Trečiadienį B. Williso šeima socialiniuose tinkluose paskelbė, kad aktoriui diagnozuota afazija.
67-erių „Kieto riešutėlio („Die Hard“) aktorius „turi bėdų dėl sveikatos“, apie tai jo dukra Rumer Willis paskelbė bendrame šeimos pranešime socialiniame tinkle „Instagram“.
Įraše nurodoma, kad afazija paveikia jo kognityvinius sugebėjimus. Dėl šios priežasties B. Willisas „nutraukia savo karjerą, kuri jam labai daug reiškė“, – sakė aktoriaus šeima.
„Mayo“ klinikos internetiniame puslapyje skelbiama, kad afazija įprastai kyla iš karto po insulto ar galvos sužalojimo. Taip pat nurodoma, kad tokia būklė gali išsivystyti dėl lėtai augančio smegenų auglio ar ligos, kuri sukelia progresuojantį, pastovų pažeidimą.
Šeima neatskleidė B. Williso afazijos priežasties.
„Mayo“ klinika nurodo, kad afazija sergantiems žmonėms sutrinka gebėjimas bendrauti. Taip pat pridedama, kad sergantieji gali kalbėti trumpais ar nepilnais, nelogiškais sakiniais, pakeisti vieną žodį ar garsą kitu, kalbėti nesuprantamais žodžiais, nesuprasti kitų kalbančių žmonių ar rašyti nelogiškais sakiniais.
Afazija gali skirtingai pasireikšti žmonėms, priklausomai nuo to, kurioje smegenų vietoje patirtas pažeidimas, skelbia Amerikos kalbėjimo, kalbos ir klausos asociacija (ASHA). Kairiojo smegenų pusrutulio pažeidimas gali sukelti kalbos problemų, o dešiniojo smegenų pusrutulio sužalojimai – dėmesio sutrikimų ar atminties problemų.
Yra du platūs afazijos tipai: sklandi ir nesklandi, skelbia Nacionalinis kurtumo ir kitų bendravimo sutrikimų institutas (NIDCD).
Dažniausiai pasitaikantis sklandžiosios afazijos tipas – Wernickio afazija. Šiuo tipu sergantys žmonės gali kalbėti ilgais, pilnais, beprasmiais sakiniais, pridėti nebūtinų žodžių ir net išsigalvoti naujų.
Dažniausiai pasitaikantis nesklandžiosios afazijos tipas – Brocos afazija. Šiuo tipu sergantys žmonės gali kalbėti trumpomis frazėmis, kurioms ištarti reikalingos milžiniškos pastangos, nepaisant to, ar pavyks jas suprasti, ir ar patys žino, ką nori pasakyti.
Afazija įprastai paveikia vidutinio amžiaus ar vyresnius žmones, tačiau net maži vaikai gali patirti šią būseną, nurodo NIDCD.
Nacionalinė afazijos asociacija skelbia, kad afazija serga daugiau nei 2 mln. amerikiečių.
Afazija sergantys žmonės gali lankyti kalbėjimo ir kalbos terapiją, kad pagerintų bendravimo galimybes. Afazijos terapijos tikslas pagerinti asmens galimybę bendrauti, padedant jam ar jai išnaudoti likusias kalbos galimybes, atkurti prarastas ir mokytis kitų bendravimo būtų.