Prieš 18 metų serbų kariuomenės bombarduota, sprogdinta ir niokota, o dabar jau atsigavusi Bosnijos ir Hercegovinos sostinė didžiuojasi įtakingu kino festivaliu, kuris kasmet ypatingą dėmesį skiria Naujosios Europos kinui, kelia aktualius kino industrijos klausimus ir padeda jauniems kūrėjams vystyti kino projektus “Cinelink” iniciatyvoje.
“Skirtingų tautų, religijų, kultūrų žmones draugiškai vienijančiame, unikalia austrų, arabų, turkų stiliaus architektūra stulbinančiame ir taiką skleidžiančiame Sarajeve festivalis visuomet būna ypač įdomus kino mylėtojams, nes čia rodomi labai įvairūs filmai. Tačiau šiemet laimėtojai buvo nuspėjami, gal labiau įsiminė dokumentikos programa”, - įspūdžiais iš Sarajevo dalijasi Vilniaus tarptautinio kino festivalio “Kino pavasaris” programos koordinatorius Edvinas Pukšta.
Svarbiausioje festivalio konkursinėje programoje nuspėjamai ir užtikrintai triumfavo gruzinų režisierės Nanos Ekvitimishvili ir jos draugo vokiečio Simono Groso drama "Pačiame žydėjime" (In Bloom), kuriai atiteko "Sarajevo širdis" už geriausią filmą, 16 tūkst. eurų premija ir papildomas nepriklausomų kino teatrų tinklo CICAE prizas. Pagrindinius vaidmenis įsimintinai sukūrusios mažosios debiutantės Lika Babluani ir Mariam Bokeria pasidalijo geriausios aktorės titulą.
Bosnių režisieriaus Daniso Tanovičiaus vadovaujama žiuri likusius du prizus atidavė provokuojančiai dramai "Svetimas" (A Stranger). Kroatų režisierius Bobo Jelčičius atsiėmė 10 tūkst. eurų vertės specialią žiuri premiją, o Kroatijos ir Bosnijos pasienio mieste Mostare moralinę dilemą dėl dalyvavimo laidotuvėse sprenžiantį vyrą fenomenaliai suvaidinęs veteranas Bogdanas Dikličius pasipuošė geriausio aktoriaus regalijomis.
Naujų atradimų nenorėjo ieškoti ir trumpametražius filmus vertinę ekspertai, kurie 2,5 tūkst. eurų prizą skyrė pernai "Sarajevo širdį" išsivežusiam rumunų režisieriui Radu Jude'ui (jo debiutinį filmą "Laimingiausia pasaulyje mergina" rodė "Kino pavasaris") už trumpą dramą "Abejonių šešėlis" (Shadow of a Doubt).
Šio smagaus kūrinio prodiuserės Jelenos Mitrovič ir jos sutuoktinio režisieriaus Srdano Golubovičiaus giliai sukrečianti drama "Pasekmės" (Circles / Krugovi) sukėlė festivalyje pačias jautriausias emocijas ir filmas pelnė Sarajevo publikos simpatijų prizą – šioje Europos dalyje vis dar gyvos karo žaizdos, perkeltos į ekraną, iki ašarų jaudina publiką.
Sarajevo kino festvalis pradžiugino ypač stipria dokumentinių filmų konkursine programa. Ukrainiečių režisieriaus Jurijaus Rechinskio šokiruojantis, nemalonus ir abejingų nepaliekantis filmas "Sickfuckpeople" stebi Odesos daugiaaukščių rūsių landynėse tūnančius, nuo tėvų smurto pasprukusius ir pigiausius narkotikus vartojančius paauglius. "Sickfuckpeople" kol kas niekas nedrįsta rodyti Ukrainoje, nes šalies valdžia vengia pripažinti šokiruojančią tiesą.
Medžių muzika ir vedybos pagal planą
"Kino pavasaris" Sarajeve, be nugalėjusių filmų, nusižiūrėjo ir keletą originalių ir unikalių filmų, kuriuos ketina atvežti į Vilnių. Vienas tokių - linksmas muzikinis filmas "Unplagged" apie du solidaus amžiaus Serbijos piliečius, kurie moka efektingai groti medžių lapais. Juokingiausią nuotykį padovanojo realaus gyvenimo komedija "Meilės gangsteris" (Gangster of Love) apie dainuoti mėgstantį ir nelegalius diskus leidžiantį vyruką, kuris kaupia vienišų vyrų ir moterų anketas, organizuoja aklus pasimatymus ir ragina tuoktis.
Intriguojantys ketinimai artimiausiai ateičiai
Festivalio pabaigoje į Sarajevą sugužėjo svarbiausi kino industrijos ir spaudos atstovai. Kruopščiai puoselėjama Sarajevo iniciatyva "Cinelink" suteikia patogią galimybę susirasti partnerius parengiamųjų darbų stadijoje vystomiems projektams ar bent pateikti baigiamus scenarijus užsienio prodiuserių teismui. Šiemet artimiausių metų ateitį cementavo, finansavimo rebusus sprendė ir partnerių ieškojo daugelis "Kino pavasario" žiūrovams pažįstamų režisierių ir prodiuserių.
Kaip pasakoja E.Pukšta, Sarajeve pavyko sutikti net tris 2013 m. konkursinės programos "Nauja Europa - nauji vardai" žiuri narius. Kroatų aktorius Leonas Lučevas į Sarajevą užsuko tik vienam vakarui ir buvo ypač draugiškai bei jaunatviškai nusiteikęs, nepaisant milžiniško užimtumo. Turkų režisierė Yesim Ustaoglu atskrido pristatyti savo filmo "Skaistykla", o rumunų aktorė Ada Condeescu gundė erotišku ir intymiu vaidmenimi konkursiniame filme "Vilkas" (Wolf).
Apie festivalį:
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ – tai didžiausias kino renginys Lietuvoje, pritraukęs daugiau nei 80 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ buvo parodyta apie 230 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 20 tarptautinių festivalių: Kanų, Berlyno, Venecijos, Toronto, San Sebastiano, Karlovy Vary, Sandanso, Roterdamo, Sarajevo ir kitų.
Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt