2002-aisiais keturi vaikinai – Leo, Kachafazas, Cheko ir Jota – pradėjo muzikuoti Barselonos gatvėse. Jų kasdienybė, švelniai tariant, buvo kiek egzotiška. Du grupės nariai į Barseloną atvyko iš Argentinos, kiti du – iš Kolumbijos. Nė vienas jų neturėjo leidimo dirbti ir gyventi Ispanijoje. Todėl praeivių metamos monetos šiems nelegalams buvo vienintelis pragyvenimo šaltinis.

Muzikantų problemos visiškai neatsispindėjo jų kūrybos nuotaikoje - „Che Sudaka“ nuo pirmų susibūrimo dienų groja linksmą Lotynų Amerikos ritmų, „cumbia“ žanro, ska, hiphopo, alternatyvaus roko kokteilį, kuris įamžintas jau septyniuose albumuose. Patys muzikantai savo stilių vadina „mestizaje“ arba „punk raggae party“.

Šiandien jiems nebereikia baimintis, kad iš šalies išmes migracijos pareigūnai. Nėra jokios paslapties, kad Katalonijos regione panašiai muzikuojančių grupių yra ne viena ir ne dešimt. Tačiau „Che Sudaka“, panašu, tai daro kur kas geriau nei kiti.

Per dvylika karjeros metų „Che Sudaka“ surengė daugiau nei tūkstantį koncertų. Tarp jų – ir pasirodymus svarbiausiuose pasaulio festivaliuose, tokiuose kaip „Fuji“ Japonijoje, „Sziget“ Vengrijoje ar Peterio Gabrielio įkurtame „Womad“ Didžiojoje Britanijoje. Laukinė grupės energija pelnė daugelio įžymybių komplimentus – tarp jų ir režisieriaus bei muzikanto Emiro Kusturicos, kuris „Che Sudaka“ pakvietė groti savo sugalvotame „Kustendorf“ festivalyje.

Lietuva bus jau 39-oji valstybė, kurioje koncertą surengs ši grupė. Nuo Rusijos, Vokietijos ar Olandijos iki Kanados ir Pietų Korėjos – karšta „Che Sudaka“ muzika gerbėjų suranda visur. Ir niekam nesvarbu, kad gitara, akordeonu ir klavišiniais grojanti grupė nė neturi būgnininko, o žinutes internete rašo su daugybe gramatikos klaidų. Atvirkščiai šie keisti bruožai rodo, kad iš gatvių atėjusi šios grupės muzika – tikra ir gaivališka.

Paradoksas – „Che Sudaka“ tik visai neseniai surengė pirmąsias savo gastroles Kolumbijoje, kuri yra dviejų grupės narių tėvynė. Čia muzikantai buvo pasitikti kaip didvyriai – žinia apie tai, kad Europoje jų muzika jau išpopuliarėjo, pasiekė Pietų Ameriką.

Klausytojai pripažįsta, kad joje suranda žymaus prancūzų muzikanto Manu Chao skambesio elementų. Tai nenuostabu - „Che Sudaka“ muzikantai patys neslepia, kad hitų „Bongo Bong“ ir „Clandestino“ autorius yra svarbiausias jų įkvėpėjas. Todėl jie ypač didžiuojasi, kad sulaukė savo dievuko palaikymo – Manu yra grojęs su „Che Sudaka“ nariais, o naujausią grupės albumą „1111 Lives”prodiusavo jo grupės narys Gambeat.

Kitas svarbus „Che Sudaka“ muzikinių idėjų gerbėjas – grupės „Gogol Bordello“ lyderis Eugene'as Hützas, jau ne pirmą kartą kviečiantis savo sielos brolius koncertuoti kartu. Šįkart jie prisijungs trims pasirodymams – Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

„Nė vienoje šių šalių iki šiol negrojome, todėl esame tikroje ekstazėje. Visi ateisite išgirsti „Gogol Bordello“, tačiau mes pasistengsime, kad pirma koncerto dalis būtų ne mažiau linksma“, - ruoštis pietietiškų ritmų uraganui pataria „Che Sudaka“.

Kad madingoji Niujorko grupė „Gogol Bordello“ Lietuvoje – ypač laukiama, rodo jau per pirmas dienas išpirkti daugiau nei pusė bilietų į pirmąjį jų koncertą Vilniuje. Lietuviai dar nepamiršo, kokį beprotišką šou festivalyje „Be2gether” 2009-aisiais užkūrė ši tarptautinė komanda – šįkart „Gogol Bordello“ surengs pasirodymą, kurio neribos festivalio dienotvarkė, atsigabens savo dekoracijas ir pristatys pilną naujausio turo programą.

„Start Wearing Purple“, „Wonderlust King“, „Supertheory Of Supereverything“, „Pala Tute“ ir kitų planetą drebinusių hitų autoriai išgarsėjo prieš aštuonerius metus. Žurnalas „Billboard“ juos pavadino „karščiausia iš Niujorko kilusia koncertuojančia grupe“, leidinys „Rolling Stone“ - „didžiausiais scenos maištininkais“, o garsus JAV kritikas Robertas Christgau grupės diską „Super Taranta!“ įvardijo kaip geriausią dešimtmečio roko albumą. Nuo to laiko grupė nemažina apsukų – Vilniuje pristatys jau aštuntąjį albumą „Pura Vida Conspiracy“.

Ukrainoje gimęs grupės lyderis Eugene'as Hützas į dabartinę grupės sudėtį yra sujungęs muzikantus iš net septynių valstybių - Ukrainos, JAV, Rusijos, Didžiosios Britanijos, Etiopijos, Ekvadoro ir Baltarusijos. Pats dainininkas, kuriam prilipusi „čigonų karaliaus“ pravardė, yra gyvenęs daugelyje valstybių. Mielai pagyventų ir Lietuvoje, kurią sako įsimylėjęs dar Sovietų Sąjungos laikais, todėl galimybė čia atvykti ir surengti koncertą jam – itin svarbi.

Madonnos ir Gorano Bregovičiaus numylėtiniai groja trankią muziką, kupiną ironijos, socialinių temų, pankroko įkarščio ir smagių folkloro elementų.

„Muzika man – galimybė tyrinėti žmogaus galimybes. Tai mano pagrindinė domėjimosi sritis – žmogaus galimybės. Visi žino, kad viduje turime kažką, ko nepanaudojame. Kaip tai pasiekti? Niekas nežino, kas būtent tai yra. Tad vieną dieną sau pasakiau – aš tai atrasiu ir panaudosiu“, - „Gogol Bordello“ filosofiją aiškina grupės lyderis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)