JAV šiuo metu gyvenančio muzikanto gastrolės Europoje gegužės 9-ąją prasidės Dublino O2 arenoje. Iš viso suplanuoti 25 Erico pasirodymai 8 valstybėse, į kurių sąrašą pirmą kartą istorijoje pateko ir Lietuva. Net septyni iš šių pasirodymų bus surengti prestižinėje Londono salėje „Royal Albert Hall“ - visi bilietai į juos jau išpirkti.
Prieš gastroles gimtajame žemyne Ericas ir jo suburta muzikantų grupė jubiliejaus koncertų programą nušlifavo už Atlanto – surengė 15 pasirodymų JAV miestuose.
Vienas didžiausių šių pasirodymų siurprizų buvo koncertuose skambėjusios dainos, kurių Erico klausytojai jau nebesitikėjo išgirsti gyvai - „Tears In Heaven“ ir „My Father's Eyes“.
Abi dainos yra susijusios su skaudžiais Erico Claptono išgyvenimais. „Tears In Heaven“, anot paties muzikanto, yra asmeniškiausias jo parašytas kūrinys. Šioje prieš 22 metus sukurtoje dainoje muzikantas išliejo skausmą dėl tragiškos ketverių metų sūnaus Conoro žūties. Berniukas 1991 metais užsimušė, iškritęs pro Niujorko dangoraižio 53-ojo aukšto langą.
Skausmo prislėgtas muzikantas dalyvavo ne vienoje visuomeninėje kampanijoje, agituojančioje sugriežtinti langų ir laiptų saugumo reikalavimus. Paguodos jis ieškojo, kurdamas muziką filmui „Rush“.
„Kartą jis atsisuko į mane ir pasakė – noriu parašyti dainą apie savo berniuką“, - prisimena tuometis Erico kūrybos partneris Willas Jenningsas. Baladės „Tears In Heaven“ atsiradimą Ericas Claptonas vėliau pavadino „pasąmonėje gydančiu procesu“.
1992-ųjų pradžioje išleista daina tapo vienu populiariausių įrašų per visą muzikanto karjerą – vien JAV singlas „Tears In Heaven“ buvo parduotas daugiau nei 1,5 milijono egzempliorių tiražu. Didelės sėkmės sulaukė kūrinio versija, įrašyta akustiniame Erico Claptono albume „Unplugged“. Kūrinys pelnė tris „Grammy“ apdovanojimus – buvo pripažintas Metų daina, Metų įrašu ir Metų vyriško popmuzikos vokalo atlikimu. Per pastaruosius du dešimtmečius jį perdainavo daugiau nei dvi dešimtys įvairių žanrų muzikos atlikėjų ir grupių – nuo grupės „Gregorian“ iki scenos veterano Paulo Ankos.
Ne mažiau jaudinanti – kūrinio „My Father's Eyes“ istorija. Muzikantas niekada nebuvo sutikęs savo tėvo. Ericas gimė, kai jo motinai Patriciai Molly buvo šešiolika. Tėvas, kareivis iš Kanados Edwardas Fryeris, buvo išsiųstas į frontą dar prieš Ericui gimstant, o vėliau sugrįžo į Kanadą, taip ir neaplankęs savo sūnaus. Berniuką auginti padėjo senelė ir jos vyras – Ericas užaugo įsitikinęs, kad jie yra jo tėvai, o jo tikroji motina – vyresnė sesuo. Vėliau motina ištekėjo už kito kanadiečių kareivio ir persikraustė į Vokietiją, palikusi Ericą augti su senele.
Užaugęs Ericas sužinojo tiesą apie savo šeimą, tačiau niekada neturėjo progos susisiekti su savo tėvu – težinojo jo vardą ir pavardę. 1992-aisiais jis parašė kūrinį „My Father's Eyes“ („Mano tėvo akys“), kuris atspindėjo šiuos sudėtingus išgyvenimus. 1998-aisiais albume “Pilgrim“ išleistas kūrinys pelnė „Grammy“ apdovanojimą už geriausią vyriško popmuzikos vokalo atlikimą.
„Bandžiau apibūdinti paralelę tarp žiūrėjimo į savo sūnaus ir savo tėvo, kurio niekada nesutikau, akis, per mūsų giminės kraują“, - savo autobiografinėje knygoje dainos temą aprašo Ericas Claptonas.
Įrašęs dainą, Ericas nežinojo, kad jo tėvo jau nebėra tarp gyvųjų. Tiesą jam 2007-aisiais atsleidė Kanados armijos archyvus savo iniciatyva tyrinėjęs žurnalistas Michaelas Woloschukas. Paaiškėjo, kad Erico tėvas taip pat buvo muzikantas, grojo pianinu ir saksofonu. Jis mirė 1985-aisiais, taip ir nesužinojęs, kad pasaulinė roko ir bliuzo žvaigždė yra jo sūnus.
Prieš dešimtmetį Ericas nustojo groti abu šiuos kūrinius koncertuose, nors publika jų ir nuolat reikalaudavo. Muzikantas pateikė kelis skirtingus tokio poelgio paaiškinimus. Vienas jų – jog muzikantas nesijautė gerai, atlikdamas šias dainas, nes jose atsispindinčios emocijos – pernelyg asmeniškos.
“Tiesiog dabar kitaip jaučiu praradimą, o jis – didelė šių dainų atlikimo dalis. Turiu susijungti su jausmais, kuriuos jaučiau, rašydamas tas dainas. Šiandien mano gyvenimas – kitoks. Gal šioms dainoms tiesiog reikia pailsėti, gal jos ateityje sugrįš, pajėgsiu į jas žiūrėti kitu kampu“, - yra sakęs Ericas Claptonas.
Kai kovą Ericas pradėjo savo gastroles JAV, publika nepatikėjo savo ausimis – abi dainos buvo įtrauktos į koncertų programą ir, žinoma, sutiktos aplodismentų audra. Panašu, kad į ypatingus jubiliejaus koncertus išsiruošęs veteranas nusprendė, jog be šių kūrinių jo dvi valandas scenoje trunkanti karjeros apžvalga nebūtų išbaigta.
Dar labiau gerbėjus nudžiugins žinia, kad anksčiau hitais koncertų publikos nelepinęs dainininkas šįmet juos žeria itin dosniai. Koncertuose skamba „Layla“, „Wonderful Tonight“, „Cocaine“, „I Shot The Sheriff“ ir kiti Erico repertuare per penkis dešimtmečius ryškiausiai žibėję kūriniai.
Prisiminta ir grupė „Cream“, kurioje Ericas grojo nuo 1966 iki 1968 metų – koncertuose grojama jos daina „Sunshine Of Your Love“. Dėmesio koncerto programoje skirta kone kiekvienam Erico karjeros etapui – iki pat šįmet pasirodžiusio naujausio albumo „Old Sock“ dainų.
„Tai – Erico gerbėjų svajonių grojaraštis“, - tokiais ir panašiais apibūdinimais Erico koncertus palydėjo JAV žiniasklaida. Aštuoniolikos „Grammy“ statulėlių laimėtojas, atrodo, yra rimtai nusiteikęs publikai duoti viską, ko ji trokšta – nekantru sulaukti, kokių staigmenų jis pateiks Lietuvoje.
Prieš kelias savaites koncerte JAV Erico Claptono atlikta daina „Tears In Heaven“: