Ką reiškia dešimtmetis darbo, siekiant keisti Lietuvos kalėjimų sistemą?
10 metų Raimonda skyrė Lietuvos kalėjimų temai: 7 metus ji dirbo „Caritas“ organizacijoje kaip Nuteistųjų konsultavimo centro vadovė, o beveik 3 metus dirbo Kalėjimų tarnyboje kaip direktoriaus patarėja. Turinčiai socialinio darbo išsilavinimą darbas su nuteistaisiais jai buvo ne tik profesija, bet ir misija. Per šiuos metus ji įgyvendino nemažai iniciatyvų, siekdama nuteistųjų resocializacijos ir tikrų pokyčių kalėjimų sistemoje, rašoma spaudos pranešime.
„Norėjau, kad laisvės atėmimas būtų ne tiesiog bausmė, o ir galimybė žmogui keisti savo gyvenimo kryptį. Deja, politinė sistema, kurioje dar prieš dvejus metus dirbau, atsisakė daryti tikrus pokyčius, darė reformas tik kalbų lygmenyje. Aš tiesiog nebegalėjau pakelti dviveidiškumo, nusprendžiau nebetapti bent jau tokių reformų dalimi“, – Raimonda Čižauskaitė sako atvirai, prisimindama savo paskutines dienas dirbant kalėjimų sistemoje.
Kaip drąsa keisti gyvenimą atvedė į naują kelią?
Raimondos sprendimas palikti kalėjimų sistemą nebuvo lengvas. Iš pradžių ji išėjo į visišką nežinomybę – be jokio konkretaus plano, šiek tiek pasimetusi, bet aiškiai suprasdama, kad nori esminių pokyčių gyvenime ir veikloje. Nors ir matė prasmę dirbti kalėjimų sistemoje, bet suprato, kad mūsų šalis dar nėra pribrendusi civilizuotiems kalėjimams. O save eikvoti ten, kur nereikia pokyčio jau nebenorėjo.
„Buvo šiek tiek baisu – neturėjau jokio plano. Bet žinojau, kad noriu pati susikurti veiklą, kuri būtų prasminga ir įdomi“, – prisimena buvusi Kalėjimų departamento vadovo patarėja.
Kaip gimė veikla, skirta padėti įveikti „proto kalėjimus“?
Raimonda suprato, kad konsultacinė veikla, kuri ją lydėjo nuo studijų laikų, gali tapti jos pagrindiniu profesiniu keliu. Per daugelį metų sukauptas platus žinių ir patirties bagažas, įgytas dirbant su pažeidžiamiausiomis visuomenės grupėmis tapo tvirtu pamatu naujai veiklai. Be studijų universitete, Raimonda nuolat gilino savo kompetencijas: įgijo priklausomybių konsultantės kvalifikaciją, mokėsi emocijų paleidimo, dėmesingumo ir mąstymo keitimo technikų, o šiuo metu studijuoja neurokoučingą.
Kiek atsitraukusi nuo dešimtmetį trukusio darbo kalėjimų temoje, Raimonda skyrė laiko savęs pažinimui ir vidinei transformacijai, kad atsakytų sau į esminius klausimus: „Ką aš noriu veikti? Kokios mano stiprybės ir silpnybės?“ Pamažu ji suvokė, kad ir toliau gali tęsti tai, ką darė anksčiau, tik nauju būdu – dirbdama su laisvėje gyvenančių žmonių „proto kalėjimais“.
„Jei galėjau padėti tiems, kuriems atrodė, kad jų gyvenime nėra jokios išeities, darbas su laisvėje gyvenančiais žmonėmis yra paprastesnis. Ir vis tik, kai pradėjau dirbti su žmonėmis tiesiogiai, supratau, kad kartais laisvėje gyvenantys žmonės yra dar labiau įkalinti nei tie, kuriems gyvenime teko sėdėti tikruose kalėjimuose. Jų kalėjimai – baimės, įsitikinimai ir abejonės“, – pastebi Raimonda.
Taip prasidėjo nauja jos veikla – asmeninio augimo mentorės vaidmenyje. Dabar Raimonda padeda žmonėms įveikti baimes, priklausomybes, sunkius jausmus, ribojančius įsitikinimus ir vidines kliūtis, kurios trukdo gyventi arba siekti asmeninio tobulėjimo, tikslų ir pilnavertiškesnio gyvenimo.
Kokių pokyčių pasiekia žmonės, dirbantys su Raimonda?
Raimonda tvirtina, į kiekvieną klientą žvelgianti individualiai.
„Norint sėkmingų pokyčių, pirmiausia svarbu sutvarkyti tai, kas vyksta mūsų viduje. Kai žmogus supranta savo minčių ir jausmų priežastis, jis gali ne tik kontroliuoti savo reakcijas, bet ir iš esmės pakeisti savo gyvenimą“, – sako ji, kaip asmeninio augimo mentorė, padėjusi dešimtims žmonių pasiekti reikšmingų gyvenimo transformacijų.
Rezultatai dažnai džiugina: kai žmonės išdrįsta pažvelgti į savo sunkumų priežastis, kai nusimeta savo išdidumą ir paleidžia ribojančius įsitikinimus, jie tampa stipresni, labiau pasitikintys savimi. Sustiprėjus pasitikėjimui savimi, sumažėjus baimėms neretas dažniau išreiškia ir įgyvendina naujas idėjas ir taip sulaukia didesnės finansinės grąžos, sustiprina santykius su artimaisiais, drąsiau siekia tikslų ar atsikrato baimių, paleidžia nuoskaudas, bet ir išmoksta gyventi pagal savo norus bei vertybes.
„Tikras pokytis nėra trumpalaikė emocinė banga – jis sukuria pagrindą tvariai ir harmoningesnei gyvensenai“, – akcentuoja Raimonda.
Vis dėl to Raimonda pripažįsta, kad ne visada būna lengva.
„Kai kurie žmonės atėję nori, kad gyvenimas būtų taip, kaip jie suplanavę ir taškas. Tikisi, kad kažkokiu būdu padarysiu, kad pasikeistų jų artimieji ar kolegos. Arba teigia, kad nori pokyčio gyvenime, bet laikosi savo senų tiesų ir tik laukia mano pritarimo. Tas išdidumas ir arogancija kartais pakiša koją“, – pasakoja moteris.
Tad Raimonda teigia, kad gali palydėti pokyčių kelionėje tik tuos, kurie išties nori proveržio ir pasikeitimo gyvenime, ir kurie prisiima atsakomybę už save ir leidžiasi palydimi.
Transformacijos greitis kiekvienam skiriasi, tačiau Raimonda ragina nesilyginti su kitais. Pokyčiai dažniausiai vyksta subtiliai, bet jų poveikis yra gilus.
„Žmonės pastebi, kad tampa atsparesni aplinkinių nuomonei, labiau pasitiki savimi ir drąsiau gyvena pagal savo vertybes, atsikrato priklausomybių. Kai žmogus keičiasi iš vidaus, jis sukuria tvirtą pagrindą, kuris leidžia pasauliui aplink įgauti naują prasmę“, – apibendrina Raimonda.
Kodėl Raimonda pati ėmė dainuoti ir kurti dainas?
Raimonda neapsiriboja vien konsultacine veikla – ji ir savo asmeniniu pavyzdžiu siekia parodyti, kaip išsilaisvinti iš vidinių ribų ir imtis veiksmų, kurie artina prie svajonių. 38-erių Raimonda Čižauskaitė įgyvendino seną įslaptintą svajonę – išleido savo pirmąją dainą „Norų begalybė“, su kuria drąsiai veria duris į muzikinę kelionę. Ji kuria ir naujas dainas, kurias netrukus galės išgirsti jos klausytojai. Savo darbe taikydama įvairias mąstymo keitimo metodikas, Raimonda taip pat nuolat dirba su savimi, o kiekvienas klientas tampa jos mokytoju. „Aš irgi laisvinuosi nuo savo baimių ir užstrigimų. Noriu įkvėpti kitus savo pavyzdžiu – būti drąsesniems, laisvesniems ir siekti to, kas iš tiesų patinka“, – pasakoja moteris.
„Man visada patiko dainuoti, tačiau ilgai nesiryžau to daryti viešai. Baimės ir abejonės mane stabdė. Man atrodė, kad nesu pakankamai gera, kad pasauliui mano muzika būtų įdomi. Tačiau po savo vidinių transformacijų atradau drąsos ir pasitikėjimo savimi. Dabar ne tik dainuoju, bet ir kuriu savo dainoms tekstus“, – šypsosi ji.
Dainavimas jai tapo ne tik saviraiškos priemone, bet ir būdu įkvėpti kitus žmones siekti savo svajonių, nepaisant jokių kliūčių.
„Dainavimas ir mentorystė man yra dvi pusės to paties tikslo – padėti žmonėms išsilaisvinti iš ribojančių įsitikinimų ir įvairių baimių. Per muziką pasiekiu žmonių širdis, per mentorystę – jų protus“, – sako Raimonda.
Ką Raimonda pataria tiems, kurie nori pokyčių?
Pasak Raimondos pokyčiai yra pasiekiami kiekvienam. „Kiekvienas gali pakeisti savo gyvenimą, jei tik ryšis pirmam žingsniui. Jei jaučiate, kad kažkas jūsų gyvenime stringa – tai ženklas, kad laikas kažką keisti. Keisdami mąstymą, keičiate savo gyvenimą“, – teigia ji.
Ji taip pat ragina nebijoti ieškoti pagalbos.
„Kreiptis pagalbos ar palaikymo nėra silpnumas. Priešingai - tai drąsos ir išminties ženklas. Stiprūs žmonės taupo laiką, eidami tiesiu keliu į savo augimą, vietoje to, kad švaistytų brangų laiką ilgai ieškodami sprendimų patys. Pradžioje pokyčiai gali atrodyti neįmanomi, bet pradėjus tvarkytis su vidiniais „baubais“, visas gyvenimas tampa prasmingesnis ir džiaugsmingesnis“, – pataria pati pokyčių kelią pasirinkusi Raimonda.