Laimėjimas – neįprastai jaunam

Lietuvoje gyvenantis ispanas tapytojas Lino Lago prieš porą savaičių Ispanijoje buvo apdovanotas antrąja fondo „Foundation of the Arts and Artists“ premija.

„Tokį įvertinimą menininkas gali gauti kartą gyvenime. Apdovanotas garsiausių Ispanijos menininkų žiuri, Lino pradėjo visiškai naują etapą. Visada žinojau, kad jis labai talentingas, tačiau neįsivaizdavau, kad bus įvertintas ir pripažintas taip anksti“, – šypsodamasi atsiduso J.Karčiauskaitė-Lago.

Trisdešimt trejų metų L.Lago jau anksčiau buvo pelnęs tarptautinį pripažinimą, tačiau ši premija - itin svarbi ir reikšminga.

Jurga kvatodamasi pasakojo, kad paskambinę pasveikinti Lino konkurso organizatoriai pirmiausiai jį paguodė: „Esi pirmas, kuris pralaimėjo, nes esi antras.“

Šiam konkursui darbus iš viso pasaulio siuntė 700 tapytojų. Pasak L.Lago žmonos, niekas nesitikėjo, kad jis laimės antrąją premiją iš trijų.

Lietuvoje gyvenantis ispanų tapytojas jau pasirašė sutartį su vienu iš fondo rėmėjų – solidžiu banku, kuris muziejui nupirks visus per dvejus metus nutapytus jo paveikslus. Be to, L.Lago įsipareigojo dalyvauti septynių savo parodų atidarymuose didžiuosiuose pasaulio miestuose – Niujorke, Tokijuje, Londone, kitur.

Ispanijoje veikiantis fondas, kasmet apdovanojantis tris pasaulio menininkus, rūpinasi, kad šie savo talentą galėtų atskleisti kuo palankiausiomis sąlygomis, o jų darbus pamatytų pasaulis.

Pasaulis – sūnaus akyse

Sėkmę L.Lago pelnęs kūrinys pavadintas „El Mundo“ – pasaulis. Paveiksle – į pasaulį žvelgiančios Jurgos ir Lino sūnaus Luko akys.

Tarp Klaipėdos ir gimtosios Ispanijos aštuonerius metus kartu gyvenanti pora dabar turi atremti daugybę kvietimų persikelti į Didžiąją Britaniją, Ispaniją, Prancūziją.

„Lino siūlo pačias geriausias sąlygas – dirbtuvę, išlaikymą, tačiau tai reikštų, kad prarastume privatumą. Į dirbtuvę jam tektų įsileisti žurnalistus, meno kritikus, nuolat bendrauti. O mano vyras yra gana uždaras, todėl mano noras gyventi Lietuvoje jam priimtinas. Juokauju, kad daugybė pasaulyje pripažintų menininkų gyvena dar nuošalesnėse šalyse“, – kalbėjo J.Karčiauskaitė-Lago.

Tiesa, juvelyrė prisipažino, kad šeima jau gana rimtai svarsto galimybę iš uostamiesčio persikelti į Vilnių.

Menininkas lyg sportininkas

J.Karčiauskaitė-Lago pasakojo, kad Ispanijoje, kurioje dailininkai gali atsiremti į šimtametes tapybos tradicijas, menininkų pasaulis visiškai kitoks nei Lietuvoje.

„Ten jau akademijoje juos rengia tapti pasaulinio garso menininkais. Įstoti į akademiją – didžiulė sėkmė, tačiau iš jaunųjų talentų ir reikalaujama maksimumo. Lino pasisekė anksti pelnyti pripažinimą, bet aš matau, kiek jėgų jis tam atiduoda, - tikino ji. - Lietuvoje dailininkai net gerti gali, o ten - ne. Kol tu gersi, kitas galbūt nutapys šedevrą. Lino kasdien beveik be išimčių dirba po aštuonias valandas. O dabar jis dvejiems metams įsipareigojo dar griežtesniam tempui. Sutartis numato, kad per mėnesį jis privalo nutapyti vieną arba keturis paveikslus.“

„Meno žvaigždės Ispanijoje prilyginamos sporto ir šou verslo žvaigždėms, apie Lino pergalę pirmame puslapyje pranešė visi didieji Ispanijos laikraščiai“, – sakė klaipėdietė.

Gavęs apdovanojimą, Lino Ispanijoje nutapė kelis garsiausių šalies žmonių portretus, kurių pavardžių negalima skelbti iki parodos, kuri bus atidaryta vasarį.

Tapytojas viešumos vengia

Nors puikiai supranta ir neblogai kalba lietuviškai, L.Lago visuomet meistriškai išsisuka nuo pokalbių su Lietuvos žurnalistais.

Tarpusavyje burkuojanti lietuvių, ispanų ir anglų kalbos mišiniu menininkų pora džiaugiasi, kad Lino sulaukia mažiau dėmesio ten, kur kuria, o Jurga ramiau jaučiasi Ispanijoje. Nors juvelyrė J.Karčiauskaitė-Lago Ispanijoje jau laimėjo ne vieną konkursą ir kūrė ryškioms asmenybėms ir iš brangių medžiagų, tad jos darbai ispanams taip pat pažįstami.

Klaipėdietė keletą kartų už vyrą teisinosi aiškindama, kad Lino yra kuklus žmogus, nemėgstantis kamerų, televizijos ir ne itin noriai kalbantis su žurnalistais.

„Jis net draugus tik kelis turi, bet labai juos gerbia ir vertina“, – šypteli ji.

Tačiau dailininkui likimas pateikė ironiškų pamokų. Kai L.Lago laimėjo prestižiniame konkurse, organizatoriai surengė jam intensyvius savaitės kursus, kaip reikia bendrauti su žiniasklaida. Dailininkas priverstinai mokėsi šių dalykų, suprasdamas, kad teks sumokėti tam tikrą kainą už sėkmę ir galimybę kurti.

Į juvelyrų Olimpą

J.Karčiauskaitė-Lago ir pati turi daugybę naujų kūrybos planų. Svarbiausia naujiena - neseniai pasirašyta sutartis su Ispanijoje veikiančiais aukštosios juvelyrikos namais „Casta de la Coja“. Po kelių reikšmingų užsakymų Ispanijoje, po ilgų derybų kompanija nusprendė, kad lietuvė verta tokios sutarties.

Pirmoji J.Karčiauskaitės-Lago kolekcija netrukus bus baigta. Tai bus YURGOS juvelyrikos namų gimimas. „Tai reiškia, kad aš taip pat pradedu dirbti visai kitame lygyje. Tai tarsi aukštoji mada, tačiau išties – aukštoji juvelyrika. Man tai yra labai svarbu, tačiau ir tai, kad ispanai dirba su lietuve, – taip pat pirmas kartas istorijoje“, – šypsojosi menininkė.

Iki kitų metų rudens juvelyrė planuoja atidaryti savo kūrinių galeriją Vilniaus senamiestyje, o prieš pusmetį kartu su partneriais atidaryta galerija Kopenhagos centre, pavadinta YURGA, jau pelnė pripažinimą ir danų susidomėjimą.