Teisėjas iš Didžiosios Britanijos paskelbė glaustą nuosprendį Sasekso kunigaikštienės naudai. Ji buvo pripažinta teisia dėl pareikštų pretenzijų „Mail on Sunday“ leidėjams. Jos skundo pagrindas – 2019-ųjų vasarį pasirodę penki straipsniai, į kuriuos buvo įtraukta fragmentų iš jos pačios ranka rašyto ir tėvui Thomasui Markle‘ui išsiųsto laiško po sutuoktuvių su princu Harry 2018-ųjų gegužę, informuoja portalas „People“.
Pasak teisėjo Marko Warby, M. Markle „lūkesčiai, kad laiško turinys liks privatus, buvo visiškai pagrįsti, todėl privalu pripažinti, kad leidinys nepateisino pagrįstų lūkesčių.“
Teisėjas M. Warby taip pat nurodė, kad „Mail on Sunday“ pažeidė su laišku siejamas autoriaus teises. Dabar tiktai beliko atsakyti, ar Sasekso kunigaikštienė buvo vienintelė autoriaus teisių turėtoja, ar ji – tik bendraautorė, kadangi tokia tapo dėl menamo kitų įsikišimo redaguojant laišką. Būtent šią aplinkybę primygtinai akcentuoja „Mail on Sunday“. Visgi teisėjas mano, kad ji priklauso „miglotai zonai tarp to, kas neįtikėtina, ir to, kas nerealu“.
M. Warby informavo, kad posėdis, per kurį bus sprendžiami tam tikri dėl priimto nuosprendžio aktualiais tapę klausimai, įvyks kovo 2 d. Teisėjas pabrėžė, kad atsakymas į atvirąjį klausimą dėl autorių teisių veikiausiai lems tik pinigų sumos, kurią kunigaikštienė gaus kaip atlygį už padarytą žalą, dydį. Į trečiąją šalį, susijusią su šiuo duomenų privatumo pažeidimo atveju, kol kas nesikreipta.
„Pačiu blogiausiu atveju ieškovė turėtų būti pripažinta kūrinio bendraautore. Tokiu atveju jai turėtų būti skirta kompensacija už jai priklausančios autoriaus teisių dalies pažeidimą, – paaiškino M. Warby. – Nekyla nė menkiausios abejonės, kad kai kurie atsakovo veiksmai buvo tapatūs ieškovei priklausiusią arba, blogiausiu atveju, iš dalies sukurtą elektroninę kopiją saistančių autoriaus teisių pažeidimui.“
Reaguodama į paskelbtą nuosprendį, M. Markle pareiškė esant dėkinga teismui, pripažinusiam, kad „Associated Newspapers“ ir „The Mail on Sunday“ turės prisiimti atsakomybę.
„Tokia taktika (taip pat ir ta, kuri būdinga giminingiems leidiniams „MailOnline“ ir „Daily Mail“) tikrai nėra nauja, tačiau jau pernelyg ilgai yra praktikuojama nepatiriant jokių pasekmių“, – nurodė Sasekso kunigaikštienė rašytiniame pareiškime.
„Šiems leidiniams tai tėra vien žaidimas, bet man ir daugeliui kitų tai realus gyvenimas, realūs santykiai ir net labai realios nuoskaudos. Žala, kuri padaroma ir toliau tebedaroma, yra didžiulė.“
„Pasauliui reikalinga patikima, patikrinta ir kokybiška informacija. Tai, ką pateikia „The Mail on Sunday“ ir giminingi leidiniai, yra visiškai priešinga. Kai dezinformacija tampa vertingesnė už tiesą, kai moraliniai įžeidimai ima viršų prieš padorumą ir kai bendrovės verslo sėkmę užsitikrina sukeldamos žmonėms skausmą, nukenčiame visi.“
„Vis dėlto šiandien pasiektas laimėjimas kovoje už privatumą ir autoriaus teises yra mūsų visų laimėjimas. Dabar jau žinome ir, tikiuosi, turime tai patvirtinantį teisinį precedentą, kad niekas negali pažeidinėti kitų privatumo, nors atsakovas turėjo įžūlumo šitaip elgtis net porą pastarųjų metų.“
„Savo laimėjimu aš dalijuosi su visais, nes visi nusipelnėme tiesios ir teisingumo – kažko geresnio.“
„Reiškiu didelę padėką savo vyrui, mamai ir teisininkų komandai, o ypač – Jenny Afia už pagalbą ir palaikymą viso proceso metu.“
„Mail on Sunday“ atstovas portalui „People“ nurodė štai ką: „Paskelbtas nutarimas mus labai nustebino. Esame nepatenkinti, kad nebuvo suteikta galimybės atvirame teismo posėdyje išklausyti ir patikrinti visų parodymų. Atidžiai nagrinėjame nuosprendžio turinį ir dar nuspręsime, ar teikti apeliacinį skundą.“
Spalio mėnesį buvo patenkintas M. Markle prašymas teismo procesą, turėjusį prasidėti sausio 11 d., atidėti iki 2021-ųjų rudens. Teisėjas M. Warby paaiškino, kad jo sprendimas buvo pagrįstas konfidencialiomis priežastimis, su kuriomis per uždarą posėdį jį supažindino M. Markle advokatai. Jei būtų pradėtas teismo procesas, M. Markle veikiausiai tektų stoti prieš savo tėvą teismo salėje Londone.
Per sausio mėnesį įvykusį posėdį M. Markle advokatas Justinas Rushbrooke‘as įrodinėjo, kad jo ginamosios laiškas tėvui buvo „visiškai privatus, asmeninis ir slaptas“ ir jo ištraukų publikavimą reikia prilyginti ypač įžūliam jos privatumo pažeidimui.
Tas laiškas yra nuoširdžiai kenčiančios dukters išlietas sielvartas, pridūrė J. Rushbrooke‘as.