Dar prieš apdovanojimus aktorė Aistė Diržiūtė socialiniame tinkle „Facebook“ užsiminė, jog ši kino šventė jai neprimena šventės ir apdovanojimuose ji pasirodys vilkėdama juodą suknelę. Nebylus jos protestas sulaukė palaikymo.

Kaip A. Diržiūtė sakė DELFI, tiesioginis atliepimas ir prisijungimas prie per pasaulį vilnijančio #TimesUp judėjimo. „Auksiniai Gaubliai, Oskarai, Kanai buvo paženklinti tuo. Juoda spalva yra tarsi solidarumo su aukomis ir ženklas pokyčiams. Taip pat tai yra ir priminimas, jog mes, palaikantieji, nepamiršom ir nenutilsim“, – sakė žinoma aktorė.

Pats režisierius, paklaustas, kaip reaguoja į protestą prieš jį, sakė, kad juoda spalva yra klasikinė bei šią spalvą pasirinko ir jo širdies draugė smuikininkė Lora Kmieliauskaitė. Plačiau komentuoti skandalą jis atsisakė.

Tiesa, tokį protesto ženklą, kuris buvo paslėptas nominacijų dalyvių drabužiuose, iššaukė būtent apdovanojimai. Internautai pradėjo piktintis, kodėl net keturiose nominacijose yra minimas režisierius, kuris dar praėjusių metų lapkritį atsidūrė seksualinio skandalo epicentre.

Š. Barto darbas kuriant filmą „Šerkšnas" buvo įvertintas geriausio režisieriaus darbo bei geriausio metų ilgametražio vaidybinio kino filmo nominacijomis. Jis taip pat minimas ir geriausio metų antraplanio vaidmens ir metų geriausio aktoriaus vaidmens nominacijose, kadangi nominuoti aktoriai, kurie vaidino jo kurtame filme.

Prisimindami garsiojo Holivudo Harvey Weinsteino seksualinio priekabiavimo skandalą, kai jį apkaltino šimtai aktorių ir kino industrijos darbuotojų, skaitytojai klausė, kodėl mūsų šalyje nesiimama panašių veiksmų ir apkaltintas režisierius nėra visiems laikams pašalinamas iš kino industrijos, o jo darbams neužtrenkiamos visos meno pasaulio durys.

Primename, jog H. Weinsteinas po skandalo buvo apkaltintas oficialiai ir byla pasiekė teismą. Buvęs įtakingas kino prodiuseris buvo kaltinamas 1-ojo ir 3-iojo laipsnio išžaginimais, susijusiais su moters užpuolimu 2013 metais, ir nusikalstamu lytiniu aktu kitos moters atžvilgiu 2004 metais. Nė vienos iš šių moterų pavardės neskelbiamos. Oficialiai prodiuserį kaltino daugiau nei dvi dešimtys aktorių, tarp jų Salma Hayek, Gwyneth Paltrow ir Angelina Jolie. Kelios aktorės, įskaitant Asią Argento ir Rose McGowan, teigia, kad prodiuseris jas išžagino.

Tuo tarpu Lietuvoje kilęs seksualinio priekabiavimo skandalas teismo nepasiekė, tačiau socialiniame tinkle „Facebook" dviejų jaunų menininkių apkaltintas kino režisierius Š. Bartas sulaukė daug neigiamų vertinimų.

Savo poziciją, kodėl nusprendė nominuoti būtent Š. Bartą, išsakė Lietuvių kino akademijos tarybos vadovė ir filmų atrankos ir vertinimo komisijos pirmininkė Gražina Arlickaitė.

„Kiekvienas filmas yra daugelio žmonių ilgo ir sunkaus darbo rezultatas. Bausdami filmą nubaudžiame ne tik režisierių, bet ir visą kūrybinę grupę. Manau, kad pasmerkimo nusipelno moralinių ir etinių normų pažeidimas, kurį padaro žmogus. Jis ir turi atsakyti už savo veiksmus. Abejočiau, ar galima bausti jo kūrinį. Ar turi nukentėti aktoriai, suvaidinę Šarūno Barto filme? Ar turi nukentėti pats filmas, kuris neabejotinai yra mūsų kino kultūros dalis?", – savo atsiųstame atsakyme rašė G. Arlickaitė.

Filmų atrankos ir vertinimo komisijos pirmininkė teigė, kad kiekvienas komisijos narys galėjo pasirinkti siūlyti arba nesiūlyti nominaciją, kaip ir kiekvienas Lietuvių kino akademijos narys galėjo balsuoti arba nebalsuoti už Š. Barto filmo nominacijas. „Visi suprantame, kad atėjo laikas atvirai ir drąsiai kalbėti apie tai, kas ilgus metus buvo nutylima. Socialiniai tinklai atspindi visuomenės nuomones ir nuotaikas, bet neturėtų perimti teisinių institucijų funkcijų. Noriu tikėti, kad prabils ir pats Šarūnas, jo balso šioje istorijoje vis dar trūksta", – vylėsi ji.

DELFI primena, kad iš pradžių Š. Bartą apkaltino jaunosios kartos aktorė Julija Steponaitytė. Praėjus keletui dienų po kilusio skandalo apie patirtą seksualinę prievartą prakalbo ir dailininkė Paulė Bocullaitė. Moteris pasakojo, kad jos atveju, skirtingai nei pirmoji apie prievartą papasakojusi aktorė, ji kreipėsi į policiją, tačiau Š. Bartas atsipirko tik 150 litų bauda už smulkų chuliganizmą. Pats kaltinamas režisierius su kaltinimais nesutinka, tačiau ir savo pozicijos nėra linkęs detalizuoti. Tačiau pirmuoju smūgiu jam tapo Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus sprendimas inicijuoti nuomos sutarties su Š.Barto studija „Kinema" nutraukimą.

Taip pat praėjusių metų pabaigoje kino filmo „Aš – Katia Golubeva" kūrėjai sulaukė žinios iš kino festivalio „Šeršeliafam" organizatorių, jog ši juosta, kurioje nusifilmavo ir lietuvių režisierius, negali būti rodoma festivalio atidarymo metu.

Šio renginio metu buvo priminta ir apie dar vieną problemą kino pasaulyje. Ant raudonojo kilimo režisierė Giedrė Žickytė su kitais kino pasaulio atstovais pasirodė rodydama plakatą „Save Oleg Sentsov“.

Rusijoje šiuo metu kalintį ukrainiečių režisierių palaikė visa lietuvių kino pasaulio komanda. „Mes negalime tylėti kai vyksta tokie dalykai. Jau 31 diena mūsų kolega Olegas Sentcovas yra paskelbęs bado streiką, reikalaudamas išlaisvinti politinius kalinius. Jis buvo neteisėtai sulaikytas. Rusijos kalėjime miršta žmogus, o rytoj Rusijoje prasideda Pasaulio futbolo čempionatas.

Mes solidarizuojamės su visais Europos bei viso pasaulį kino režisieriais ir palaikome jį. Neįsivaizdavau, kaip galima ateiti čia ir tylėti. Norime atkreipti dėmesį visų, kurie galėtų padaryti įtaką“, – sakė režisierė.

Ant raudonojo kilimo taip pat buvo galima sutikti aktores Valdą Bičkutę, Agnę Grudytę, režisierę Giedrę Žickytę, muzikinę grupę SKAMP ir kt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)