Projektą atidarė Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, žymūs Lietuvos žmonės, projekto rėmėjai, idėjos autoriai iš Rumunijos – kūrybinės studijos „Jazz Communiacation“ ir organizacijos „MagiCamp“ atstovai. Surinkus trūkstamas lėšas, jau kitų metų pradžioje „Šeimos namuose“ įsikurs pirmosios šeimos.
„Man labai svarbi mamų vienybės idėja, labai svarbi pilietiškumo ir bendruomeniškumo idėja. Man labai svarbi – viltis ir žmonių pastangos veikti. Tai, ko nepasiekia valstybė, gali pasiekti pilietis ir visuomenė. Kiekvienas iš mūsų galime padaryti kažką, pavyzdžiui, atsisėsti į šią kėdę, pamąstyti, pagalvoti, ką šiandien galime padaryti vardan to, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų šilčiau ir lengviau“, – kalbėjo D. Nausėdienė, pirmoji prisėdusi ant kėdės.
Prie „Vienos kėdės istorijos“ akcijos prisijungęs Arūnas Valinskas taip pat išreiškė viltį, jog šis projektas padės surasti atjautos vieni kitiems ir parodys, kad svetimo skausmo nebūna. Jis renginio metu pažadėjo vasarą „Šeimos namams“ paskolinti keletą alpakų, kurios džiugintų sergančius vaikus bei jų šeimas.
Projektu „Vienos kėdės istorija“ skatinama atkreipti dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria šeimos, išgyvenančios sunkią ligą, ir padėti surinkti trūkstamas lėšas „Šeimos namų“, kurių jos taip laukia, statybų užbaigimui. Šie namai pradėti statyti dar 2016 metais, į juos jau investuota 2 mln. eurų, tačiau trūksta 500 tūkst. eurų, kad centras būtų pabaigtas. Visas projektas įgyvendinamas tik privačiomis lėšomis, t.y. žmonių ir verslo aukomis.
„Vienos kėdės istorija“ – tai tarsi priminimas ir raginimas atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo šeimos gyvenimas, slaugančios vėžiu sergantį vaiką. Vilniaus Katedros aikštėje vieną mėnesį stovės imitacinė palata, kurioje bus tik lova ir kėdė. Pasak akcijos organizatorių, būtent ant kėdės didžiąją laiko dalį praleidžia sergančių vaikų tėvai ir artimieji. Įrengtoje palatoje ant kėdės sės savanoriai – žmonės, galintys ir norintys paaukoti savo laiko bei taip prisidėti prie paramos akcijos. Atsisėsti ant kėdės bent valandai galės visi pilnamečiai, iš anksto užsiregistravę „Mamų unijos“ svetainėje.
Padės šeimoms būti kartu
Anot „Mamų unijos“ steigėjos ir prezidentės Eglės Mėlinauskienės, „Šeimos namų“ poreikį padiktavo ilgametė patirtis bendraujant su sunkią ligą išgyvenančiomis šeimomis.
„Liga paliečia visus šeimos narius. Nors sergantis vaikas ligoninėje yra gydomas ir jam suteikiama visa reikalinga medicininė pagalba, tačiau to nepakanka, kad visa šeima jam galėtų padėti ir būti drauge. Buvimas kartu yra ypač svarbus tiek vaiko sveikimui, tiek visai šeimai“, – akcentuoja E. Mėlinauskienė.
Pasak jos, tokio atsiskyrimo padariniai kartais būna labai skaudūs: likę namuose kiti šeimos nariai sunkiai išgyvena artimųjų atsiskyrimą, kartais sveiki vaikai, likę namuose be mamos ar tėčio ištisus mėnesius, jaučiasi nereikalingi, sugniuždyti. Yra situacijų, kuomet bandyta susigrąžinti prarastą tėvų dėmesį pakeliant prieš save ranką.
„Tam, kad atsirastų esminis pokytis – pagalba visai šeimai, ėmėmės šio projekto“, – sako E. Mėlinauskienė. Pabaigus namų statybas, įrengtuose apartamentuose su atskirais įėjimais vienu metu galės įsikurti 11 šeimų.
„Nesiekiame atkartoti gydymo įstaigų paslaugų. „Šeimos namuose“ bus teikiamos reabilitacijos paslaugos visai šeimai, vaikai drauge su šeima čia galės pabūti ir dienos metu, tarp chemoterapijos seansų. Ištrūkti iš ligoninės aplinkos bent pusdieniui ar kelioms valandoms yra labai svarbu“, – sako „Mamų unijos“ vadovė. Ji pasakoja, kad „Šeimos namuose“ vyks muzikos, dailės terapijos, kaniterapijos ir įvairūs kiti užsiėmimai, bus teikiama psichologinė pagalba visai šeimai.
„Šeimos namus“ statančios bendrovės „Conresta“ vadovo Luko Laukaičio teigimu, tai yra vienas kilniausių projektų, prie kurių jiems pasisekė prisidėti ir kuris realiai padės spręsti itin svarbias bei jautrias problemas.
Nepakils tol, kol nesurinks reikiamos pinigų sumos
Tikimasi, kad akcija padės atkreipti visuomenės dėmesį. Surinkus trūkstamą pinigų sumą, jau kitų metų pradžioje į „Šeimos namus“ galės įsikelti pirmosios šeimos. Pasak paramos akcijos „Vienos kėdės istorija“ generalinio rėmėjo, bendrovės CRAMO vadovo Dariaus Norkaus, padėti sunkioje padėtyje atsidūrusiems žmonėms – visos visuomenės pareiga.
„Negalime žinoti, kada vienam iš mūsų gali prireikti pagalbos. Labai džiaugiamės, galėdami prisidėti prie šios kilnios akcijos ir pasirūpinti imitacinės palatos įrengimu Katedros aikštėje. Tikimės, kad šis projektas padės užbaigti „Šeimos namų“ statybas. Tuo pačiu raginame visus prisijungti ir padėti tuo, kuo gali“, – sako D. Norkus.
„Kviečiame aktyviai registruotis ir taip solidarizuotis su sunkiai sergančių vaikų tėvais. Realybėje toks sėdėjimas vyksta mėnesiais, metais, o mes ketiname tęsti šį sėdėjimą tol, kol surinksime trūkstamas lėšas. Norime, kad sunkiai sergančių vaikų tėvai turėtų daugiau nei vieną kėdę palatoje. Tai didelis iššūkis, bet tikime, kad Lietuvos žmonės yra geri ir suprantantys, kad be pagalbos pasiekti tikslo bus neįmanoma“, – neabejoja E. Mėlinauskienė.
Paaukoti lėšas šeimos namų statyboms galima trumpąja žinute 1344 (auka 5 eurai) arba pavedimu, taip pat skiriant periodinę paramą.