Orai gali keistis

Klimatologas sako, kad nors paskutinė liepos ir pirma rugpjūčio savaitės vidutiniškai Lietuvoje šilčiausios, tačiau pastarųjų dešimtmečių regioninio klimato tendencijos rodo, kad intensyvios šilumos laikotarpiai per vasarą pasiskirsto labai netolygiai, kaip ir vis dažnėjančios karščio bangos. Antai vasariškai karšti orai buvo gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje, vėliau kelis kartus birželį bei šį mėnesį.

„Liepos mėnesio pabaigoje atslinkęs Atlanto ciklonas ne tik gerai palaistė visą Lietuvos teritoriją, bet ir nulėmė labiau vėjuotus, debesuotus ir vėsesnius orus. Taigi, tokie labiau „lietuviški“ orai, prognozuojama, labai ilgai neužtruks ir pirmosios rugpjūčio mėnesio savaitės gale pasikeis“, – sako klimatologas.

Saulėlydis Vilniuje

Šilti orai gali ir vėl pereiti į rudenį

Likusi rugpjūčio mėnesio dalis, kaip prognozuojama, visame Baltijos regione bus bent 0.5–1 C šiltesnė už daugiametę. Kritulių atitinkamai prognozuojama mažiau už normą, tačiau žinant, kad ilgalaikės kritulių prognozės nėra labai tikslios ir kad vyraujant šiltesnėms oro masėms Lietuvoje kritulių pasiskirstymas būna labai netolygus, stipriai pasitikėti jomis neturėtume.

„Nuo seno buvo stebima, kad po Žolinių šventės šiltų dienų Lietuvoje mažėja ir tai normalu: rugpjūčio viduryje dienos trukmė Lietuvoje prilygsta gegužės pirmoms dienoms, o rugpjūčio gale – balandžio viduriui, tačiau visi suprantame, kad orai rugpjūčio antroje pusėje beveik visada būna šiltesni, nei balandį.

Žolinė Palangoje

Kita vertus, nakties trukmės spartus ilgėjimas rugpjūčio mėnesį sumažina nakties minimalią temperatūrą lyginant su liepos mėnesiu. Dažniau rytais tvyro rūkas, rečiau matomos ir girdimos perkūnijos. Klimato kaitos fone pastebime, kad šilti vasariški orai pastaraisiais dešimtmečiais neretai persikelia ir į rugsėjo mėnesį.

Turbūt, labiausiai džiuginantis kintančio klimato požymis, kai rudeniop į Lietuvą atkeliauja tropinės kilmės oro masė ir vietoj nepakeliamo ir ilgai trunkančio karščio lemia šiltus ir ilgai trunkančius rytus bei malonius vakarus, o dienos kaitra būna tik kelias valandas“, – sako G. Stankūnavičius.

Nidos prieplauka