miesto kapinių“, – detaliau paaiškino pašnekovė.
Taigi, savivaldybės atstovės tikinimu, prekeivėms buvo nurodytas terminas, iki kada būtina iš paplūdimio pašalinti neteisėtus „statinius“, bei jos buvo informuotos, kad privalo vakarais paplūdimį palikti visiškai švarų. Tos prekeivės, kurios šių įspėjimų nepaisė, po nurodyto termino savo paliktas prekybos vietas rado visiškai tuščias.
„Palangos pliažus tvarkantys komunalininkai visa tai, kas buvo palikta paplūdimyje, tiesiog išgabeno“, – kalbėjo T. Zaiceva.
Pasak pašnekovės, leidimai vykdyti išnešiojamąją prekybą Palangos moterų paplūdimyje nėra anuliuoti, tad prekeivės ir toliau čia gali siūlyti savo prekių, panaudojant išskirtinai tik mobilias prekybos priemones – lengvų konstrukcijų sulankstomus skėčius, stalus, kėdutes, išardomas kabyklas.
„Džiaugiamės ir norime padėkoti šią veiklą vykdančioms moterims, kad jos atsižvelgė į mūsų prašymus ir dabar vakarais teritorija paliekama visiškai švari. Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius surengė kelis patikrinimus ir pažeidimų neaptiko“, – sakė savivaldybės atstovė.
Beje, „Delfi“ taip pat vieną vakarą aplankė moterų pliažą ir neaptiko jokių ženklų, kad dieną ten šurmuliavo moterų rojumi vadinamas turgelis.
Už leidimą – simbolinis mokestis
Palangos miesto savivaldybės administracija yra išdavusi 36 leidimus prekiauti ne maisto produktais moterų paplūdimyje. T. Zaiceva pabrėžia, kad leidimai išduoti vykdyti ne stacionarią, o išnešiojamąją prekybą. Tokie leidimai išduodami metams – nuo birželio 1 d. iki kitų metų gegužės 31 d.
Norintieji verstis išnešiojamąja prekyba Palangos moterų paplūdimyje ir gauti tam leidimą, sumoka 100 eurų dydžio vietinę rinkliavą už visą leidimo galiojimo terminą, t. y. už vienerius metus.
„Tad, įvertinus, kad tokia prekyba praktiškai vykdoma tik šiltuoju metų laiku, į savivaldybės biudžetą sumokamos rinkliavos kaštai vienam asmeniui sudaro apie 2,5–3 eurus per dieną. Tenka apgailestauti, kad, savivaldybei nesiekiant iš tokios veiklos svariai papildyti vietos biudžetą (per metus tokios rinkliavos sumokama iš viso apie 3 600 eurų) ir taikant praktiškai simbolinį mokestį, leidimus įsigijusios moterys nesilaikė nurodytų prekybos apribojimų“, – kalbėjo pašnekovė.
Anot jos, prekybos viešosiose vietose taisyklės numato, kad leidimo turėtojui du kartus pažeidus leidime nustatytus reikalavimus, jam leidimas gali būti panaikinamas. Tačiau moterų pliažo turgelio prekeivėms per pastaruosius kelerius metus tokia sankcija kol kas nebuvo taikoma.
Čia vasarą „Delfi“ taip pat detaliai apžvelgė moterų pliaže esančio turgelio asortimentą ir kainas. Daugiau apie tai galite paskaityti čia.