„Dažnai girdime, kad pajūryje trūksta kokybiškų pramogų, o ir orai kartais nelepina. Tad siūlome išeitį – kokybišką, puikiai kino profesionalų ir žiūrovų įvertintą kiną. Praturtinkite savo poilsį tikrai gerais filmais,“ - į nemokamus seansus kviečia „Kino pavasario“ direktorė Vida Ramaškienė.
Šį penktadienį ir šeštadienį (rugpjūčio 2, 3 d.) Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmų kiemelyje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) nemokamai bus parodytas Europos Parlamento LUX kino apdovanojimą pelnę filmas „Šun Li ir Poetas“ bei šiam apdovanojimui nominuota juosta „Platono akademija“.
Juostą Lietuvoje pristatė garsiausias kroatų aktorius R.Šerbedžija
Pirmajame italų dokumentalisto Andrea Segre vaidybiniame filme „Šun Li ir Poetas“ pasakojama apie ypatingą draugystę tarp pagyvenusio slavų kilmės žvejo Bepi, pravarde Poetas, kurį įkūnija garsiausias kroatų aktorius Rade Šerbedžija, ir jaunos, nelegaliai dirbančios padavėjos Šun Li iš Kinijos. Ramioje Venecijos įlankos saloje susitinka du krizės ištikti žmonės: mergina, priversta atsisakyti savo šaknų, ir vyras, kuriam sunku taikstytis su socialinėmis permainomis. Abu jie išgyvena savotišką tremtį ir vienas kitą bando apsaugoti labiau pasikliaudami poezija nei realybe.
Šį kovą Vilniaus tarptautiniame kino festivalyje filmą „Šun Li ir Poetas“ stebėjo sausakimša kino salė. Po seanso kino mylėtojams garsus aktorius Rade Šerbedžija, vaidinęs tokiuose Holivudo filmuose kaip „Plačiai užmerktos akys“, „Tykusis amerikietis“, „Betmenas: Pradžia“ ir „Haris Poteris ir Mirties relikvijos“, pasakojo apie savo vaidmenį šioje juostoje.
„Tai – puiki, tikrai graži istorija. Ji netgi nėra apie emigraciją ar kitas socialines problemas. Filmas pasakoja apie meilę“, – teigė aktorius, pabrėždamas, kad jį visų pirma sužavėjo filmo „Šun Li ir Poetas“ scenarijus.
Kino mylėtojams atkreipus dėmesį į tai, kad filme vis dėlto labai ryški emigracijos problema, Rade Šerbedžija teigė, kad tai – daugelio šalių realybė.
„Pamenu, kai kurį laiką gyvenau Londone, sutikau ten ne vieną lietuvį. Dažniausiai jie dirbo padavėjais. Žmonės taip pat emigruoja ir iš Kroatijos. Jie siunčia uždirbtus pinigus į tėvynę, nes nori matyti ją gražesnę. Emigracija yra naujosios Europos pasekmė“, – sakė visame pasaulyje išgarsėjęs kroatų aktorius Rade Šerbedžija.
Vertybių ir tapatybės paieškos „Platono akademijoje“
Europos Parlamento LUX kino apdovanojimui 2009 metais nominuotoje juostoje „Platono akademija“ pasakojama nedidelės parduotuvės savininko Stavros ir jo draugų, kasdien sėdinčių prie parduotuvės, stebinčių praeivius ir kritikuojančių užsieniečius darbininkus, istorija. Stavros ir jo draugai labai nemėgsta atvykėlių. Net jų šuo, simbolišku vardu Patriotas, išmokytas aploti praeinančius albanus. Vieną dieną ši rutina pasikeičia, nes Stavroso motina puola į glėbį darbininkui iš Albanijos, vadindama jį sūnumi. Draugai pradeda į Stavros žiūrėti įtartinai: jis graikas ar albanas? Stavros priverčiamas permąstyti savo gyvenimą ir vertybes. „Platono akademijos“ režisierius Filippos Tsitos teigia, kad „filme bandoma atspindėti graiko suvokimą, jog beprasmiška save tapatinti tik su tautybe“.
Nemokami Europos Parlamento LUX kino apdovanojimą pelniusių festivalio „Kino pavasaris“ filmų seansai – jau ateinantį savaitgalį, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmų kiemelyje.
Apie LUX apdovanojimą:
Europos Parlamentas kasmet įteikia LUX kino apdovanojimą filmui, iliustruojančiam arba keliančiam klausimus apie esmines Europos vertybes, žemyno kultūrinę įvairovę. Kasmet kino prodiuseriai, platintojai, kino operatoriai, festivalių direktoriai, filmų kritikai ir kiti kino pasaulio veikėjai pasiūlo 10 filmų, iš kurių vėliau atrenkami trys. Filmą laimėtoją balsuodami išrenka Europos Parlamento nariai. Laureatui skiriama Europos Parlamento parama, kurios lėšomis filmas subtitruojamas ir išleidžiamas visomis oficialiomis ES kalbomis, taip pat pritaikomas regos bei klausos sutrikimų turintiems žiūrovams.