Veisiasi sausuose produktuose
Kandys ir jų lervos minta maisto produktais. Jų atsiranda ten, kur laikomi sausi, birūs produktai: grūdai, miltai, kruopos, naminių gyvūnų maistas, taip pat jos įsisuka į sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, saldumynus.
Jei pamatysite išsiritusias kandis, tai bus įspėjamasis ženklas, kad jūsų virtuvėje jau yra gana didelis užkratas, todėl svarbu atkreipti dėmesį į ankstyvuosius požymius. O jie paprastai būna, jei ant sausų produktų ar aplink juos matote šilkinius tinklus, pakuotėse atsiranda mažų skylučių, o kai kuriais atvejais užkrėsti produktai, kuriuose yra kiaušinėlių, turi keistą kvapą, rašo forbes.com.
Maistinių kandžių lervos, kaip labai alkani vikšrai, suėda daug jūsų sausų maisto produktų, kol apsigyvena ir susuka kokonus. Taip pat svarbu tikrinti, ar nėra kokonų, nes jos dažnai juos susuka spintelių, lentynų plyšiuose ir įtrūkimuose.
7 žingsniai, kaip atsikratyti kandžių
Jums reikės:
dulkių siurblio;
šluostės;
purkštuvo (nebūtinai);
kempinės;
vatos diskelių;
popierinių rankšluosčių arba plaunamų valymo skudurų;
indų ploviklio arba kitos maistui saugios valymo priemonės;
baltojo acto.
1. Ištuštinkite spinteles ar sandėliuką
Iškraustykite spintelę(-es) ar sandėliuką, jei tokį turite. Jei įmanoma, išimkite lentynas, įskaitant atraminius kaiščius, stalčius, visus maisto indus ir pakuotes (įskaitant naminių gyvūnėlių maistą), lentynų įdėklus, kontaktinį popierių ir pan.
2. Apžiūrėkite prekes ir išmeskite pakuotes
Viską išnešę, kruopščiai apžiūrėti kiekvieną pakuotę ir tarą, ar joje nėra kiaušinėlių, voratinklių ar mažų skylučių, rodančių lervų įsiskverbimą. Patikrinkite, ar po stiklainių dangteliais nėra kiaušinėlių ar kokonų. Viską, kas, kaip įtariama, yra užkrėsta, nedelsdami išmeskite, geriausia į lauko šiukšlių dėžę.
3. Nusiurbkite visus paviršius
Nusiurbkite visus paviršius, įskaitant spintelių dureles ir sieneles. Jei yra stalčių, ypatingą dėmesį skirkite vietoms aplink stalčių šliaužiklius ar kitas atramas, kur gali slėptis kandys.
4. Kiekvieną paviršių nuplaukite muiluotu vandeniu
Kiekvieną paviršių nuplaukite karštu vandeniu, kuriame įmaišyta indų ploviklio. Įtraukite dureles ir sienas, ypatingą dėmesį skirkite stalčių ir lentynų apačiai, kuri dažnai būna apleista.
5. Nuvalykite paviršius acto ir vandens tirpalu
Po to, kai viską apiplausite karštu vandeniu, kuriame įmaišyta indų ploviklio, susimaišykite 50 / 50 baltojo acto ir šilto vandens tirpalą. Jis skirtas visiems likusiems kiaušinėliams išnaikinti. Keletas lašų kvapnaus eterinio aliejaus, pavyzdžiui, pipirmėčių, taip pat gali padėti atbaidyti likusias kandis. Šiuo tirpalu suvilgę vatos diskelį išvalykite visus mažus plyšelius, pavyzdžiui, skylutes, skirtas lentynų atraminiams kaiščiams.
6. Kruopščiai išvalykite dulkių siurblį
Baigę plauti ir valyti lentynas, stalčius, pasirūpinkite siurbliu – išimkite vakuuminį maišelį ir nedelsdami jį išmeskite, jei siurblys be maišelių, išplaukite jo indą, kuriame surenkamos dulkės siurbiant. Jei ką nors išmetėte į virtuvės šiukšliadėžę, maišą įdėkite į dar vieną ir išneškite į konteinerį. Grįžę išvalykite šiukšlių dėžę acto tirpalu.
7. Neskubėkite atnaujinti atsargų
Neskubėkite lentynų užpildyti maisto atsargomis, leiskite joms ar net visam sandėliukui kelias dienas pabūti tuštiems, kad įsitikintumėte, jog neužsiliko kandžių. Kruopščiai išplaukite visus stiklainius ar kitus indus prieš grąžindami juos į lentynas. Visas neatidarytas ar neužkrėstas pakuotes taip pat kelioms dienoms įdėkite į šaldiklį, kad įsitikintumėte, jog ant pakuočių likę kiaušinėliai žuvo.
Papildomos priemonės kandims naikinti
Jei po kelių valymų ir toliau kyla problemų dėl kandžių, padidinkite valymo plotą. Patikrinkite tarpus tarp spintelių ir sienų, už prietaisų ir net už kištukinių lizdų ar jungiklių dangtelių. Jei pastebėjote, kad šios vietos irgi tapo problema, apsvarstykite galimybę jas užsandarinti.
Būtinai atsikratykite suaugusių kandžių, kad jos toliau nedėtų kiaušinėlių. Galite įsigyti keletą maistinių kandžių gaudyklių, kurios feromonais privilioja kandis ir jas sugauna. Kitos lipnios musėms gaudyti skirtos juostelės taip pat tinka, tačiau jos ne tokios veiksmingos, nes neturi nieko, kas pritrauktų kandis.
Kaip išvengti kandžių
Pirminė vieta, kur pradeda veistis maistinės kandys, dažnai būna ne jūsų namai, o komercinės maisto perdirbimo ir pakavimo įmonės. Užaugusios kandys deda kiaušinėlius ant produktų pakuočių, kurios patenka į parduotuvę, o tada – į jūsų namus.
Tad svarbiausias žingsnis, norint išvengti maistinių kandžių savo namuose, – prieš pirkdami maisto produktus gerai apžiūrėkite jų pakuotes dar parduotuvėje. Ieškokite kiaušinėlių arba mažų skylučių, rodančių, kad lervos pergraužė pakuotę.
Apsvarstykite galimybę sausus maisto produktus nuolat laikyti šaldiklyje. Jei tokios galimybės neturite, pabandykite prieš dėdami naujus maisto produktus į įprastą sandėliavimo vietą dvi ar tris dienas juos užšaldyti, kad žūtų ant pakuočių patekę kiaušinėliai ar lervos.
Dar vienas puikus būdas užkirsti kelią kandims – sausus produktus laikyti stikliniuose, skardiniuose ar sandariuose plastikiniuose induose. Įsitikinkite, kad naudojate sandarius indus ir venkite stiklainių ar kitų užsukamų dangtelių, kurie gali būti ideali vieta kandims dėti kiaušinėlius.
Maistinės kandys taip pat vengia tam tikrų kvapų, todėl džiovintų levandų, lauro lapų, mėtų ar kedro drožlių maišeliai spintelėse galėtų padėti jas atbaidyti. Svarbiausia išlikti budriems ir dažnai tikrinti spinteles ar sandėliuką, išvalyti išsiliejusius skysčius, išmesti senus atidarytus produktus ir reguliariai valyti spinteles, lentynas jau minėtu baltojo acto ir vandens tirpalu.
Parengta pagal forbes.com straipsnį „How To Get Rid of Pantry Moths“ (liet. „Kaip atsikratyti maistinių kandžių?“).