Kur nėra nė vieno uodo?
Labai daug uodų skaitytojai užfiksavo šiose vietovėse: Molėtų rajone, aplink Alantos kaimą, Telšių rajone, Rokiškio rajone prie Obelių, Varėnos rajone prie Lavyso ežero, Alytuje, Gargžduose ir Doviluose (Klaipėdos rajonas), Palangoje, Darbėnuose ir Merkinėje. Labai dideliu uodų ir mašalų kiekiu tradiciškai skundėsi Druskininkuose ilsėjęsi ar ten gyvenantys žmonės.
Daug uodų poilsiaujant skaitytojai pastebėjo Labanoro regioniniame parke bei Jurbarko rajone.
Kad uodų yra vidutiniškai, GRYNAS.lt pranešė Elektrėnuose, Trakų rajone, netoli Šiaulių, Lazdijų, Zapyškio bei Birštono, Pasvalio poilsiavę žmonės.
Mažu uodų kiekiu džiaugėsi atostogaujantys Utenos rajone, Kuršių nerijoje ir Kauno apylinkėse.
Pirmadienio rytą kalbinta Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser patikino, kad šiemet uodų Kuršių nerijoje kaip reta mažai, todėl poilsiautojai gali iš tiesų pasimėgauti ramiu poilsiu.
Uodams veistis būtinos dvi sąlygos
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus specialistas Laimutis Budrys teigė girdėjęs, kad Aukštaitijos pusėje kol kas uodų buvo nedaug, o štai Dzūkijoje, pietinėje Lietuvos dalyje – kraujasiurbių buvo gausu. O paklaustas, kas iš esmės kelia vienokį ar kitokį kraujasiurbių paplitimą teigė, kad tam iš esmės būtinos dvi pagrindinės sąlygos.
„Bendri dėsningumai būtų tokie: uodai būna ten, kur drėgnesnės vietos. Uodo gyvenimo ciklas yra susijęs su vandeniu, negiliomis balutėmis, kurios neišdžiūsta. Jiems taip pat reikalinga vešli augalija ir augmenija – lapuočių miškai, daug žolės. Kai vanduo įšyla, pagreitėja uodų vystymosi ciklas, todėl tokiose vietose uodų tikrai bus daugiau. Aišku, uodas taip pat nemėgsta atvirų teritorijų, kur būna vėjuota, kur vėjas prapučia. Saugotis reikėtų tankiau užaugusių teritorijų, drėgnų ir vėjo neperpučiamų“, - patarė pašnekovas.
Anot jo, uodams taip pat būdingas bruožas – aktyvumas tik tam tikru paros laiku. Aktyviausi jie būna prieš pat saulei nusileidžiant ir anksti ryte. Dieną paprastai jie būna pasyvūs.
„Uodai labiau mėgsta pavėsį, o ne saulę“, - atkreipė dėmesį L. Budrys.
„Kraujasiurbių mašalų stebima jau ne tik Pietų Lietuvoje, bet ir kitose teritorijose. Tai irgi nedžiugina. Tiksliai niekas negali pasakyti priežasčių, bet jų paplitimą lemia tinkamų sąlygų susidarymas kitose teritorijose. Prasideda mašalų intensyvesnis vystymasis“, - teigė L. Budrys.
Paklaustas, ar gali būti Lietuvoje vietų, kur uodų apskritai nebūtų, kaip kad teigė kai kurie skaitytojai, įvardydami konkrečias vietas, pašnekovas teigė, kad tai galėtų būti atviros teritorijos, kuriose yra mažiau vandens telkinių.
„Pavyzdžiui, prie jūros uodams neturėtų būti geros sąlygos. Vasaros metu ten nebūna tokio antplūdžio kaip kad, pavyzdžiui, Varėnoje prie Čepkelių raisto. Nuo jūros pučia vėjas, uodams tai nepalanku“, - teigė gamtininkas L. Budrys.
Vieni žmonės iš tiesų „skanesni“ už kitus
Vis tiktai nors teoriškai galima būtų įvardyti vietas, kuriose uodų turėtų būti mažiau, bet net ir ten, kur jų gausu, jie gali sukandžioti ne visus vienodai. Du žmonės gali poilsiauti toje pačioje vietoje ir vienas grįš namo sukandžiotas, o kitam uodai - lyg nuo žąsies vanduo. Tuo įsitikinęs ir L. Budrys. Jo teigimu, uodai iš tiesų atsirenka, kuris poilsiautojams jiems „skanesnis“.
Atostogos pavirto košmaru
GRYNAS.lt jau yra rašęs, kad anksčiau ginantis nuo mašalų buvo naudojamos cheminės priemonės, kurios piltos į Nemuną. Vis dėlto tai daryti liautasi. Prie Nemuno esančios savivaldybės sako, kad tam neturi pinigų. Dėl to kenčia į jų teritorijas atvažiuojantys poilsiautojai. Viena moteris GRYNAS.lt skundėsi, kad jos atostogos dėl siaubingų mašalų atakų tapo tikru pragaru. Teko nutraukti plaukimą baidarėmis, „nes mašalai būtų suėdę".
L. Budrio nuomone, tai buvo ir efektyvu, ir ne taip brangu, kaip kartais teigiama. Tam, anot jo, reikėtų skirti iki 100 tūkst. eurų, bet tikrai ne milijonus.
„Manau, kad porą-trejetą metų po to, kai nustota pilti, mašalų nebuvo tiek daug ir gyventojai nebuvo tokie pikti, o šiemet jie gerokai puolė, todėl kitais metais turėtų atsirasti (pinigų biologinio preparato naudojimui – red. past.)“, - teigė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus specialistas.