Festivalio rengėjai sako, kad juos įkvėpė didelis pernykščio festivalio lankytojų susidomėjimas ir teigiami atsiliepimai. „Filmų seansai sutraukdavo pilną „Skalvijos“ salę žiūrovų, kartais net ne visi lankytojai tilpdavo. Kiti festivalio renginiai taip pat buvo labai populiarūs, – sako vienas iš organizatorių Augustas Čičelis. – Tai rodo, kad esama didelio poreikio LGBT* bendruomenę ir jų draugus telkiantiems renginiams. Siekiame, kad „Kreivės“ taptų tokia erdve.“
Nauji filmai apie jaunimą ir klasikos retrospektyvos
Rugpjūčio 20–27 d. Vilniaus „Kreivių“ filmų programa siūlo per dvidešimt vaidybinių ir dokumentinių istorijų apie LGBT* žmonių patirtis. „Šiųmetinės filmų programos branduolys – istorijos jaunimui ir apie jaunimą, – sako festivalio organizatorius. – Jauni LGBT* žmonės yra ta visuomenės grupė, kuri ypač kenčia nuo homofobijos, bifobijos ir transfobijos ir kurios balsas, deja, mažiausiai girdimas. Tad programa „Išgirsti“ yra skirta jiems bei tiems žmonėms, kuriems rūpi ar turėtų rūpėti jaunimo gerovė.“
Režisierius Ester Martin Bergsmark, prieš keletą metų viešėjęs Vilniuje, grįžta su juosta „Something Must Break“ apie dviejų jaunų žmonių maištą prieš „ikėjinę“ Švedijos visuomenę. Atidarymo filmas „Dainos Aleksis“ – taip pat apie du paauglius, Aleksis ir jos trans vaikiną Rajeną, kurių draugystė ne visiems atrodo priimtina. Abu filmai pasakoja ne tik apie jaunus žmones, tačiau ir apie translytiškumą. Šiai temai festivalyje taip pat skiriama daug dėmesio. Filmas „Mano vaikas“, pasakojantis apie šeimų, turinčių LGBT* vaikų, patirtis, skiriamas mamos ir tėčiams Lietuvoje, norintiems suprasti ir priimti savo vaikus.
Programoje „Kryptys“ transgresyvusis režisierius Bruce LaBruce perinterpretuoja dvidešimto amžiaus pradžios meilės melodramą juostoje „Mėnulio Pjero“. Dokumentinis-vaidybinis filmas „Ratas“, pelnęs Teddy apdovanojimą Berlyno kino festivalyje, pasakoja apie gėjų judėjimo užuomazgas XX amžiaus vidurio Ciuriche. „Norvegijos trumpikių“ seanse – septynios šmaikščios ir normas laužiančios trumpametražės istorijos iš šiaurės.
„Taip pat labai džiaugiamės galėdami pristatyti nedidelę vokiečių kino grando Rainerio Wernerio Fassbinderio retrospektyvą – keturias kreiviausias jo juostas. Vienoje iš jų, „Laisvės kumščio teisėje“, atliekantį pagrindinį vaidmenį išvysime ir patį režisierių. Festivalį uždarysime išties nepamirštamu „Kereliu“, pačiu paskutiniu Fassbinderio filmu.“
Nuo diskusijų iki vakarėlių
Vilniuje be filmų seansų, kurie vyks kino centre „Skalvija“, „Kreivės“ šiemet taip pat kviečia į diskusijas, kūrybos skaitymus, parodas ir vakarėlius, tokius kaip pernai su „Kreivėmis“ startavęs „k/reivas“.
Projektų erdvėje „Malonioji 6“ bus pristatyta jaunų menininkų, nagrinėjančių seksualumo, lytiškumo, tapatybės temas, paroda. Tarp jų – ir WEARE18 instaliacija „Forever Young“. WEARE18 yra vizualinio-garsinio meno grupė iš dviejų narių – Boyfriend (Vytis Gruzdys) ir Jorge Cruz. 2012 metais internete susitikęs duetas virtualiai dirba tarp Vilniaus ir Čikagos. WEARE18 instaliacija „Forever Young“ yra istorija apie seksą, „rasę“, smalsumą ir aistros keliones.
Toje pačioje erdvėje kitomis dienomis – kreivų tekstų skaitymai ir Gabrielės Labanauskaitės kūrybinės dirbtuvės „Pa-tiriant savo pavidalus“.
Nors, pasak organizatorių, „Kreivės“ yra Vilniaus festivalis, šiemet jis išeis už sostinės ribų. Rugpjūčio 28–29 d. renginiai vyks Kaune, rugpjūčio 30 d. – Šiauliuose, o rugsėjo 4–5 d. – Klaipėdoje. Įėjimas į filmų peržiūras – bent 1 ct. Kiek tiksliai – gali spręsti patys žiūrovai.
Vilniaus LGBT festivalį „Kreivės“ organizuoja asociacija „In corpore“, bendradarbiaudama su kitomis organizacijomis, iniciatyvomis, aktyvistais bei menininkais.