„Šiandien viešnagės Klaipėdoje metu pabuvusi prie jūros, norėjau viešuoju transportu grįžti centran. Esu nekart važiavusi autobusu įvairiuose Lietuvos miestuose. Įlipau Melnragėje esančioje stotelėje į šeštą autobusą, kartu įlipo dar būrys žmonių. Man dar nespėjus prie kojų paguldyti šuns, vairuotojas rusiškai ėmė šaukti ir vyti mane lauk, nes su šunimi į autobusą negalima. Rusiškai aš nesuprantu ir negaliu paaiškinti situacijos, todėl bandžiau lietuviškai tai padaryti rodydama, kad šuo yra veldys, kad jis pažymėtas, kad turi specialias petnešas, kad turime teisę važiuoti autobusu, nes juo čia ir atvažiavome.

Vairuotojas toliau rusiškai varė mane lauk, visi žmonės tai darė iš paskos, nes autobusas dėl manęs ir Fėjos jau dešimt minučių stovi ir nevažiuoja. Girdėjau tokių replikų, kad „Ji ne tik lietuviškai, bet ir rusiškai nesupranta“, „Jei vedlys, tai lai ir veda tave lauk“, „Susimokėsi policijai baudą“ ir pan. Galų gale vairuotojas paskambina tikriausiai „viešosios tvarkos darbuotojai“, nepristatęs, su kuo kalbėsiu, davė man telefoną. Telefonu lietuviškai kalbančiai moteriai pasakiau, kad esu autobuse su vedliu ir iš čia neisiu, nes turiu įstatymišką leidimą būti visose viešose vietose su šunimi. Tada ji pasakė, kad iškvies policiją, kad pareigūnai padėtų išsiaiškinti situaciją. Pritariau policijos kvietimui, bet apie tai išgirdęs vairuotojas ėmė važiuoti ir galų gale lauk mūsų neišvarė“, – istorija dalijosi Ieva.

Ieva Krivickaitė ir fėja

Situaciją komentavo ir žinomi žmonės

Anot jos, situacija buvo nemaloni, žeminanti, pažeidžianti žmogaus teises ir peržengianti jos ribas.

„Aplink esantys vyresnio amžiaus žmonės varė mus lauk kartu su vairuotoju. O jaunesnių arba nebuvo, arba jie nesikišo. Nuvažiavusi ten, kur man reikėjo, verkiau iš beviltiškumo. Negi tikrai vienas ramus, gražiai prie kojų gulintis šuo, puikiai atliekantis savo darbą gali kelti tiek agresijos ir pasipiktinimo kituose. Vis nustembu iš naujo ir vis patikiu, kad gal ilgainiui gebėsime mąstyti plačiau“, – rašė mergina.

Ieva patikino, kad jai kaskart liūdna dalintis sunkiąja šuns vedlio/žmogaus su negalia kasdienybės dalimi, tačiau visus kartus pasidalijus viešai, tam tikros situacijos išsisprendžia daug greičiau.

„Gaila, kad kai kuriais atvejais žmogiškai kalbėtis su žmonėmis yra tiesiog neįmanoma ir dar labiau gaila, kad dėl tokių žmonių neįgalieji ir lieka įkalinti savo namuose. Nes panašių situacijų tiesiog negali pakelti“, – sakė Ieva.

Jos žinute persidalijusi rašytoja Jurga Baltrukonytė, klausė, ar autobuse išties nebuvo žmonių – pastarąjį žodį paryškindama.

„Labai didelė gėda už neveikiančias širdis. Ieva Krivickaite, ačiū, kad turi jėgų per ašaras dalintis tokiomis istorijomis. Tegu jos niekad niekam nenutinka“, – rašė J. Baltrukonytė.

Tuo tarpu drabužių linijos „Nunu“ įkūrėja, atlikėja Simona Nainė rašė: „Niekada nebijokime pastovėti vieni už kitus. Kad daugiau tokių situacijų nebūtų. Ieva Krivickaite, ačiū, kad daliniesi“.

„Kaip pikta, liūdna ir kaip neturėtų taip būti“, – besidalindama Ievos istorija rašė dainininkė Monika Liu.

Tapytojas Algis Kriščiūnas komentavo: „Kada mes pagaliau tapsime tikrais žmonėmis? Kada nebijosime užstoti silpnesnį, net jei minia rėks, pasiruošusi jį sudraskyti? Nesuprantu, iš kur dar tiek tamsos mumyse“.

Rašytojai Rimantei Kulvinskytei ši situacija taip pat nesuvokiama. „Pasidalinkite, prašau, kad kitąkart būtumėt tas, kuris užstoja ir palaiko. nes jau skaityt sunku apie buvimą Ievos vietoje“, – rašė ji.

Aktorė ir atlikėja Inga Jankauskaitė šią situaciją sieja su psichologiniu smurtu.

„O baisiausia, kad vis tiek atsiras žviegiančių, kad vairuotojas kažkokiu būdu yra teisus, kad reik suprast ir jį. Užtenka. Psichologinis smurtas yra SMURTAS“, - rašė I. Jankauskaitė.

Atlikėja Iglė Bernotaitytė rašė: „Dėl kai kurių žmonių neišprusimo, nesuvokimo, nesąmoningumo įvyksta bjaurių situacijų. Savo gyvenimuose ir ego pinklėse įsisukę negalime net atmerkti akių ir pažiūrėti į situaciją, gyvenimą iš šono. kur empatija? kultūra? Racionalus mąstymas? Kur šypsenos, meilė, supratingumas ir malonė? Yra…Bet gažkur pasąmonės gilumose užrūdiję. Nežinau kaip sunkiau yra gyventi ar bandant keisti save į gerą pusę, ieškoti laimės, harmonijos ir taikos tiek savyje tiek aplinkoje, ar pasilikti „komforte“ ir nedaryti absoliučiai nieko ir leisti geriems dalykams rūdyti. Niekada nebus protingesnis tas, kuris garsiausiai loja…“.

Viešojo transporto atstovai pateikė kitokią įvykio versiją

„Delfi“ dėl nemalonios situacijos susisiekė su Klaipėdos viešąjį transportą kuruojančia įstaiga. Institucija savo laiške pateikė kitokią įvykių versiją.

Spalio 28 dienos vakare gavome žinią, kad 6-ojo maršruto autobuso vairuotojas bandė neleisti važiuoti keleivei su šunimi vedliu.

Gavę apie tai informaciją skubiai ištyrėme faktines įvykio aplinkybes. Peržiūrėjome vaizdo įrašą, apklausėme maršrutą aptarnaujančio vežėjo UAB „Pajūrio autobusai“ vadovą ir vairuotoją, apklausėme šioje situacijoje dalyvavusius įstaigos darbuotojus bei perklausėme įstaigos darbuotojų pokalbių įrašus, patikslinome aplinkybes su keleive ir galime nustatyti faktinę įvykių eigą.

Autobusui įlaipinant keleivius pro priekines duris Melnragėje, ši keleivė su šunimi pribėgo prie autobuso ir į jį įlipo pro galines duris. Kadangi šuo nemažas ir su keleive į autobusą įlipo pažeidžiant keleivių įlaipinimo tvarką (keleiviai Klaipėdos mieste į autobusus įlaipinami pro priekines duris), ką paprastai, bandydami išvengti vairuotojo kontrolės, daro Klaipėdos miesto keleivių vežimo taisyklių pažeidėjai, taip pat keleivė neturėjo neregio lazdelės, dalis keleivių pradėjo reikšti nepasitenkinimą dėl tokio keleivio ir gyvūno vežimo miesto autobusu.

Reaguodamas į keleivių nusiskundimus vairuotojas paprašė keleivės išlipti, keleivė atsisakė tai daryti ir sakė, kad turi negalią ir teisę važiuoti su šunimi asistentu. Tai išsiaiškinęs vairuotojas leido keleivei važiuoti.

Taigi čia mes matome veikiau nesusipratimų grandinę, kuriai pradžią padarė pati keleivė lipdama ne pro priekines duris, kur ji būtų galėjusi iš karto vairuotojui dokumentu patvirtinti savo statusą. Nuspėti, jog bėgantis su šunimi žmogus yra silpnaregis, negalėjo ne tik vairuotojas, bet ir visai greta merginos buvę bendrakeleiviai, kurie ir atkreipė vairuotojo dėmesį į, jų nuomone, laužomas taisykles.

Verta pažymėti, jog autobuse buvo bent viena jautri bendrakeleivė, kuri paskambino į mūsų įstaigą. Mūsų darbuotojai patvirtinus, jog tikrai galima važiuoti su šunimi vedliu turint dokumentus, šita bendrakeleivė informaciją perdavė vairuotojui, taip patvirtindama, kad jo sprendimas leisti važiuoti keleivei su šunimi yra pagrįstas. Taigi ne visi žmonės yra abejingi kitų problemoms.

Tuo pačiu atkreipėme vežėjo dėmesį, kad vairuotojas turėjo situaciją išspręsti greitai ir korektiškai. Tam būtų pasitarnavusios ir geresnės vairuotojo lietuvių kalbos žinios, ir renkantis darbuotojus į tai privalu atkreipti dėmesį. Prevencijos tikslais medžiagą apie šį incidentą nusiuntėme ir kitiems bendroje Klaipėdos viešojo transporto sistemoje dirbantiems vežėjams.

Apgailestaujame dėl streso, kurį patyrė keleivė su savo šauniąja Fėja. Klaipėda – svetingas ir draugiškas miestas visiems žmonėms, tad tikimės, jog nemalonių įspūdžių miesto kelionėse jos nepatirs.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (62)