Laidos vedėja Goda Problema pastebėjo, kad R. Latvys jau kurį laiką kuria vaizdo įrašus „TikTok“ socialiniame tinkle ir parodijuoja stilistes, viena jų – instagrame save vadinanti Violeta.stilius. Vis dėlto pats laidos svečias teigė, kad ji nėra vienintelė, kuri įkvepia dizainerį.
„Lietuvoje jų yra tiek ir tiek. Turim tokių, kurios sako, ką perkam, ką paliekam, ką rinktis, ko nesirinkti, ir viskas yra tokiame baisiame lygmenyje. Juk tai yra ir taip savaime suprantami drabužiai, kur atrodo, kad kiekvienas, atsiprašant durnius, gali pamatyti vitrinoje sudėliotus set’us ir juos nusipirkti.
Tad kodėl kažkas dalina kažkokius patarimus, ir dar, baisiausia, bruka savo nuomonę, sako, kad šiukštu negalima to pirkti, bet kodėl? Tu paaiškink, kodėl. Kad tu turi auditoriją, kuriai negalima? Nes esi orientuota į kažkokius žiauriai nestilingus žmones, kurie nori rengtis paprastai? Kam kategorizuoti viską? Lygiai taip pat ta Violeta. Ten yra kažkoks kategorizavimas“, – teigė R. Latvys.
25-erių metų stilistas teigė, kad jo paties pagrindinė veikla yra mados dizainas. Jis neslėpė, kad didžiausią dėmesį skiria savo prekinio ženklo kūrybai, tiesa, užsiminė, kad iki galo jis dar nėra pristatytas.
„Bet kažkada tikrai bus. Kuriu savo autorines kolekcijas, jos – basic, bet dažniausiai būna labai eksperimentinės, labiau skirtos scenai, žmonėms, su didesne ekspresija. Iš to išgyvenu, nes drabužius žmonėms nuomoju, o prie viso to esu naujai kepamas, dar negaliu sakyti, kad iškeptas, bet šioks toks „TikTok’eris“, – pasakojo laidos svečias.
R. Latvys teigė, kad vaizdo įrašus šiame socialiniame tinkle pradėjo kurti ne iš noro parodyti, koks jis yra nuostabus žmogus ar intencijos daug filmuotis.
„Tos parodijos nebuvo sukurtos iš karto. Praėjo gal mėnesis po to, kai pradėjau kurti „TikTok’us“, netyčia „Bershkoj“ būdamas ant bajerio ją nufilmavau. Pamačiau, kad videkas išėjo viral, žmonės susitapatino ne su vienu konkrečiu žmogumi. Daug kas rašė tokius, kurių nežinojau, ir apie kuriuos gyvenime nebuvau girdėjęs.
Paskui juos visus check’inau instagrame. Pagalvojau, kad jie gali būti geras įkvėpimas mano tolimesniems video. „TikTok’us“ dariau tik tam, kad papromote’inčiau save, savo kūrybą, prisitraukčiau platesnę auditoriją, nes, vis tiek, Lietuvoje sukantis madoje, mažame burbule, labai sunku išplaukti į platesnius vandenis. Tai va, man atrodo, kad „TikTok’as“ yra mano įrankis ir visai cool sekasi“, – teigė R. Latvys.
Tiesa, jis neslėpė, kad anksčiau buvo sukūręs ir vaizdo įrašų, kurie buvo kur kas populiaresni nei jo parodijuojamos stiliaus klaidos.
„Bet pritrūkau turinio, tiesiog šaržuodamas, truputį iš savęs pasijuokdamas, filmuodavau savo drabužius. Reikia pripažinti, kad ne viską padarome tobulai, o kas vėliau belieka? Neverkti dėl to, o pripažinti kaip nesėkmę ir paversti tai įrankiu“, – sakė R. Latvys.
Pradėjęs kurti „TikTok“ vaizdo įrašus vaikinas neslėpė sulaukęs ir daugiau dėmesio iš klientų. Jis pasakojo, kad jie gali jau seniai įsigyti ir jo kurtus drabužius, tačiau jais neprekiaujama atskiroje platformoje.
„Taigi, mano tikslas, pirmiausia, pradėti su web’u, kad žmonėms būtų kur kas paprasčiau iškart išsiaiškinti, kokia yra kaina, jog jiems nereikėtų rašyti man asmeniškai. Pardavimai vienokie ar kitokie vyksta ir vyko jau prieš keturis metus, kai pradėjau kažką sale’inti“, – sakė R. Latvys.
O paklaustas, ar nesulaukė iš kitų dizainerių nemalonių replikų dėl jo parodijavimo, vaikinas teigė, kad yra kaip tik, priešingai.
„Neperseniausiai buvau sutikęs tokią stilistę, ji sakė: „Kaip man patinka tavo tie vaizdo įrašai, kaip kietai“, bet mes kalbame apie labai sąmoningus stilistus. Manau, kad tos merginos, kurios buvo vienu ar kitu metu interpretuojamos mano videkuose ir, jei jos juos matė, manau, tikrai įsižeistų, nes tai yra jų veidrodis“, – sakė R. Latvys.
„Fancisuka“ pavadinimas gimė instagrame
Laidos metu buvo domėtasi, kaip gimė jo prekės ženklas „Fancisuka“. R. Latvys neslėpė, kad pavadinimas sukurtas netikėtai, juoko forma, kai jam dar nebuvo 18-kos.
„Tuo metu mūsų draugų rate buvo kažkokia minitendencija kurti prikolnus nickname’us instagrame. Iki to laiko buvau Arturioks, nukopijavau kažkokio kaimiečio nickname’ą. Vienu metu pas mane hang’inom namuose su keletu draugių, malame šū*ą, aš buvau prisisegęs plaukus, užsidėjęs aukštakulnius. O mane seka nuo seniai tetos, pagalvojau, kad „Fancisuka“, kai bus viename žodžio junginyje, neatrodys, kaip keiksmažodis.
Vėliau jo niekaip nepasikeičiau, nors niekada neturėjau minties, kad tai bus brand’o pavadinimas. Tiesiog tai buvo instagramo nickname’as, kilęs iš bet kokio bajerio, bet po kelerių metų žmonės mane pradėjo vadinti Fencisuka. Galiausiai pagalvojau, jog tai būtų žiauriai geras brand’o pavadinimas. Juo labiau, man atrodo, tai – tokie žodžiai, kurie puikiai apibūdina mano kūrybą buitiškame lygmenyje“, – sakė R. Latvys.
Jis sakė nemanantis, kad šis žodis – vulgarus, tiesa, pastebėjo susiduriantis su problema, jog ne visi žmonės jį taisyklingai perskaito.
„Juk gali būti ir „Fencišuka“, ne visi perskaito taip, kaip reikia. Ką reikėtų apmąstyti, tai – kaip iškomunikuoti tą žodį, kad jį iš karto perskaitytų taip, kaip reikia“, – svarstė R. Latvys.
Mokėsi Vilniaus dailės akademijoje
Dizaineris, sulaukęs klausimo, kodėl pasirinko mados studijas Vilniaus dailės akademijoje (VDA) teigė, kad juo nuo vaikystės žinojo, ką norėtų veikti užaugęs.
„Buvau mažvaikių mažvaikis, o mane šeimoje visi dizaineriu vadino. Eini į pardę su tetute kokia, kad ir „Humaną“, o ji klausia: „Kaip manai, man čia pirkti ar nepirkti?“, kiek man metų, 8? Ir manęs klausia patarimų. Pamenu, labai to vengiau, dizaineris man buvo kaip kažkokia gėjaus etiketė, iš karto toks stereotipas, įsivaizduok, pas vaiką galvoje. Nežinau, iš kur jis atsirado. Esu iš žiauriai tolerantiškos šeimos. Iš pradžių to vengiau, vengiau, ir tik 18-kos metų atėjo nušvitimas.
Man atrodo, vien jau kai mažą vaiką vadina dizaineriu, o tu įsivaizduoji, kad tave užslėptai vadina gėjumi.... Yra toks egzistuojantis stereotipas, ir ne veltui, nes iš tikrųjų labai daug vyriškos lyties dizainerių yra homoseksualūs. Tai – esminė priežastis, kodėl vengiau šio apibūdinimo, o ką tai indikuoja? Reiškia, kad jau mažas vaikas būdamas, žinojau, kas esu. Nežinau, kiek man tada buvo metų, mažai, bet jau tada suvokiau, jau tada reflektuodavau, suprasdavau, bet galvojau, jog tiesiog esu žiauriai ypatingas“, – neslėpė R. Latvys.
Tiesa, prakalbęs apie studijas, jis pastebėjo, kad universitete buvo ir labai gerų, ir labai blogų dalykų. Pliusas tas, jog renkantis dizaino studijas Lietuvoje, anot laidos svečio, verta atkreipti dėmesį tik į VDA programą.
„Kolegijos... Nestumiu, negaliu taip pasisakyti kategoriškai, bet tiesiog mala š**ą“, – neslėpė R. Latvys.
Anot jo, pradėjęs mokytis universitete jis nejautė konkurencijos su bičiuliais, visi labai gerai sutarė.
„Bet tas geras sutarimas... Atrodydavo, kad vos ne prisiriši prie savęs kitą žmogų, kad žinotumei, ką jis daro, bet praėjo metai ir visi išsibarstė. Aš pats anksti išėjau į truputį platesnius vandenis nei akademijos ribos. Normalu ir tai, kad atsirado žmonių, kurie pavydėjo. Labai nemėgstu tokių, kurie dėl kažkokių priežasčių jaučiasi talentingesni, pavydi, kad kažkas kažkur pastebėtas. Juk viskas tik dėl to, kad dariau trigubai, jog mane pamatytų.
Kai žmonės sėdi galvodami tik apie talentą... Taip, tu talentingas, sveikinu, bet, kad tu tą savo talentą parodytumei, turi dar trigubai padirbėti. Nėra taip, kad kažkur sėdėsi ir galvosi, jog pas mane ateis korporacijos savininkas ir sakys: „Darome kolekcijas“. Taip nevyksta“, – įsitikinęs R. Latvys.
Pokalbio metu buvo užsiminta ir apie dizainerį Juozą Statkevičių. Jis, anot pašnekovo, žmonėms neparodo nieko nauja.
„Visos kolekcijos apie tą patį. Antras dalykas, ten yra tiesiog klasika, kuri matyta visose klasikiniuose brand’uose, „Chanel’iuose“ ir panašiai. Aš suprantu, kad jis wannabe galbūt vienas iš tų, bet galėtų jau kažką naujo parodyti“, – savo nuomonę dėstė R. Latvys.
Psichotropinės medžiagos mados industrijoje
Laidos metu buvo domėtasi, ar pats R. Latvys yra bandęs vartoti psichotropines medžiagas, teigta, kad vyrauja stereotipas, jog madoje besisukantys žmonės dažnai su tuo susiduria.
„Kas čia dabar per stereotipas, kad madoje? Nenoriu padaryti blogos įtakos jaunimėliui. Faktas, taip, esu bandęs, bet, manau, kad galėjau sau leisti išbandyti vienokių ar kitokių dalykų, nes aš sąmoningas, žinau, kokios yra pasekmės, turiu dafiga informacijos apie kiekvieną dalyką, ką esu pabandęs. Ta prasme, darai tai su saiku, tai – pabandymai, bet yra aibė žmonių, kurie pabando labai netvarkingoje emocinėje būklėje ir toliau varo kiekvieną savaitę.
Kadangi nelabai susidūręs asmeniniame kontekste, nors tikrai Lietuvos ribose pažįstu labai daug dizainerių, nei vienas iš jų nevartoja. Gal yra net tokių, kurie nėra ir bandę. Manau, kad tai labai priklauso nuo žmogaus, o čia turbūt kalbama ir apie visai kitokius kontekstus, apie kitokias platybes. Kai žmonės dirba, per metus pristato keturias kolekcijas, kur yra belekokios komandos, vadyba, marketingas, tave belekaip spaudžia, faktas, jog kažkuriuo metu nebegali visko suhandle’inti, nes ten visiškai kitokie tempai. Mes čia išvis chill’inam“, – teigė R. Latvys.
Supyko ant S. Starkutės
Pokalbio metu R. Latvys prisiminė ir pyktį, kilusį pamačius straipsnį apie modelį Simoną Starkutę.
„Jame buvo rašoma: „Mano gyvenimas baigėsi, nes nulaužė instagramo account’ą“. Aš nežinojau, kas ji tokia, bet man buvo žiauriai įdomu, todėl susivedžiau į instagramą, radau laiko pažiūrėti, ar vėliau jį atgavo, nes pats kartais galvoju, o ką, jeigu man taip atsitiktų. Žinoma, man, kiek aš dabar turiu sekėjų, dar nieko, bet kitiems, kurie turi daug auditorijos...
Susivedęs pamačiau, kad ji susikūrė naują account’ą, jame sako: „O Dieve, kaip blogai“, daug verkšleno, kad pavogė jos account’ą ir tada įdėjo lempinį paskutinį storį iš mano draugų pristatymo, kuriame buvo matyti antraštė ir jų drabužiai. Rašė: „Aš nesuprantu, kokie čia darkymaisi su mada“. Galvoju, blemba, tu, ką tik verkei penkiuose storiuose, kokia tu nelaiminga, kad su tavimi taip pasielgė, o dabar jaunus kūrėjus keli į savo storius. Tada tiesiog dar labiau pradėjau ja domėtis, pasirodo, kad turi laisvalaikio kostiumėlių brand’ą su blizgančiomis kaukolėmis. Tiesiog nufilmavau „TikTok’ą“ apie visą šią situaciją ir ji sulaukė susidomėjimo“, – pasakojo R. Latvys.
Vaikinas pasakojo, kad paviešinęs įrašą šiame socialiniame tinkle iš pačios S. Starkutės nesulaukęs jokios reakcijos, tiesa, į tai atkreipė dėmesį dizainerio sekėjai.
„Buvo gal 200 komentarų ir visi sakė: „Oi, pi*e“. Ne aš blogai pasielgiau, nieko nešmeižiau, tik pristačiau kontekstą, pasakiau: „Dabar jums noriu parodyti mūsų gerbiamos mados kritikės prekės ženklą“. Klausiau, ar toks žmogus apskritai gal vertinti kažkieno kito kūrybą.
Ji teigė, kad 17 metų dirba madoje, seni, sorry not sorry, bet tu nieko tame nesigaudai. Sakė: „Durnių fiesta, ką jauni žmonės daro“, bet, manau, durniai yra tik tie, kurie perka iš jos tuos kostiumėlius už brangiai. Pasidaro bet kokį piarą, nors tokį patį šū*ą galima nusipirkti „Gariūnuose“. Dar gal net geresnį“, – teigė R. Latvys.
Prieš du mėnesius išsiskyrė su širdies draugu
Laidoje dizaineris paatviravo ir apie savo skyrybas su L. Svirpliu, įvykusias bene prieš du mėnesius. Kartu su širdies draugu R. Latvys buvo virš trejų metų.
„Esminė skyrybų priežastis – kažkuriuo metu santykis tapo tokiu brand’u, daug kartu dirbome, daug kartu viską darėme, daug pasiūlymų ateidavo tik mums abiem. Iš pradžių man buvo viskas ok, kartu kurdavome scenografijas, dekorus renginiams, bet atėjo toks momentas, kada vienas kito nieko nebeklausdavome, nieko nebesidomėdavome, būdavo, kad miegi vienoje lovoje, bet jauti trintį. Aš žengiau tą pirmą žingsnį, nes man taip pasirodė tuo metu, be to, buvo ir daugiau visokių incidentų, apie kuriuos nenoriu kalbėti“, – sakė R. Latvys.
Kartu jie buvo ir apsigyvenę, tačiau po skyrybų L. Svirplys iš namų išsikraustė. Laidos svečias teigė, kad minčių apie gyvenimą atskirai jau buvo ir prieš skyrybas.
„Jis minėjo, kad išsikraustys, o aš jo net neklausiau, kodėl. Suprantu, kad turėjo savo dalykų, kažkiek pareflektuodavo, bet galvojau, gal ir laikas. Maniau, kad išsikraustymas ir yra apie skyrybas, tik jis myža į batą pasakyti. Tada tiesiog jį pats pasikviečiau ir paklausiau. Gal dar pilnai neužbaigėme santykio, bet, turbūt, čia laiko klausimas“, – sakė R. Latvys.
Vaikinas atvirai teigė, kad po skyrybų jiedu išlaikė gerus santykius, dabar dažnai pasikalba apie tai, kas anksčiau buvo blogai.
„Yra neiškalbėtos santykių metu patirtos traumos, jos dabar lenda. Gal dabar reikia pailsėti, pabūti kurį laiką atskirai. Nesu padėjęs taško, bet, žinai, negaliu už kitą žmogų atsakinėti. Labai norėčiau, kad jis atsakytų kuo greičiau, ar žada dėti tą tašką“, – teigė R. Latvys.
Prakalbęs apie santykius su buvusiu draugu jis prisiminė ir tai, kad kartu juos prieš kurį laiką buvo užpuolę.
„Dabar ši situacija nagrinėjama Europos žmogaus teisių teisme. Lietuva ir Lietuvos teisėsauga visiškai negina tokių dalykų. Mus buvo užpuolę, grasino, filmavo veidus, tyčiojosi, sakė, kad sulaužys kojas. Tas žmogus prie mūsų įėjimo į laiptinę buvo užvėręs duris, neleido įeiti į namus. Tačiau mes parašėme pareiškimą, 8 skundus, kurie vis būdavo atmetami. Niekas nepripažino jokio pažeidimo: nei viešosios tvarkos, nei diskriminacijos, nors to žmogaus parodymai skambėjo: „Atėjau juos sudrausminti, nes jie atrodė klaikiai ir dar ėjo susikabinę už rankų“. Seni, ar čia jau nėra diskriminacija, kad tu atėjai pakalbinti žmonių, nes jie yra homoseksualūs ir eina susikabinę už rankų?
Šitą bylą ir tą visą situaciją gana išviešinome, kad pritrauktumėme žmonių, kuriems būtų aktualu, kurie būtų suinteresuoti ir dirbtų su tuo dalyku. Nes, faktas, kad du žmonės iš meno lauko nesusitvarkytų, net pasisamdžius advokatus tokie dalykai nevyksta. Mums labai padėjo Lietuvos žmogaus teisių centras, jie parašė visą tą skundą į Briuselį, dabar yra byla, kuri vadinasi „Latvys ir Svirplys prieš Lietuvą“, greitu metu bus teismas“, – sakė R. Latvys.
Visą pokalbį su Raimedu Latviu galite matyti straipsnio viršuje esančiame vaizdo įraše.