Iš Namibijos kilusi Ilka Adams jau daugiau nei dešimtmetį gyvena Lietuvoje, puikiai kalba lietuviškai bei sėkmingai dirba mitybos specialiste. Kartu su vyru Andriumi ji yra išleidusi ne vieną knygą apie taisyklingą mitybą, sportą, gražią išvaizdą ir puikią savijautą, rašoma pranešime spaudai.

Šiuo metu moteris skaičiuoja paskutines nėštumo dienas, nekantriai laukdama momento, kuomet susitiks su pirmagimiu. Tačiau visą pasaulį užklupęs grėsmingas virusas neaplenkė ir Lietuvos, taip sukeldamas nemenkas rizikas kiekvienam šalies gyventojui, įskaitant ir besilaukiančias moteris. Tačiau Ilka jas ragina išlikti ramioms, nes panika ir stresas gali daug labiau pakenkti tiek būsimai mamai, tiek vaikeliui.

„Šiuo metu į pabaigą eina 39-oji savaitė, todėl laukti liko jau visai nedaug. Labai tuo džiaugiuosi, tačiau taip jau sutapo, kad pasaulyje ir Lietuvoje tuo pat metu vyksta labai daug pasikeitimų, kurie daro įtaką nėščioms moterims. Aš labai greitai supratau, jog dabar nėra tinkamas metas apsikrauti neigiamomis emocijomis, nes norim to, ar ne, visi jaučiame didelę įtampą dėl tikimybės susirgti. Net einant į parduotuvę tarp žmonių jaučiamas didelis stresas – neduok Dieve, kas nors šalia nusičiaudės. Todėl galime labai lengvai išprotėti, jeigu kiekvieną minutę seksime tas naujienas. Aš noriu išlikti pozityvi, nes nuo mamos emocijų priklauso ir kūdikio savijauta, todėl nenoriu sukelti streso nei sau, nei savo vaikui“, - teigia Ilka.

Moteris primena, jog siekiant apsaugoti save bei kitus be galo svarbu nepamiršti nuolat plauti rankas, viešose vietose dėvėti kaukes, pirštines, vengti susibūrimo vietų, iš anksto planuoti apsipirkimus bei išbandyti internetinius užsakymus, kuomet viską galima gauti net neišėjus iš namų. Būdama mitybos specialistė Ilka primena ir taisyklingo maisto pasirinkimo svarbą, mat nuo to, ką valgome, priklauso mūsų imunitetas, kasdien saugantis organizmą nuo virusinių infekcijų.

„Siekiant saugoti save ir savo vaikelį, kiekvienai besilaukiančiai moteriai yra labai svarbi sveika mityba. Ji stiprina imunitetą, kuriuo rūpintis tampa ypač svarbu šiuo metu. Kiekvieną dieną valgaus bent 2-3 šaukštus raugintų daržovių, nes jose gausu vitamino C, geriu vitaminą D, stengiuosi praleisti daugiau laiko saulėje. Aš labai džiaugiuosi, jog mes gyvenime name, esančiame šalia miško, todėl bet kada galiu išeiti į kiemą pasportuoti, pajudėti, pasivaikščioti po gryną orą, taip stiprinant ne tik imunitetą, bet ir atsipalaiduojant, pamirštant tai, kas šiuo metu vyksta pasaulyje. Labai rūpinuosi savimi, tačiau nepergyvenu, ar aš susirgsiu, ar ne, nes darau viską, kas yra mano rankose, kad apsaugočiau save“, - pasakoja Ilka.

Skaičiuojant paskutiniąsias dienas, Ilka vis dažniau pagalvoja ir apie gimdymo procesą, kuris, dėl susidariusios padėties šalyje ir įvesto karantino, šiuo metu kelia daug daugiau streso nei įprastai.

Daugelis šeimų yra pasipiktinusios, jog vyrams dalyvauti gimdyme nėra leidžiama. Dėl to šiek tiek liūdi ir pati Ilka, tačiau skuba nuraminti visas kitas besilaukiančias mamas ir ragina įvertinus riziką suprasti, kad saugumas šiuo metu yra daug svarbesnis prioritetas.

„Liūdna, jog šiuo metu keičiasi taisyklės ir vyrai negali kartu dalyvauti gimdyme. Mes abu su vyru labai norėjome kartu susitikti su dukryte, kai ji ateis į pasaulį. Tačiau turime suprasti, kodėl toks sprendimas buvo priimtas. Aš manau, kad šiuo metu pats svarbiausias dalykas yra tai, jog būčiau sveika, jog vaikas būtų sveikas ir, žinoma, kad medicinos personalas išliktų sveikas ir galėtų toliau padėti daugeliui žmonių. Nėra verta rizikuoti. Bet kuriuo atveju žinau, kad mano vyras labai palaiko mane ir gydytojai, kurie dalyvaus mano gimdyme, taip pat mane palaikys. Jie žino, ką daro ir tai yra svarbiausia. Žinau, jog daugelis būsimų mamų taip pat liūdi, jog mes tą turime pereiti vienos, bet turime suprasti, kad mes nesame vienos, vyras stovi už durų ir laukia. Tai yra svarbu, kad mes esame mylimos, mylinčios, turime šeimą ir bet kuriuo atveju mes visi esame kartu“, - paskutiniais laukimo momentais džiaugiasi Ilka.

34-erių metų moteris prisimena ir savo nėštumo periodą bei negaili naudingų mitybos patarimų kiekvienai būsimai mamai, kaip nėštumo metu nepriaugti papildomo svorio bei įveikti varginantį pykinimą. Žavioji mitybos specialistė taip pat atskleidžia, jog ryžosi pasinaudoti neįtikėtina galimybe ir itin modernaus echoskopo pagalba pamatyti savo vaikelio veidą, kol jis dar jaukiai įsitaisęs jos įsčiose.

Ilka Adams /Foto: TV Topas

„Motinos ir vaiko ryšys užsimezga nuo pirmųjų nėštumo dienų, tačiau kuomet echoskopo tyrimo metu pamatai vaisiaus veiduką, tas ryšys dar labiau sustiprėja. Pradedi dar labiau laukti ir pagaliau supranti, kas gi iš tikro vyksta tavo kūne“, - pasakoja Ilka.

Norėdama pasidžiaugti pirmaisiais vaikelio portretais, Ilka Adams atvyko į „Biofirst“ kliniką Kaune, kur specialios nėščiųjų priežiūros programos metu jai atlikti visi reikalingi tyrimai bei numatytos visų specialistų, kurie rūpinasi ne tik vaisiaus, bet ir būsimos mamos sveikata, konsultacijos.

„Nėščioji pirmam vizitui pas gydytoją turėtų atvykti iki 12 savaičių. Tuomet yra atliekami pagrindiniai tyrimai, o jau iki 13 savaitės ir 6 dienų yra būtina atlikti pirmąją echoskopiją. Tuo metu galima nustatyti, ar nėštumas vystosi gimdoje, koks jo dydis, numatyti gimdymo datą. Taip pat echoskopijos metu matuojamas vaisiaus ilgis, ieškomas nosies kaulas, matuojama sprando vaiskuma, ieškant, ar nėra įgimtų genetinių patologijų, Dauno sindromo požymių, žiūrima smegenų struktūra, širdelės veikla, skrandis, žarnynas, apžiūrima ir dėl stuburo patologijos“, - teigia klinikos akušerė ginekologė gyd. Lina Kavaliūnienė.

Naujausi echoskopiniai tyrimai su pažangiausia technika leidžia tyrimus atlikti 2D, 3D ir net 4D vaizdų formate. Keturių dimensijų technologijos dėka galima stebėti erdvinį vaisiaus vaizdą, jo judesius. Su naujausia ultragarso sistema patyręs gydytojas nustato net smulkiausius vystymosi pakitimus, o tai ir yra svarbiausias diagnostikos tikslas.

„Echoskopas yra geras tuo, kad yra aiškiau ir tiksliau matomos smulkios struktūros. Jeigu pirmame trimestre labiau matosi ta visuma, vaisiaus ūgis, rankytės, judesiai, tai jau antrame, trečiame trimestre galima matyti ir veido bruožus, portretą, šypseną ar net žiovulį“, - sako gyd. L. Kavaliūnienė.

Ilka neslepia – išvysti pirmuosius dar negimusio vaikučio veido bruožus, judesius yra itin jautrus momentas kiekvienai būsimai mamai. Besilaukianti moteris pasakoja, jog jos nėštumo laikotarpis – itin lengvas. Visą gyvenimą sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą propaguojanti Ilka dalinasi ir itin naudingais patarimais, kaip įveikti nėštumo metu varginantį pykinimą.

„Geriausia dar prieš nėštumą sutvarkyti savo mitybą, o ne nėštumo metu, nes man niekada nebuvo noro valgyti nei sūriai, nei saldžiai, nei kokio nors ypatingo maisto. Mano kūnas buvo jau taip pratęs prie rėžimo ir tinkamo maisto, kad viso nėštumo metu man niekas nesikeičia. Keičiasi tik kalorijų kiekis kiekvieną trimestrą. Dažnai moterys turi problemų su valgymu pirmą trimestrą, nes jas pykina. Manęs nepykino išvis, nes aš valgiau kas dvi valandas: jeigu praleidžiu per ilgai tarp valgymų, tuomet iš karto pradeda pykinti“, - naudingais patarimais dalinasi Ilka.

Mitybos specialistė taip pat pataria nėštumo metu valgyti daugiau raudonos mėsos, nes su ja gaunama itin reikalinga geležis. Ilka teigia, jog savo mitybą atidžiai prižiūri viso nėštumo laikotarpiu bei kasdien nepraleidžia treniruočių.

„Iki šiol sportuoju, tik tas sporto intensyvumas labai keičiasi nėštumo metu. Tenka daugiau ilsėtis tarp serijų, neskubėti, nekelti sunkių svorių, nešokinėti. O tai kas liečia mitybą, pirmą trimestrą rekomenduojama valgyti tiek pat, kiek valgydavote ir anksčiau. Antrą trimestrą – 200-300 kcal daugiau, o trečią trimestrą – 300-500 kcal daugiau. Tačiau maistas neturi skirtis, tik jo porcijos didesnės ir darnesnis valgymas“, - teigia mitybos specialistė Ilka Adams.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)