Individualus populiariosios kultūros meniu
Populiarioji kultūra – tai idėjos, mintys, požiūriai ar vaizdai, kuriais gyvena didžioji dalis visuomenės, rašoma pranešime spaudai. Popkultūros formos apima pramogų, sporto, technologijų, naujienų, mados ar net politikos sritis, o kiekvienas mūsų turime savąjį populiariosios kultūros meniu: mėgstamiausius serialus, filmus, grojaraščius, programėles, vaizdo įrašus, technologinius prietaisus ir kt.
Nors Vakarų šalyse populiarioji kultūra jau ilgus dešimtmečius įsitaisiusi formaliojo ir neformaliojo ugdymo programose, Lietuvoje ji dažnai buvo laikoma ne tik nenaudingu, bet kartais ir žalingu visuomenės reiškiniu. Kompiuteriniai žaidimai, žaidimų konsolės, serialai ar filmai – kam visa tai?
Didžiausio populiariosios kultūros renginio Baltijos šalyse „Comic Con Baltics“ organizatorius Tomas Vievesis pastebi, jog šiandien šis požiūris sparčiai kinta. Tiek mokytojai, tiek mokyklinio amžiaus vaikų tėvai įvertina, kad populiariosios kultūros formos padeda sudominti vaikus, išlaisvinti jų kūrybinį potencialą bei ištransliuoti universalias vertybes.
„Kasmet stebime vis didesnį mokyklų bendruomenių susidomėjimą populiariosios kultūros temomis. Visada matėme mūsų perteikiamų temų svarbą moksleiviams, tačiau pirmojo 2017 metais organizuoto renginio metu tuo įtikinti mokyklų bendruomenę dar buvo iššūkis. Šiemet populiariosios kultūros renginys „Comic Con Baltics 2022“ yra oficialios, mokykloms skirtos Kultūros paso programos dalis, o mokytojų ir moksleivių susidomėjimas paskatino išplėsti renginio laiką pristatant papildomą dieną išskirtinai moksleiviams“, – augantį populiariosios kultūros poreikį švietimo procesuose iliustruoja organizatorius.
Neformalios pamokos
Renginio organizatoriaus teigimu, populiarioji kultūra stiprina ryšį bei skatina bendravimą tarp panašių pomėgių turinčių vaikų, suteikia galimybę moksleiviams save išreikšti, motyvuoja plėsti akiratį, formuoti savo tapatybę.
„Ne paslaptis, jog mokytojai dažnai susiduria su problema – kaip sudominti moksleivius? Populiarioji kultūra tampa puikiu įrankiu efektyviai siekti ugdymo tikslų. Pavyzdžiui, universalus pavyzdys – filmų ar serialų žiūrėjimas originalo kalba. Juk tai – vienas geriausių būdu tobulinti užsienio kalbą“, – teigia organizatorius.
Paklaustas, kuo šiame kontekste mokytojams bei moksleiviams gali būti naudinga išvyka į, iš pažiūros, pramoginį renginį, organizatorius išskiria neformalaus formato pamokos svarbą.
„Rutina vargina mus visus, taip pat ir moksleivius. Kasmet bendraudami su mokytojais suprantame, kad jie vis dažniau ieško būdų, kaip paįvairinti mokymosi procesą. Klasės ekskursija į populiarios kultūros renginį – vienas iš galimų būdų. Renginio nauda yra įvairiapusė. Visų pirma, renginio kalba – anglų, tad diena, praleista renginio aplinkoje tampa tarsi neformalia anglų kalbos pamoka. Antra, po vienu renginio stogu moksleiviai susipažįsta su dešimtimis skirtingų veiklų, profesijų, asmenybių, atskleidžiančių daug skirtingų temų ir įkvepiančių domėtis naujomis sritimis“, – sako T. Vievesis.
Laimingas mokinys – sėkmingas mokinys
Populiariosios kultūros svarbą ugdymo procese akcentuoja ir Vilniuje veikiančios „Saulės“ privačios gimnazijos mokytojas Rokas Pčalinas. Mokytojo teigimu, požiūris į popkultūrą keičiasi kasdien, tačiau svarbu, kad ji rastų savo vietą ir mokykloje.
„Populiarioji kultūra – viena dviprasmiškiausiai vertinamų kultūros dalių. Ilgą laiką laikyta tarsi menkesne, šiomis dienomis ji įgauna vis daugiau analitinio dėmesio, o jos reikšmė tampa vis labiau vertinama. Kas yra populiarioji kultūra? Tai – šiuolaikinis gyvenimo būdas, kurį praktikuoja didelė žmonių grupė. Tai – literatūra, kinas, muzika, šokis, laisvalaikio leidimo būdas. Populiariajai kultūrai mokykloje skiriama per mažai dėmesio ir laiko“, – sako mokytojas.
Mokytojo teigimu, įsitraukimas į neformalias, susidomėjimą skatinančias ugdymo veiklas labai svarbus socialiniu aspektu.
„Mokytojams yra svarbus vaikų socialinis gyvenimas, jų bendravimas, saviraiškos galimybės, kūrybiškumo atsiskleidimas. Moksleiviai, patiriantys susidomėjimą, nuostabą, atradimo džiaugsmą, kūrybinę veiklą – laimingi mokiniai. O laimingas mokinys tai, visų pirma, yra sėkmingas mokinys“, – sako mokytojas R. Pčalinas.
Dėl aukščiau išvardintų priežasčių populiariosios kultūros svarbą vertinantis mokytojas planuoja pasinaudoti Kultūros pasu ir nemokamai su moksleiviais dalyvauti gegužės 20-22 dienomis „Litexpo“, Vilniuje vyksiančiame „Comic Con Baltics 2022: Together with GameOn“ renginyje.
„Renginio metu galima ne tik pamatyti, bet ir pažinti įvairių specialybių žmonių, susipažinti su literatūros, kino, muzikos, šokio įvairove populiariosios kultūros kontekste. Taip pat domėjimąsis renginio veiklomis skatina susidomėjimą užsienio kalbomis ir kultūromis, plečia akiratį, atveria tarpkultūrinių ryšių galimybe. Tai puiki paskata ieškoti saviraiškos galimybių“, – teigia mokytojas.
Plačiau apie Kultūros paso atveriamas galimybes moksleiviams atrasti populiariosios kultūros temas galima skaityti ČIA.