Knygoje, kuri lentynose pasirodys spalio 10 d., o šią savaitę jos ištraukos buvo paskelbtos laikraštyje „Daily Mail“, kuriam taip pat rašo B. Johnsonas, prisimintos paskutinės monarchės dienos Balmoralyje, Škotijoje.
B. Johnsonas oficialiai atsistatydino likus vos dviem dienoms iki Elžbietos II mirties 2022 m. rugsėjį, o per pastaruosius metus buvo įnirtingos spėlionės, nuo ko tiksliai ji mirė.
„Jau metus ar ilgiau žinojau, kad ji serga tam tikra kaulų vėžio forma, ir jos gydytojai nerimavo, kad bet kuriuo metu jos būklė gali smarkiai pablogėti“, – rašė jis ištraukoje.
B. Johnsono pasakojimas yra pirmasis viešas buvusio aukšto rango vyriausybės pareigūno komentaras, kokia galėjo būti karalienės mirties priežastis. Oficialiai jos mirties liudijime ji įrašyta kaip „senatvė“.
B. Johnsonas nėra pirmasis ministras pirmininkas, kuris autobiografijoje prisimena savo gyvenimą, laiką, praleistą pareigose ir bendravimą su velione karaliene. Buvę Didžiosios Britanijos lyderiai Tony Blairas, Gordonas Brownas ir Davidas Cameronas tai taip pat padarė, bet tik bendrais bruožais ir be tokių ryškių detalių, kaip B. Johnsonas.
Bakingamo rūmai laikosi politikos nekomentuoti knygų, išleistų apie karališkąją šeimą, todėl nei nepatvirtino, nei paneigė B. Johnsono teiginių.
B. Johnsonas, ėjęs ministro pirmininko pareigas 2019–2022 m., prisimena, kad keliavo į karališkąją Balmoralo rezidenciją, siekdamas atsistatydinimo. Atvykęs jis prisimena, kad jį pasitiko privatus karalienės sekretorius Edwardas Youngas, kuris jam pasakė, jog per vasarą Elžbietos II sveikata gerokai pablogėjo.
Prisimindamas paskutinį kartą, kai jiedu sėdėjo kartu karalienės svetainėje, B. Johnsonas pasakė, kad suprato Youngo įspėjimą.
„Ji atrodė išblyškusi ir labiau sulinkusi, o ant rankų ir riešų buvo tamsių mėlynių, tikriausiai dėl lašelinių ar injekcijų“, – rašė jis.
„Tačiau jos protas, kaip Edwardas taip pat sakė, buvo visiškai nepaliestas ligos, ir karts nuo karto mūsų pokalbio metu ji vis tiek sužibėdavo ta nuostabia balta šypsena, kuri staiga pakelia nuotaiką“, – pridūrė B. Johnsonas.
Politikas kassavaitinius vizitus pas monarchę apibūdino kaip „privilegiją“.
„Ji spinduliavo tokia tarnystės etika, kantrybe ir lyderyste, kad tikrai jautei, jog prireikus, gali už ją ir mirti, – tęsė jis. – Kai kuriems žmonėms tai gali atrodyti žiauriai (ir daugeliui kitų visiškai akivaizdu), bet tas lojalumas, kad ir kaip atrodytų primityvus, vis dar yra mūsų sistemos pagrindas.“
„Ji puikiai atliko šį darbą“, – tvirtino jis.
Velionė karalienė niekada nesidalijo privačia medicinine informacija su visuomene. Karališkosios šeimos padėjėjai vis dar tvirtina, kad šeimos nariai turi tokią pat teisę į medicininį privatumą, kaip ir bet kas kitas.
Karalius Karolis III ir Velso princesė Kate Middleton atsisakė šios tendencijos ir atviriau kalbėjo apie savo sveikatą. Jiedu pasidalino informacija apie savo vėžio diagnozes ir pasveikimą.
Tačiau abiem atvejais jie nusprendė neatskleisti konkrečios vėžio formos, su kuria kiekvienas iš jų kovojo.
Atsisveikinimo su karaliene akimirkos: