Birželį karalienės vyras, kuris buvo vyriausias karališkosios šeimos narys, būtų šventęs solidų 100 metų jubiliejų. Deja, jo nesulaukė.
Princo Philipo mirtį oficialiai patvirtino ir Bakingamo rūmai.
„Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė praneša apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo hercogo princo Philipo, mirtį“, – teigiama penktadienį išplatintame pranešime.
„Jo Karališkoji Aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje“, – priduriama jame.
Paskelbusi apie jo mirtį, BBC televizija sugrojo valstybės himną ir parodė karinę uniformą vilkinčio Philipo atvaizdą.
Edinburgo hercogo mirtis yra didžiulė netektis 94 metų karalienei, kuri kadaise apibūdino jį kaip savo „stiprybę ir ramstį visus šiuos metus“.
Mirus sutuoktiniui karalienė pradeda 8 dienų gedulą, kuomet atsiribos nuo darbo, susitikimų ir kitų oficialių pareigų. Po šio periodo monarchė įžengs į kitą gedulo etapą, kuris truks 30 dienų. Po šio laiko karalienė po truputį turėtų grįžti į įprastą gyvenimą.
Lapkritį 73-iąsias vedybų metines atšventę karalienė Elizabeth II ir Philipas didžiąją pandemijos dalį praleido Vindzore dėl savo garbingo amžiaus.
2017 metais Philipas nusprendė oficialiai užbaigti eiti savo karališkąsias pareigas, o karalienė palaikė šį jo sprendimą. Tačiau po to princas Philipas dalyvaudavo kai kuriuose šeimos renginiuose, pavyzdžiui vestuvėse.
Užuojautą reiškia ir politikai
JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pareiškė užuojautą monarchei dėl sutuoktinio mirties, pabrėždamas princo Philipo „ypatingą gyvenimą ir veiklą“.
Pasak premjero, Edinburgo kunigaikštis „pelnė ištisų kartų simpatijas“ namuose, Tautų Sandraugoje ir visame pasaulyje savo tarnyba Karališkajame jūrų laivyne ir po to ne vieną dešimtmetį būdamas Britanijos vyriausiu princu konsortu.
„Kaip tauta ir karalystė reiškiame dėkingumą už ypatingą princo Philipo, Edinburgo kunigaikščio, gyvenimą ir veiklą“, – sakė B. Johnsonas prie savo oficialios rezidencijos Dauningo gatvėje.
Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris vienas pirmųjų pareiškė užuojautą Elizabeth II, pabrėždamas ilgą princo Philipo darbą valstybės tarnyboje, pirmiausia – tarnaujant laivyne per Antrąjį pasaulinį karą, o vėliau – daugiau kaip 70 metų būnant monarchės sutuoktiniu.
„Pirmiausia jis bus prisimenamas dėl savo ypatingo atsidavimo ir pasišventimo Karalienei“, – sakė K. Starmeris.
„Ilgiau nei septynis dešimtmečius jis buvo greta jos. Jų santuoka tapo stiprybės, stabilumo ir vilties simboliu besikeičiančiame pasaulyje, ypač dabar, per pandemiją. Tai buvo partnerystė, įkvėpusi milijonus britų žmonių Britanijoje ir už jos ribų“, – sakė jis.
Sveikata šlubavo
Apie šlubuojančią princo Philipo sveikatą karališkoji šeima per pastaruosius metus pranešė ne kartą.
Karalienės sutuoktinis paskutinį kartą ligoninėje praleido net keturias gydymo savaites. Į Karaliaus Edwardo VII ligoninę jis buvo paguldytas vasario 16 dieną ir gydytas dėl neįvardytos infekcijos. Vėliau jis buvo trumpam perkeltas į specializuotą kardiologijos skyrių Šv. Baltramiejaus ligoninėje, o iš ten – sugrąžintas į Karaliaus Edwardo VII ligoninę.
Tuo pačiu gydymo periodu princui buvo atlikta nedetalizuota širdies procedūra, kuri, kaip tuomet skelbė rūmų atstovai, praėjo sėkmingai.
Nemanoma, kad Philipo liga buvo susijusi su koronavirusu. Ir jis, ir karalienė dar sausio mėnesį buvo paskiepyti nuo COVID-19. Jie nusprendė tai paviešinti, kad paskatintų pasiskiepyti ir kitus.
Laidotuvių planavime dalyvavo ir pats hercogas
Kadangi naujienos apie princo šlubuojančią sveikatą vis pasirodydavo, užsienio portalai neišvengiamai aptarė ir jo laidotuvių klausimą.
Šio plano slaptas kodinis pavadinimas – „Operation Forth Bridge“, kuris susijęs su geležinkelio linija tarp Edinburgo ir Faifo.
Kadangi Edinburgo kunigaikštis yra karalienės sutuoktinis, jo šermenys turėtų vykti pagal oficialų protokolą.
Jau anksčiau buvo skelbta, kad princas Philipas nenorėtų didelio šurmulio ir būtų už, kad jo kūnas būtų pašarvotas Vestminsterio abatijoje, o vėliau palaidotas Šv. Jurgio koplyčioje.
Manoma, kad jam patiktų nedidelės, kariško stiliaus šermenys Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje. Princas Philipas norėtų būti palaidotas Frogmoro kapinaitėse.
Įdomu tai, kad pastaruoju metu turėjęs ne vieną sveikatos problemą karalienės sutuoktinis pats dalyvavo savo laidotuvių planavime. Jas koordinuoja Bakingamo karališkųjų rūmų aukščiausio rango pareigūno – rūmų valdytojo kabinetas.
Kaip anksčiau buvo rašoma „The Independent“, sprendžiant iš paskutiniųjų princo Philipo pageidavimų, jo laidotuvėse dalyvautų tik artimieji, draugai ir Tautų Sandraugos šalių vadovai.
Princas – unikali asmenybė
Princas Philipas gimė Graikijoje, graikų ir danų karališkoje šeimoje, tačiau iš Graikijos jo tėvai išvažiavo, kai princas dar buvo kūdikis.
Išsilavinimo princas Philipas siekė Prancūzijoje, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
Bendrauti su būsima savo žmona Elžbieta Philipas pradėjo kai šiai buvo vos trylika. Pirmą kartą jie susitiko 1934 metais.
Philipas ir Elžbieta – trečios eilės pusbroliai. Jų proseneliai buvo tie patys – karalienė Viktorija ir princas Albertas. Tarpusavyje jų proseneliai buvo pirmos eilės pusbroliai.
Mokykloje hercogas buvo lyderis. Nuo 1934 m. princas Philipas lankė Gordonstauno mokyklą Morišyro grafystėje, Škotijoje. Jam puikiai sekėsi sportas ir fizinės jėgos reikalaujantys užsiėmimai. Jis buvo mokyklos žolės riedulio ir kriketo komandų kapitonas.
1951 m. liepą Edinburgo hercogas nutraukė aktyvią tarnybą kariniame jūrų laivyne dėl išaugusių princesės Elžbietos karališkųjų pareigų.
1953 m. sausio 15 d. jis buvo paaukštintas iki laivyno admirolo. Kiti jo tarnybiniai paskyrimai - feldmaršalas ir Karališkųjų karinių oro pajėgų maršalas.
Princas Philipas daugumai žmonių žinomas kaip Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas, bet jis turi dar du titulus: Merioneto grafas ir Grinvičo baronas. Visus tris titulus 1947 m. hercogui suteikė karalius Jurgis VI.
Monarchės sutuoktinis Edinburgo hercogas nebuvo karūnuotas ar įšventintas per karalienės karūnavimo ceremoniją 1953 metais. Jis buvo pirmasis pasaulietis, išreiškęs pagarbą karalienei, atsiklaupdamas priešais ją ir tik po to pabučiuodamas ją į kairį skruostą. Po jo savo pagarbą karalienei išreiškė ir kiti rūmų perai.
Edinburgo hercogas yra daug parašęs apie aplinkosaugą, technologijas, jodinėjimą ir gyvūnus.
Hercogas buvo Valstybės patarėjų tarybos narys, tačiau jis neatliko jokio konstitucinio vaidmens. Princas Filipas taip pat buvo ir Lordų rūmų narys, bet dėl ypatingų ryšių su karaliene, kuri yra politiškai neutrali, nėra ten sakęs kalbos.
Edinburgo hercogas buvo vienas iš nedaugelio valdančių karalienių sutuoktinių Didžiosios Britanijos istorijoje. Viljamas III valdė kartu su Meri II, nors ji, būdama Džeimso II dukra, buvo arčiau sosto, nei jis. Karalienės Anos vyras nebuvo tituluojamas karaliumi, jis liko Danijos princu Jurgiu. 1857 m. karalienė Viktorija princui Albertui suteikė kronprinco titulą.
Hercogas mėgo tapyti aliejiniais dažais. Jo Karališkoji Prakilnybė šį pomėgį vadino „patraukliu iššūkiu, kuriam neturi pakankamai laiko“.
Edinburgo hercogas pirmasis iš karališkosios šeimos narių davė interviu per televiziją. 1961 m. gegužę princas Philipas atsakė į Ričardo Dimblbi klausimus, susijusius su Londono „City & Guilds“ organizacija, kurios prezidentu Jo Karališkoji Prakilnybė buvo nuo 1951 metų.
Edinburgo hercogas buvo kelių universitetų garbės rektorius: Kembridžo (nuo 1976 m.), Edinburgo (nuo 1952 m.), Salfordo (1967–1991 m.), Velso (1948–1976 m.).
Princas Philipas buvo surinkęs gana didelę šiuolaikinių paveikslų kolekciją. Tarp jų nemažai australietiškų paveikslų, apie 150 šiuolaikinių škotų paveikslų, nupirktų Holirudo rūmams, paukščių ir laukinės gamtos paveikslų ir specialiai užsakytų Vindzorų ir Vokietijos pilių paveikslų.
Edinburgo hercogas – patyręs oratorius. Jo Karališkoji Prakilnybė yra pasakęs apie 5 tūkst. kalbų – per 53 metus vidutiniškai po aštuonias kas mėnesį. Pasak hercogo, ne visos jos buvo sklandžios: „Sakant kalbą gali pasitaikyti įvairių netikėtumų. Mikrofonai tampa vis patikimesni, bet vis tiek gali iškrėsti įvairių pokštų. Versti lapą pučiant stipriam vėjui, mūvint pirštines ir laikant kardą – taip pat gali būti nemenkas nuotykis. Laimei, man nereikia akinių skaitymui.“
Viena iš neįprastesnių princo Philipo kolekcijų – šiuolaikinių karikatūrų rinkinys. Kai kuriose jų vaizduojami karališkosios šeimos nariai. Jos kabo Bakingamo rūmuose, Vindzorų pilyje, Sandringeme ir Balmorale.
Hercogas tęsė karališkosios šeimos tradiciją, kuri atsirado XVIII amžiuje. Ir Jurgis III, ir Jurgis IV kolekcionavo karikatūras, jos dabar saugomos Kongreso bibliotekoje, Vašingtone.
1976 m. buvo sukurta Edinburgo hercogo vaškinė figūra, ji saugoma Madam Tiuso muziejuje, Londone.