„Esame be galo laimingi, jog šių metų „Vilnius Mama Jazz“ programoje – net trys prestižinės džiazo leidyklos „ECM Records“ atlikėjai: jau pirmąjį festivalio vakarą scenoje muzikuos „ECM Records“ katalogo pažiba – vienas žymiausių Europos džiazo saksofonininkų, britas Andy Sheppardas. O festivalį vainikuos dešimtmetį su „ECM Records“ dirbantis norvegų saksofonininkas Mathias Eickas, jame pasirodys ir garsusis jo tautietis, „ECM Records“ ne vieną ryškų albumą praeityje išleidęs trimitininkas Nilsas Petteris Molværis“ – taip kalbėjo „Rūdninkų knygyno“, kuris yra oficialus leidyklos atstovas Lietuvoje, vadovas Deimantas Vainilka.

Bendri darbai su „ECM Records“ – tik vienas iš daugelio ordinų Andy Sheppardo mundure. Šiandien jo karjeroje – daugiau nei 350 kūrinių, nesuskaičiuojama gausybė pasirodymų ir albumų su kitomis muzikos pasaulio garsenybėmis (vien su legendine pianiste ir kompozitore Carla Bley Andy įrašė keliolika plokštelių).

Dar profesionalios karjeros pradžioje spėjęs pagroti su JAV džiazo gigantais Gilu Evansu ir George'u Russellu, šiandien A.Sheppardas pats kaip magnetas traukia jaunesnės kartos atlikėjus, su kuriais vieną po kito kuria intriguojančius muzikinius projektus.

Elegantišką, minimalistinę, įvairiai publikai prieinamą, tačiau didelį idėjų krūvį nešančią muziką grojantis A.Sheppardas Vilniuje pasirodys su muzikantais iš Norvegijos – pianisto Espeno Erikseno trio.

Šįmet muzikinius linkėjimus iš Šiaurės atveža vienas ryškiausių šių dienų Norvegijos džiazo muzikantų Mathias Eickas. Kitais metais jam sukaks keturiasdešimt, bet per savo karjerą jis jau sukaupė tiek pasiekimų, kad jo pase įrašyti gimimo metai skeptikams net gali sukelti abejonių. Šįmet pasirodė jau ketvirtasis jo, kaip lyderio, įrašytas albumas „Ravensburg“ – kaip ir trys ankstesni, pristatytas legendinės leidyklos „ECM Records“. Tačiau iš viso jis jau yra spėjęs įsiamžinti maždaug šimte įrašų – nuo džiazo iki popmuzikos ir alternatyviojo roko.

Negana to, jis yra puikiai įvaldęs ne vieną instrumentą. Dažniausiai scenoje šį muzikantą pamatysite su trimitu rankose – taip bus ir Lietuvoje. Tačiau įvairiuose projektuose jis grojo ir vibrafonu, kontrabosu, gitara bei pianinu.

Trondheime džiazo studijas baigusio muzikanto talentas sužibo anksti. Grodamas su šio miesto džiazo orkestru, jis turėjo progų dalytis scena su Chicku Corea, Patu Metheny ir kitomis džiazo garsenybėmis.

Į garsios leidyklos „ECM Records“ šeimą įsiliejęs Mathias klausytojus pakerėjo savo muzikos subtilumu, Skandinavijos džiazui būdingais jautriais sąskambiais ir, žinoma, atlikimo virtuoziškumu.

Naujausią, kovą išleistą albumą „Ravensburg“, kaip ir tris ankstesnius, prodiusavo leidyklos „ECM Records“ įkūrėjas Manfredas Eicheris. Pats Mathias sako, kad šiame albume pagaliau jaučiasi atradęs savo muzikinę viziją.

Lietuvos džiazo festivaliuose dažnai vieši muzikantai iš Norvegijos. „Vilnius Mama Jazz“ ne išimtis – ankstesniais metais džiaugėmės pagrindinėje scenoje vykusiais „Jaga Jazzist“, Eivindo Aarseto, Mariaus Neseto, Arve Henrikseno, Jano Bango ir kitų pasirodymais.

Vis tik nesuklysime pasakę, kad iki šiol žymiausio ir ryškiausio festivalio istorijoje svečio iš Norvegijos titulas turėtų atitekti Nilsui Petteriui Molværiui. 58-erių kompozitorius, trimitininkas ir prodiuseris pelnytai vadinamas vienu įdomiausių savo šalies muzikantų. Daugiau nei du solinės karjeros dešimtmečius jis viso pasaulio publiką stebina savo subtilia, hipnotizuojančia muzika, sujungdamas skambesius, kurie anksčiau daug kam atrodė nesuderinami.

Vis dėlto tikruoju Nilso Petterio karjeros proveržiu reikia laikyti albumą „Khmer“. Kai jis pasirodė, kritikai nuščiuvo – nebuvo girdėję nieko panašaus. Džiazo trimito garsai čia pynėsi su roko, elektroninės muzikos garsais ir hiphopo ritmais. Tai buvo džiazo pasaulio sensacija tapęs kokteilis, kuriuo su dideliu malonumu svaiginosi ir džiazo festivalių lankytojai, ir elektroninės muzikos didžėjai.
„Khmer“ nebuvo panašus į ankstesnius Nilso Petterio darbus – šiuo albumu jis vertė naują karjeros puslapį, kuriame ir toliau netrūksta stebinančių eilučių.

Būtina pabrėžti, jog „ECM Records“ renkasi tik geriausius: ši leidykla per penkis intensyvaus darbo dešimtmečius džiazo klausytojams pristatė daugybę išskirtinių talentų muzikantų. „ECM Records“ siela Manfred Eicher vadovauja leidyklai nuo pat jos įkūrimo ir kruopščiai dirba su kiekvienu įrašu. Kalbant apie muzikos leidybą, „ECM Records“ albumų kokybė yra aukščiausia visomis prasmėmis, pradedant muzikalumu, gamyba, technika ir baigiant viršelio apipavidalinimu. Būtent dėl kruopštaus albumų paruošimo leidykla yra gavusi daug apdovanojimų, o Jungtinės Karalystės laikraštis „The Independent“ pripažino ją „palikus svarbiausią pėdsaką džiazo ir naujosios muzikos kūrimosi pasaulyje“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją