Po 42-ejų metų sulaukusios garsenybės mirties jos oficialiame „YouTube“ profilyje buvo įdėtas naujas įrašas, skirtas jos atminimui. Juo A. Jagelavičiūtės atstovai norėjo dar kartą parodyti, kokia išskirtinė asmenybė ji buvo.
Vaizdo įrašas įdėtas gruodžio 28 d. Jame užfiksuotos akimirkos iš šių metų vykusio A. Jagelavičiūtės meninio performanso, pavadinimu „Tiesa į akis“. Juo menininkė norėjo pademonstruoti, su kokia žinomumo kaina susiduria garsūs žmonės, o dar konkrečiau – ji pati.
Dar kartą Agnės meninį sumanymą išvydę internautai neslėpė emocijų. Ne vienas šį pasirodymą pamatė kitomis akimis, graudinosi ir pasiųstą žinutę į savo širdis priėmė dar jautriau ir giliau.
„Verkiu ir negaliu sustoti. Išėjote per Kristaus gimimą, turint viltį, kad gerumas nugalės, atvirumas nebus baudžiamas, meilė prisikels. Jums skaudėjo, o dabar mums visiems. Atleiskite, Agne. Mylime“, – rašė viena komentatorė.
Jai antrino ir kita: „Didžiulė netektis. Agnė tokia artima viskuo, jos netektis sieloje paliko tuštumą, ašaras veide ir gerklėje didžiulį gniužulą. Visada liksi mūsų širdyse, geros Tau kelionės į geresnį pasaulį.“
„Tokią ją ir prisiminsime – drąsia moterį!“ – tikino trečias.
„Agne, kodėl tu..? Ne! Nėra nei karmos, nei aukštesnės jėgos. Neteisybė... Buvai šviesa, tikiuosi, ir tapai ja amžinai“, – pridūrė dar viena moteris.
„Ilsėkis ramybėje, Agne. Tavo kelias, kuriuo ėjai, trumpas, bet labai prasmingas...“, – pastebėjo kita komentatorė.
Delfi primena, kad minimas pasirodymas, įvykęs meno festivalyje „Kultūros naktis“, šalyje sukėlė nemažai dėmesio. Dar iki performanso „Tiesa į akis“ autorė paaiškino pagrindinę jo mintį ir tai, ką juo nori pasakyti visuomenei.
„Kiekvieną kartą atverdami nešiojamąjį kompiuterį mes pasineriame į siurrealų pasaulį. Jame po netikromis anketomis slepiame savo identitetą, vardą, savo unikalias patirtis ir istoriją. Po susigalvota sintetine asmenybe ištirpsta atsakomybės, realus situacijos suvokimas ir dažnai – net žmogiškumas.
Apsiginklavę skaitmeniniu „automatu“ mes tratiname žodžius į kairę ir dešinę visai negalvodami, kad žodžiai lyg kulkos sminga į visai neišgalvotus, bet tikrus, gyvus žmones. Mes be jokio gailesčio švaistomės vertinimais nuolat pabrėždami, jog tai – nieko baisaus, tiesiog – tokia mano nuomonė.
Mes mėtomės sąvokomis „demokratija“ ir „mano teisė“, lyg tai būtų leidimas savo egzistencinį skausmą perduoti kitam žmogui jo net neatsiklausus. Mes išliejame tulžį besislėpdami po išgalvotais vardais ir vėl šypsomės visiems į veidą grįžę į tikrąjį save. Bet ar kada nors mes išties grįžtame iš ten? Į tikrąjį save? Ar mes vis dar mokame sakyti tiesą į akis, net jei ir skaudžią? O kas yra tikroji tiesa?
Kaip skaitmeninės kakofonijos kontekste mes suprantame, kas yra tikroji tiesa, kuri negali būti nutylėta, ir kiek drąsos mums liko savo žodžius paversti veiksmais? Atėjo laikas prisiimti atsakomybę“, – buvo rašoma performanso aprašyme.
A. Jagelavičiūtė su savo kūryba pasirodė šių metų birželį pačiame sostinės centre – Aušros Vartų g. 7.
Numatytu laiku atėjusi A. Jagelavičiūtė atsisėdo ant grindinio. Žinoma moteris buvo apsirengusi vien apatiniais. Šalia jos buvo pastatyti keli metaliniai kibirai su pomidorais, kuriuos į nuomonės formuotoją galėjo mesti visi norintys.
Pasirodžius A. Jagelavičiūtei, iš karto buvo paleistas įrašas, skambėjo įvairūs pikti, įžeidžiantys, neapykantos kupini komentarai, kurių yra sulaukusi žinoma moteris.
Susirinkę iš pradžių nedrįso į ją mesti pastatytų daržovių, tačiau kiek vėliau buvo įsidrąsinta ir po kurio laiko atsirado vis daugiau performanso dalyvių, metusių į A. Jagelavičiūtę pomidorus.
Praėjus kiek laiko nuo pasirodymo pradžios, tarp žiūrovų atsirado ir geros valios žmonių, kurie, pastebėję, kad A. Jagelavičiūtė šąla, apklojo ją pledu, taip pat kai kurie panoro ją apkabinti.