Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais. „Royal Eijsbouts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Galingas kariliono garsas girdimas nutolus net kelis kilometrus, rašoma spaudos pranešime.
Devintojo Klaipėdos kariliono festivalio varpai skambės ypatinga proga: jie sveikins 770-mečio jubiliejų pasitinkančią Klaipėdą. Renginio programą sudaro keturi nemokami koncertai. Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas klaipėdietiškai temai – naujų, specialiai festivaliui skirtų, su Klaipėda susijusių autorių kūrinių pristatymui, klaipėdiečių atlikėjų meno sklaidai. Koncertų programas komentuos, kompozitorius ir atlikėjus kalbins muzikologė Veronika Janatjeva.
„Vidudienio varpai“
12 val. festivalio atidarymo koncerte karilionu skambins klaipėdiečiai karilionininkai. Vienas iš jų – Stanislovas Žilevičius. Didelę patirtį sukaupęs atlikėjas karilionu skambina daugiau nei trisdešimt metų. Jis dalyvauja kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, yra koncertavęs Europoje ir JAV. Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais. Taip pat yra grojęs kartu su orkestrais, chorais ir elektronika.
Festivalio metu atlikėjo programoje skambės Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakymu sukurto naujo Remigijaus Šileikos kūrinio „Mozaika“ premjera. Taip pat karilionininkas skambins prieš 21 metus amžinybėn iškeliavusio Zigmo Virkšo kompoziciją „Saulelė raudona“.
Kęstutis Kačinskas taip pat yra ilgametis ir patyręs Klaipėdos karilionininkas. Atlikėjas surengęs per 60 kariliono koncertų Vokietijoje, Olandijoje, Danijoje, JAV, šiemet festivalyje atliks savo kūrinį „Jūros žaidimai“.
Festivalio atidarymo koncerte taip pat pasirodys edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviai Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija) ir Vilius Aleinikovas (klaipėdietis, dabar tęsiantis mokslus Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje). Nuo 2019 m. rudens Klaipėdos koncertų salė vykdo šį projektą, kuris suteikia galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti.
„Popietės varpai“
15 val. „Popietės varpų“ koncerte klausytojai išgirs karilionininko Toru Takao parengtą programą. Vokietijoje gyvenantis ir reziduojantis japonų kilmės atlikėjas yra dalyvavęs tarptautiniuose kariliono konkursuose ir juose laimėjęs prizines vietas. T. Takao yra Vokietijos kariliono asociacijos narys. Kartu su kolegomis japonais jis įkūrė Kariliono meno asociaciją Japonijoje, pirmąją tokio pobūdžio organizaciją Azijos žemyne, siekiančią inspiruoti ir kurti kariliono kultūrą Japonijoje.
Savo solinio pasirodymo programą T. Takao paskyrė Japonijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo 100-mečiui. T. Takao koncerte atliks daugiausia japonų autorių kūrinius karilionui ir elektronikai. Keli iš jų buvo specialiai sukurti šiai programai. Taip pat skambės atlikėjo aranžuoti kūriniai, kuriuose atspindi jo gimtosios šalies muzikinės kultūros bei gamtos vaizdai.
„Vakaro varpai“
18 val. koncerte karilionu skambins pirmą kartą Klaipėdoje pasirodysiantis karilionininkas iš Belgijos Janas Verheyenas. Pasaulyje jis garsėja savo novatoriškais projektais, kuriuos pristato pavadinimu „Bells Lab“. Atlikėjas eksperimentuoja su varpų muzika įvairiuose kontekstuose, tyrinėdamas, kokia muzika geriausiai atitinka skirtingus publikos poreikius ir pomėgius. . Savo pasirodymuose karilionininkas taip pat išmėgina įvairius koncertinio atlikimo formatus, kuriuose karilionas derinamas su elektronika ar fortepijonu, liaudies muzika, smuiku, džiazo trio ar bigbendu.
Savo koncerto programą Klaipėdos kariliono festivalyje atlikėjas komentuoja: „Šio koncerto tema – laikas, suvokiamas pačia plačiausia prasme: tai ir laiko tėkmė, ir praėjusio laiko nostalgija, ir metų laikų, dienos ir nakties kaita. Kadangi laikas yra reliatyvus dalykas, šiame koncerte irgi galime nevaržomai pereiti nuo klasikos prie džiazo ar populiariosios muzikos. Girdėsite karilioną tiek skambant solo, tiek papildytą pritariamaisiais elektronikos takeliais.
„Nakties varpai“
21 val. festivalio uždarymo koncerte kariliono partiją atliks Monika Kaźmierczak iš Lenkijos, kuri jau yra dalyvavusi ankstesniuose Klaipėdos kariliono festivaliuose. Ši atlikėja yra tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lietuvoje, JAV ir kitur.
Klaipėdos kariliono festivalyje M. Kaźmierczak skambins lenkų kompozitorių Paweło Mykietyno, Krzysztofo Falkowskio, Elżbietos Sikoros kūrinius karilionui solo. Tačiau didžiausia programos intriga bus karilionui ir Klaipėdos kameriniam orkestrui skirtų kūrinių premjeros. Kariliono bokšte muzikuojančiai M. Kaźmierczak ir šalia Laikrodžių muziejaus pastatytoje scenoje grojančiam orkestrui diriguos Tomas Ambrozaitis. Mušamaisiais instrumentais gros Ingrida Spalinskaitė–Kurienė.
Koncerte skambės lietuviškų kūrinių premjeros, atsiradusios glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga. Naują kompoziciją specialiai festivaliui parašė su Klaipėda susijusi kūrėja Nijolė Sinkevičiūtė. Naują kūrinį karilionui ir orkestrui pristatys ir lenkų autorė Katarzyna Kwiecień-Długosz. Taip pat Klausytojai išgirs ispano Marti Carreras kūrinio „Caelesti Lumine“ ir belgo Geerto D'hollanderio kūrinio „Elegija“ lietuviškas premjeras. Pastarajame kūrinyje klarneto solo partiją gros Artūras Šukys.
Klaipėdos koncertų salė kviečia uostamiesčio gyventojus ir svečius ilgiausią vasaros dieną, birželio 24 - ąją, praleisti unikalaus muzikos instrumento kariliono atliekamos muzikos keturiuose koncertuose: 12, 15, 18 ir 21 val. Visų koncertų bus galima klausytis nemokamai Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje.