VšĮ Lazdijų turizmo informacinis centras pasakoja, jog skiauterėtieji tritonai – salamandrinių šeimos uodeguotieji varliagyviai. Nors jų ilgis siekia iki 17 cm (dažniausiai aptinkami 12–14 cm ilgio) ir telpa delne, tačiau tai yra pats didžiausias iš Europoje gyvenančių tritonų.

Šie tritonai yra labai jautrūs buveinės pokyčiams ir nyksta, todėl jų gyvenamųjų vietų apsaugai steigiamos Natūra 2000 teritorijos. Į Lietuvos raudonąją knygą šie mieli „drakoniukai“ įrašyti nuo 1991 metų.

Ingos Čitavičienės, Metelių regioninio parko vyr. specialistės nuotr.

Pasak VšĮ Lazdijų TUC, Šiuo metu Natūra 2000 tinklas visoje Lietuvoje saugo 27-ias šių tritonų gyvenamąsias vietas. Skiauterėtųjų tritonų kūno viršus – pilkai juodas ar tamsiai rudas, pilvas išmargintas oranžinėmis ir juodomis dėmėmis. Tuoktuvių metu patinams užauga nugaros skiauterė dantytu kraštu, kuri ties uodegos pamatu nutrūksta arba pažemėja, o uodegoje vėl paaukštėja.

Skiauterėtasis tritonas gyvena vidutinio gylio stovinčio vandens balose, kūdrose, kurios yra pamiškėse, miškų laukymėse, parkuose. Pavasarį, nuo balandžio iki liepos mėn. vidurio, praleidžia vandenyje, nuo liepos vidurio išlipa į sausumą, ten gyvena įvairiose slėptuvėse: po nuvirtusiais trūnijančiais medžiais, kelmais, urveliuose.

Ingos Čitavičienės, Metelių regioninio parko vyr. specialistės nuotr.

Didžiausia grėsmė šiems gyvūnams yra vandens tarša, žemės ir miško ūkyje naudojamos cheminės medžiagos, žuvų įveisimas nedideliuose vandens telkiniuose, nerštaviečių sausinimas, nerštaviečių eutrofikacija, mažų vandens telkinių išdžiūvimas, negyvos medienos, kelmų šalinimas, vandens telkinių gilinimas ir dugno valymas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją