Nenuostabu, kad didėjant susirūpinimui dėl to, kad žalingi plataus veikimo spektro herbicidai gali būti nuodingi žmonėms, naminiams gyvūnams, gamtai ir aplinkai, sodininkai vis dažniau renkasi natūralius piktžolių naikintuvus, kad pašalintų nepageidaujamus jų augalų užpuolikus. Dėl plataus herbicidų naudojimo kai kurios įprastos piktžolės tampa jiems atsparios. Natūralios alternatyvos dažnai yra mažai toksiškos arba netoksiškos ir suyra greičiau nei cheminės medžiagos. Jei ieškote tvaresnio būdo kontroliuoti nepageidaujamas augalų populiacijas savo kieme, šis straipsnis kaip tik jums.

Atskirkite piktžoles

Kiaulpienės, dilgėlės ir kitos piktžolės yra nepageidaujami svečiai soduose, nes jos iš dekoratyvinių augalų gali atimti maistines medžiagas, šviesą ir vandenį. Jos − tikros išlikimo profesionalės ir geba puikiai prisitaikyti prie esamų sąlygų. Dažniausiai lengviau yra neleisti įsiveisti piktžolėms, jei žinote, kokį dirvožemį jos mėgsta. Pavyzdžiui, dilgėlėms patinka dirvožemis, kuriame yra azoto ir daug maistinių medžiagų, vėdrynams patinka užsistovėjusi drėgmė, o varputis tarpsta suslėgtame dirvožemyje. Apskritai piktžolės skirstomos pagal jų dauginimosi būdą – šaknimis arba sėklomis. Norint veiksmingai ir ilgam laikui suvaldyti piktžoles, reikia žinoti, kuri piktžolė kuriai rūšiai priklauso, atkreipia dėmesį gardena.com ekspertai.

Sėklas mezgančios žolės paprastai žydi vasarą. Tačiau taip jos užmezga tiek daug sėklų, kad jos gali dygti iš žemės dar kelerius metus po to. Kasant žemę, jos vėl iškeliamos į paviršių ir sudygsta. Nupjovus sėklas mezgančias piktžoles joms žydint, jos ima dar stipriau augti, todėl taip darantys sodininkai gauna visiškai priešingą rezultatą nei tikėjosi. Pavasarį prieš sėjant ar sodinant, geriausia palaukti 2−3 savaites. Tada galėsite pašalinti daugumą piktžolių, kurios iki tol sudygo. Paprasčiausiai išpurenkite dirvožemį rankiniu purentuvu ir išraukite nepageidaujamas atėjūnes. Jei jos dar nesužydėjo, jas netgi galima sudėti į kompostą ir panaudoti geram tikslui. Tipiškų sėklas mezgančių piktžolių pavyzdžiai: trikertė žvaginė, glažutė, balanda ir siauralapis gyslotis.

Karutis

Šaknimis besidauginančios piktžolės pirmiausia paplinta po žeme šaknimis ir kur kas mažiau dauginasi sėklomis. Jei jas išrovę paliksite bent truputį šaknų, žolė greitai vėl sudygs. Skirtingai nuo sėklomis besidauginančių piktžolių, šaknimis plintančių piktžolių negalima dėti į komposto krūvą, nes jų šaknys nėra pakankamai gerai sunaikinamos kompostavimo proceso metu. Tipiškų šaknimis besidauginančių piktžolių pavyzdžiai: vienmetės žolės, kiaulpienės ir bjaurusis varputis.

Kad neprireiktų griebtis cheminių piktžolių naikinimo priemonių, ekspertai rekomenduoja pritaikyti senus ir išbandytus metodus, kaip pavyzdžiui – jas išrauti, mulčiuoti ar kaitinti. Rankomis ravėti piktžoles ne visuomet yra praktiška, ypač jei jų yra daug. Piktžolės, kurių šaknys yra paviršinės, išraunamos lengvai. Laikantis principo „niekas neauga ten, kur nėra šviesos“, mulčiavimas − geras būdas suvaldyti piktžoles. Jei dirvožemis yra pridengtas, piktžolės negali tinkamai išsivystyti. Svilinimas taip pat veiksmingas būdas piktžolėms naikinti. Tai ypač naudinga ten, kur negalima kaupuoti. Tačiau tai turėtų daryti tik patyrę sodininkai, nes kitaip galima pakenkti dirvožemio organizmams. Karštis trunka vos kelias sekundes, bet visiškai sunaikina piktžoles vos per keletą dienų.

„Mano būsto“ ekspertai bei thespruce.com taip pat dalijasi geriausiomis natūraliomis, laiko patikrintomis piktžolių naikinimo priemonėmis, kurios ne tik veiksmingos, bet ir draugiškos mus supančiai aplinkai.

Actas

Acto namie tikrai turi dauguma, tad įsipilkite jo į buteliuką su purkštuku ir purkškite jį tiesiai ant piktžolių. Norėdami pasiekti geriausius rezultatus actą purkškite kaitrią dieną, o jei numatomas lietus – piktžolių naikinimo darbus actu atidėkite. Atkreipkite dėmesį, kad piktžolių naikinimas actu labiau tiks trinkelių tarpams, o gėlynuose jis gali pakeisti dirvos PH ir sunaikinti augalus.

piktžolės

Actą taip pat galima sumaišyti su indų plovikliu arba muilu, jis išlaikys actą ilgiau. Buitiniame acte yra tik 5 – 8 proc. acto rūgšties. Stipresnės koncentracijos actas (nuo 10 iki 20 proc.) ir pažymėtas kaip EPA patvirtinti herbicidai, gali būti veiksmingesnis kovojant su piktžolėmis, tačiau tai kenkia sveikatai ir aplinkai, todėl reikia atidžiau naudoti, dėvėti apsauginius drabužius ir akinius.

Actas yra veiksmingesnis kovojant su tam tikromis plačialapėmis piktžolėmis. Buitinis actas veiksmingiausias nuo mažų iki dviejų savaičių amžiaus piktžolių, turinčių ne daugiau kaip du lapus. Pakartotinis naudojimas užtikrina efektyvesnę kontrolę, tačiau vis tiek visiškai neišnaikins daugiamečių piktžolių. Tyrimai rodo, kad 5 proc. acto rūgšties tirpalai užtikrina tinkamą kontrolę penkias ar šešias savaites.

Valgomoji druska

Dar vienas būdas piktžolių naikinimui – valgomosios sodos naudojimas. Paprasčiausiai pripilkite valgomosios sodos į trinkelių tarpelius ar sode, šiek tiek palaukite ir užpilkite verdančiu vandeniu. Rezultatai kalbės patys už save.

Druska

Naudodami druską piktžolių naikinimui būkite labai atsargūs. Nors vandens ir druskos tirpalas itin efektyviai naikina piktžoles, tačiau jis geriausia tiks ten, kur kiti augalai neauga. Druskos tirpalas taip pat puikiai pasitarnaus trinkelių tarpeliuose augančioms piktžolėms naikinti.

Mulčas

Tai natūrali priemonė, kuri padės jūsų sodo augalų dirvožemį padengti organinėmis ir neorganinėmis medžiagos. Paskleiskite jo gėlynuose, daržuose ar prie medžių ir pamatysite, kad piktžolės išdygs rečiau nei įprastai. Mulčiui naudokite pjuvenas, lapus, grikių lukštus, žvyrą, keramzitą ar nupjautą žolę.

Mulčiavimas

Paprasčiausia šakutė

Kovai su piktžolėmis naudodami kauptuką ar ravėjimo peilį tikrai nesuklysite, o ir gamtai žalos nepridarysite. Tik svarbu atminti, kad ravėti piktžoles geriausia tuomet, kai dirva visiškai sausa, nes tokiu būdu piktžoles išrausite su visomis šaknimis. Jei ravėsite, kai dirva bus drėgna, tuomet piktžolių šaknys nutrūks, o tai tik paspartins naujų atsiradimą. Nors iš pažiūros piktžolių naikinimas naudojant šakutę skamba juokingai, tačiau būtinai išbandykite ir šį metodą. Pakiškite šakutę po piktžole ir ją bus lengviau išrauti, o tai padės atsikratyti kenkėjos su visomis šaknimis.

Alkoholis

Į 1 litrą vandens įpilkite 2 šaukštus 70 proc. laipsnių izopropilo alkoholio Šis sutraukiantis tirpalas pašalina drėgmę iš augalo žalumynų, todėl augalas miršta. Atskieskite alkoholio tirpalą vandeniu saulėtą dieną ir purškite tiesiai ant stiebo ir lapų. Visgi, būkite atsagūs naudodami šį mišinį, nes galite nužudyti auginamas rūšis, jei purškalas patektų į jas. Be to, susigėręs alkoholis dirvą gali padaryti nederlingą.

Verdantis vanduo

Užpilti verdančio vandens ant augalų yra greitas, paprastas, ekonomiškas ir netoksiškas piktžolių kontrolės būdas. Kol verdantis vanduo nusausina augalus, gilios šaknys apsaugomos po žeme. Šio sprendimo nepakaks visam laikui išlaisvinti jūsų kiemą nuo nepageidaujamų augalų. Jis geriausiai tinka piktžolėms naikinti šaligatviuose, važiuojamosiose dalyse ir terasose, o ne dideliuose plotuose, kur turėsite užvirti daug virdulių, kad uždengtumėte juo visą žemę.

Kukurūzų glitimo miltai

Apsvarstykite galimybę naudoti netoksišką, organinį kukurūzų glitimą. Tai gali būti ypač naudinga naikinant vėžiagyvius ir kiaulpienes. Išbarstykite miltus ten, kur piktžolės yra problema, kad sustabdytumėte šaknų augimą. Tai geras sprendimas plikai dirvai, kitu atveju kukurūzų miltai taip pat gali slopinti kitus augalus.

Rankos

Niekas neprilygsta efektyviam, aplinkai draugiškam piktžolių rovimui rankomis. Tačiau tai daug laiko reikalaujantis darbas, todėl reikia iškasti visas šaknis, kad piktžolės negrįžtų.

Ne visos piktžolės blogos

Nepamirškite, kad ne visos piktžolės yra blogos. Tarp piktžolių yra ir vadinamieji „augalai-pirmūnai“ – kiaulpienės ir dirvinės usnys. Jų stiprios šaknys aeruoja dirvožemį ir siurbia maistines medžiagas iš žemesnių dirvos sluoksnių, todėl toje vietoje vėliau gali augti kiti augalai. Daugelis piktžolių − svarbus maisto šaltinis vabzdžiams ir paukščiams. Todėl visuomet turėtumėte gerai apgalvoti, ar piktžolės iš tiesų kelia problemų, ir jei taip – kuriose vietose, kad galėtumėte imtis tikslingų veiksmų reikiamose vietose.

Kiaulpienės