Sulaukia nuolaidų medžiotojų
Vėlų darbo dienos vakarą sostinėje įsikūrusį tatuiruočių saloną palieka paskutinis klientas ir mes susėdame be jokių užuolankų pasikalbėti apie tai, kuo šiandien domisi vis daugiau tautiečių. Tamsų interjerą nušviečia pro langus matomi gatvės žibintai. Įvairių stilių piešiniais puoštos sienos pasidengia tamsa ir mums užplikius arbatą tarsi prasmenga blausioje šviesoje.
Sutikęs atvirai papasakoti apie savo darbo specifiką ir, kaip pats pažadėjo, kvailiausius savo klientų įgeidžius, meistras man pateikia tik vieną sąlygą: niekas neturi sužinoti jo vardo ir tuoj pat paaiškina, kad nors ir ryžtasi atviram interviu, puikiai supranta, jog dar ilgus metus reikės dirbti šioje srityje, todėl prarasti klientų nenorėtų.
„Tatuiruotės yra gana brangus malonumas, tačiau daugelis meistro ieško „Facebook" pagalba ir siunčia tą pačią žinutę ne vienam specialistui ir bet kuriuo paros ar savaitės metu su klausimu, kiek tai kainuos. Lyg štai turiu idėją ir man atsakymo reikia čia ir dabar, nepaisant to, ar tas žmogus dirba, ar miega.
Žmonės Lietuvoje dažniausiai ateina per rekomendacijas ir nori, kad tatuiruotę padarytų konkretus meistras, nors žinučių salonai gauna pačių įvairiausių. Kartą mes gavome net ir audio įrašą, kuriame besikeikdama mergina reikalavo pasakyti, kiek čia ir dabar kainuos tatuiruotė, nors atsiuntė tik tatuiruotės nuotrauką ant kitos moters kūno. Ji net negalėjo pasakyti, kokio dydžio tatuiruotės nori.
Kad ir kaip bebūtų, tai yra mada, kuri ateina ir praeina ir kaip bet koks produktas, kaip drabužiai, maistas ar taksi paslaugos, yra laikina. Būtent taip daugelis žiūri į tatuiruotes. Jiems tai toli gražu nėra menas ar išraiškos forma. Todėl žmonės, pasakodami, kokios tatuiruotės nori, ir siunčia ne piešinius ar eskizus, o tatuiruočių nuotraukas iš interneto", – begerdamas arbatą pasakojo jis.
Kaip ir masinės gamybos prekės ženklai ir nišiniai, tik dizainerių kurti drabužiai, taip ir tatuiruočių salonai Vilniuje gali būti skirstomi pagal įkainius. Anot pašnekovo, turintieji daugiau lėšų neieškos pigiai dirbančio meistro ir už kokybę bus pasiruošę mokėti lygiai tiek, kiek paprašys profesionalas.
Tipinės tatuiruotės
Kiti tuo tarpu rizikuos pasidarydami tatuiruotę namuose ar patikėdami savo kūną pradedančiajam, kuris dirbs už dyką ar paprašys sumokėti tik už dažus.
„Pati pagalvok, kam ant savo kūno daryti nuo medžio skrendančius vektorinius paukščius ar begalybės ženklą?
Žmonės bijo išsiskirti, parodyti tai, kas yra iš tiesų ar tiesiog tingi pagalvoti. Ne ką mažiau ir svajojančių apie mišką, medžius, elnią, pelėdą ar vilką. Viskas gal ir gerai su tais vilkais ar elniais, bet visi nori jų vienodų. Ypač neapgalvotomis tatuiruotėmis galima pavadinti širdelės ar žvaigždės ornamentus", – tęsia pašnekovas.
Anot jo, dažniausiai, kad ir kokią kainą išgirstų, klientai skundžiasi, kad viskas per brangu. Tad meistrai kainos sakyti ir neskuba įvardindami tik galimus įkainius. Kai kurie profesionalai kliento pasiūlytos idėjos gali imtis už mažesnę kainą tik žinodami, jog projektas ilgalaikis ir įdomus pačiam meistrui.
„Kai kartą vienam pažįstamui pasakiau, kad išsitatuiruoti pas mane rankovę kainuos daugiau nei 1000 eurų, jis labai nustebo. Ir ši kaina dar labai maža. Pas kitą meistrą tai kainuotų ir dvigubai daugiau. Kaip sakė vienas meistras, jei mes perkame telefoną už tokią sumą, kodėl tuomet norime sutaupyti darydami tai, kas patenka į organizmą ir lieka visam laikui ant kūno?
Jei neturi pakankamai pinigų, geriau apskritai to nesidaryti. Didžioji dalis pas pradedančiuosius ar tiesiog namuose tatuiruotes darančius meistrus vėliau traukia jų klaidų taisyti į salonus", – pasakojo sostinėje įsikūręs meistras.
Meluoja ir apie ligas
Atsidusęs vilnietis prisiminė ir dar vieną jam pyktį keliantį tautiečių įprotį. „Mūsų darbą galima palyginti su gydytojo ar odontologo. Mažai kas suvokia, kad praleidus naktį vakarėlyje ir, pavyzdžiui, ryte nepusryčiavus, darant tatuiruotę oda nepriims dažų, o pats procesas bus skausmingas. Tas pats ir kai žmogus serga.
Žinodami, kad tokiu atveju profesionalus meistras atsisakys dirbti, net ir onkologinėmis ligomis sergantieji gali meluoti slėpdami ligą. Tačiau tokio melo pasekmės gali būti labai liūdnos, nors nuslėpus bei pasirašius, kad nesergi jokiomis ligomis, meistrui atsakomybė ir netenka".
Anot jo, idealus klientas yra tas, kuris visiškai pasitiki meistru ir tik išsakęs savo idėjas laukia eskizo. Tačiau pats pašnekovas idealų ir idėjoms atvirą klientą prisiminė turėjęs labai seniai. Jis svarsto, kad Lietuvoje vyrai daug dažniau nei moterys ryžtasi originalesnėms, spalvingoms tatuiruotėms ir įdomesniems darbams. Na, o merginos yra linkusios dažniau kopijuoti svetimas idėjas.
Tačiau net ir žinodami, kad tatuiruotė žmogui netiks ar idėja iš tiesų yra kvaila, nepavykus atkalbėti tokio kliento, vis tiek įgyvendins jo norą, nes nenorės prarasti uždarbio.
Persigalvojo betatuiruojant
„Labai nervina kai klientas apsimeta žinąs viską geriau už tave ir sako, kad čia nėra jokio darbo ar pradeda prisiskaitęs mitų internete pasakoti, kad spalvotos tatuiruotės yra skausmingesnės, greičiau blunka ir panašiai. Tokį absurdą išklausyti tenka tikrai ne taip retai. Atvirai sakant, norisi juos pasiųsti juos kuo toliau.Taip pat nervina ir tie, kurie nuolat persigalvoja.
Kartą jam darant tatuiruotę ir seansui įpusėjus klientas persigalvojo ir paprašė pakeisti piešinį. „Turėjau mažai patirties, todėl sutikau, bet galiausiai jam vis tiek nepatiko".
Didžiausią spaudimą jis vis dėlto jaučia žinodamas, kad kiekviena klaida, kaip ir gerai padaryta tatuiruotė, lieka visam gyvenimui. Ir kreivai ištatuiruota linija ar asimetriškai ant kūno perkeltas veido eskizas garbės nedarys jokiam tatuiruočių meistrui. Baimę jam kelia žinojimas, jog net ir dėl blogos priežiūros prastai sugijęs jo darbas vis tiek bus pristatomas kaip jo kūrinys. Meistras norėtų, jog žmonės klausytų profesionalų rekomendacijų.
„Jau vien žodžiai, kad tai lieka visam gyvenimui, kelia nemažą spaudimą. Kad ir bus panaikinta, organizme dažai, o dažnai ir turėtos tatuiruotės randas, lieka visam laikui".
Svajojantiems apie pirmąją tatuiruotę vyras pirmiausiai pataria atsakingai pasirinkti meistrą, kurio darbai ir stilius iš tiesų patinka ir tik su jo pagalba suplanuoti, kokiu piešiniu geriausia papuošti savo kūną ir nepraleisti galimybės prieš seansą apsilankyti konsultacijoje, kurios metu bus atsakoma į iškilusius klausimus bei paaiškinamas visas procesas.