Naujienų portalas DELFI pasidomėjo, ar iškilūs kultūros atstovai ir ne tokie iškilūs, bet populiarūs visuomenės veikėjai atliks savo pilietinę pareigą, ar lengvai apsisprendė, kurią partiją palaikys ir ar tai įvyks spontaniškai, ar po ilgo domėjimosi politikų pažadais, programomis, debatų ir diskusijų stebėjimo. „Netikiu“, „gėda“, „dar tiksliai neapsisprendėme“, „balsuosiu iš solidarumo“, „tokia nusivylusi dar nebuvau“ – tai tik dalis skambių komplimentų, epitetų ir pareiškimų, kuriuos išgirdome iš pašnekovų.

Svaras: jie mus laiko turbūt visiškais debilais

Svaras

Politiškai aktyvus pilietis, grupės „G&G Sindikatas” narys Gabrielius Liaudanskas-Svaras šiemet nusivylęs kaip niekada – ir jokio optimizmo, apie kurį tiek daug pastaruoju metu kalbėta per televiziją. Politines aktualijas pastoviai sekantis Svaras iki pat paskutinės nakties pries didįjį politinį įvykį nežinojo, ką žymės balsavimo biuletenyje, bet tikrai žinojo, kad balsuos.

„Balsuosiu, visada balsuoju ir šie metai ne išimtis. Žiūrėjau debatus ir tai siaubinga. Kol kas televizijos laidose nematau nieko kito, tik ambicijas – politikų interesai prasimuša pro bandymus pavaizduoti, kad mes jiems rūpim. Ir ne tik laidas žiūriu, bet ir skaitau visur pasisakymus ir nesuprantu, kaip taip galima. Bet jie dalinai teisūs: jie vėl prižadės tai, ko neištesės. Pažadai tie patys. Ir jie galvoja, kad mes vėl patikėsim. Ir gali būti, kad mes iš tikrųjų vėl patikėsim“, - nusivylęs DELFI kalbėjo Svaras ir pagrindė, kodėl šie rinkimai jam atrodo tokie beviltiški.

„Pirmi rinkimai, kai man taip liūdna, man labai tinka rusų Stanislavskio posakis: „Netikiu!”, tik aš sakau kitą žodį. Programas rašyti jie moka, bet kas iš jų? Geriausia paimti praėjusių rinkimų programas ir pasižiūrėti dabartinius rezultatus. Kol kas man liūdna dėl visų, todėl nesu apsisprendęs, už ką balsuosiu. Mane stulbina faktai, kurie vyksta politiniame gyvenime. Žmonės, kurie slapstosi nuo teisėsaugos, bėga iš mūsų šalies, paskui nori tapti ir premjeru – nesuvokiu to. Susitepę kaip tik įmanoma gali sau ramiai muštis į krūtinę, kalbėt apie vieningą šalį. Jie mus laiko turbūt visiškais debilais. Niekada nesuprasiu žmonių, kurie už tokį balsuos, juk reikia sveiką protą įsijungti. Chebra, reikia gilintis į partijų veiklas, o ne į asmenybes, reikia suvokti, kad žmogus partijoje praktiškai už nieką neatsako. Jis veiks, kaip sakys partija, o nemačiau nei vienos partijos Lietuvoje, kuriai žmogus būtų svarbiau, nei partijos interesai, nėra tokios ir nebus turbūt“, - karčių žodžių politikos veikėjams negailėjo muzikantas.

Jeigu neapsispręs, už ką balsuoti, Svaras žada sugadinti biuletenį. „Paskutinį vakarą labai rimtai su savimi pasikalbėsiu. Labai rimtai. O tada nuspręsiu. Jei nenuspręsiu, sugadinsiu biuletenį. Bet į rinkimus aš ateisiu, faktas, dėl to man nekyla klausimų, nes turiu savo nuomonę, ir ta nuomonė gali būti labai įvairiai išreikšta.“

Pasak pašnekovo, piliečiai, ignoravę rinkimus, praranda teisę reikšti savo pretenzijas. „Ką reiškia protestuoja ir neina? Jie turi tą teisę. Aš vis dar naiviai manau, kad esame laisvoj šaly ir galime rinktis, kaip elgtis. Nors ir demokratijos užuomazgos dar diskutuotinas klausimas pasidarė. Manau, jei jie nedalyvauja šalies politiniame gyvenime, tai ką apie juos kalbėt? Politiniame gyvenime jų nėra. Taip, jei permeta atsakomybę balsuojantiems, bet paskui jie negali pareikalauti nieko, kadangi patys nepareiškė savo valios, jokios moralinės teisės diskutuoti tais klausimais jie neturi. O visi tie, kurie nuėjo, bent kalbėti, reikalauti, žiūrėti į akis kada nors gyvenime savo kandidatui, balsavusieji gali.“

Dalius Mertinas apie skriejančias stiklines: jeigu žmogus turi savo nuomonę, tai kodėl jis ją turi suspaust ir laikyt pažasty arba tarp kojų?

Aktorius Dalius Mertinas tikrai balsuos ir jau žino už ką. „Į rinkimus tikrai eisiu – reikia atlikti pilietinę pareigą. Lyg ir apsisprendžiau už ką. Žinot, aš visą gyvenimą gyvenau su politika ir dabar domiuosi, nuo to pabėgt neišeina niekaip, bet pats nesu politikas. Priklausomai nuo to, kas dalyvavo agitacinėse laidose, pasirinkdavau, ar žiūrėt. Kadangi neturiu jokių politinių favoritų, tai atsirinkdavau, ar tą patį šneka, ar naujo ką nors galima išgirst per tuos dvidešimt metų.“

Paklaustas, kaip vertina kai kurių politikų performansus tiesioginiame eteryje, pavyzdžiui, stiklinių svaidymą, D. Mertinas turėjo savo nuomonę: „Normaliai. Nebūtinai taip turi būti, bet jeigu žmogus turi savo nuomonę, tai kodėl jis ją turi suspaust ir laikyt pažasty arba tarp kojų? Jis taip reiškia savo nepasitenkinimą. Iš meninio požiūrio man patiko.“

Aktorius ir pats ne kartą turėjo galimybę išbandyti savo populiarumą politikoje, bet nesusigundė. „Nutariau, kad ne tos pakraipos esu, ne lytinės, o politinės. Man tos politikos ir taip užtenka ir dar ir dabar ji manęs nepalieka, tai nesinori.“

Nijolei Narmontaitei imponuoja asmenybės, bet ne partijos

Aktorė Nijolė Narmontaitė šiuose Seimo rinkimuose dalyvauti negalės, nes tuo metu viešės užsienyje. „Šį savaitgalį būsiu ne Lietuvoje. Bet jeigu balsuočiau, tai net nežinočiau, ką rinktis. Dėlioju kaip pasjansą – taip, už vieną ar kitą žmogų, bet už kokią partiją? Tikrai nežinau. Man imponuoja daugiau atskiri žmonės, o drąsiai nei už vieną partiją negaliu pasisakyt. Kadangi pastarąsias dvi savaites turėjau koncertus, tai net ir agitacijų nestebėjau, esu iškritusi iš viso konteksto.“

Vyriausioji Lietuvos ragana išliks solidari ir rinks tuos, su kuriais linksma

Vyriausioji Lietuvos ragana Vilija Lobačiuvienė jau žino, už ką atiduos savo balsą. Apsispręsti padėjo priklausomybė partijai ir žmogiškasis faktorius – V. Lobačiuvienė rinks tuos, kurie jai žmogiškai artimi.

„Balsuoti eisiu. Balsuosiu tik dėl to, kad vienai partijai reikia mano balso, o šiaip neičiau tikriausiai. Tai būtų toks protestas, kaip ir visų. Nemėgstu nei tuščių šnekų, nei intrigėlių, todėl nežiūriu jokių debatų – ką čia, gi kliedesiai tiktai, ką ten žmonės sėdi, o jie gi apskritai nieko negali padaryt. Neturiu laiko politinėms laidoms, o jei ir turiu, tai geriau žiūriu detektyvus. Nors tos laidos irgi kaip patys tikriausi serialai – kiek pastebėjau netyčia užmetus akį. Balsuosiu tik iš solidarumo, nes tie lozungai visi – čia tas pats kaip aš tualete juos pasirašyčiau, mano partija gal irgi ne kitokia, nežinau, bet mes ir alų pageriam kartais, smagu būna. Yra kompanija, grupė žmonių ir aš solidariai su jais.“

Kristiną Ivanovą įtraukė vienos televizijos debatai

Ieva Stasiulevičiūtė ir Kristina Ivanova

Pop pasaulio atstovė Kristina Ivanova mano, kad balsuoti būtina, o politikų išsišokimus tiesioginiame eteryje vadina gėda.

„Mes visos „šarkos“ atliksime savo pareigą, mielai balsuotume internetu. Dar tiksliai neapsisprendėme, už ką balsuosime, turbūt apsispręsime paskutinę dieną. Žiūrėjau priešrinkimines laidas, labiausiai man patiko Edmundo Jakilaičio – geru metu rodė, man patogiu. Žiūrėjau ir per LRT Tomo Kavaliausko, bet labiau man Jakilaičio“, - žurnalistą gyrė „šarka“, o paklausta, kaip vertina politikų šou eteryje, K. Ivanova negailėjo kritikos: „Ką galiu pasakyti, tai nebent, kad tai gėda. Nežinau, ar tai etiška ir korektiška..? Tikrai ne.“

Rosita Čivilytė: man atrodo, kad jie makaronus kabina ir nedaro jokių išvadų

Dainininkė ir pedagogė Rosita Čivilytė nusivylusi dabartine valdžia, bet ir iš būsimos nieko gero nesitiki.

„Eisiu balsuoti, bet esu labai nusivylusi širdim. Nebežinau, ar užtenka tų pokalbių, kurių yra daug, ar jie išspręs ką nors, ar žmonių balsas jiems skrieja į ausį. Man atrodo, kad jie makaronus kabina ir nedaro jokių išvadų. Agitaciją stebiu nelabai aktyviai, bet stebi tėtis, todėl su juo padiskutuojam. Mano nuomonė tokia: arba jie negirdi, arba jie nieko negali padaryt, nežinau, jie neįgalūs kažkokie. Žmonėms kuo toliau, tuo sunkiau gyventi. Tam tikras sluoksnis žmonių merdėja. Kaip yra sudėtinga uždirbti, kokie baisūs yra mokesčiai, kaip sudėtinga padėti savo vaikams, sukurti jiems ateitį, dėl to, kad praktiškai viskas yra atimama. Ir tu nieko, žmogau, negali. Susidėlioji pusryčiam, vakarienei ir pietums, o už butą susimokėti tai jau išvis gerai. O jeigu tu kažkokius pusiau kailinius nusiperki, tai skaitaisi bajoras. Tokios nuotaikos. Ir ne tik mano, o tų žmonių, kurie neprasčiausiai gyvena. Smukdomas tam tikras sluoksnis žmonių“, - liūdnai konstatavo R. Čivilytė.

Vokalo pedagogė įsitikinusi, kad balsuoti – jos pareiga ir kam atiduos savo balsą jau išsirinko: „Aš apsisprendusi už ką balsuosiu – balsuoti juk reikia, taip pat, kaip ir aktyviai dalyvauti. Nieko nėra blogiau už abejingumą – „Nusispjausiu tipo ir viskas savaime pasidaro, arba už mane padarys kažkas kitas.“ Mano manymu toks požiūris blogas ne tik politikoje, bet ir asmeniniame gyvenime. Nusispjaut visada lengviausia, o priimt sprendimą yra atsakingiausia. Aš už sprendimus ir atsakomybę.“

Jevgenijus Šuklinas nenori balsuoti už bet ką

Olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas mano, kad balsuoti turi tie, kurie išmano politiką. Pats sportininkas šia sritimi nesidomi ir renkasi progą patylėti.

„Neisiu balsuot, nes neapsisprendžiau, už ką balsuot – nebuvo laiko panaršyt internete, pažiūrėt televizoriaus atidžiau ir rast savo kandidatą, todėl geriau neisiu, nebent iki rinkimų dar atsiras laiko paskaityt. Man atrodo, kad žymiai geriau savo balsą palikti neišnaudotą, nei balsuoti nieko nežinant už bet ką. O dėl pilietiškumo, tai balsavimas labiau privalomas tiems, kas turi savo nuomonę, o aš kadangi jos neturiu... Nežinau nei vienos pavardės ir kas ten vyksta. Politika domiuosi minimaliai, negiliai. Universitete turiu politikos paskaitų, tai gal kada nors pats tuo užsiimsiu, bet kol kas, kol nieko nesuprantu, geriau yra patylėt ir sportuot.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (333)