Ž. Kropaitė-Basiulė minėtame festivalyje dirbo kartu su kolege ir nė neįtarė, kad netrukus tokiame tauriame renginyje taps muštynių liudininke.
Apie tai, ką matė, ji papasakojo savo socialiniame tinkle. Moteris smulkiai išdėstė, ką pastebėjo ir paneigė pasirodžiusią informaciją apie neva prastą policijos darbą.
„Visgi nelabai solidu man tylėt.
Šeštadienį buvau pilietinės dainos festivalyje Palomenėje. Dainavom su Aiste Plaipaite partizanų dainas, paskui su labai solidžiais pašnekovais dalyvavau diskusijoje apie partizanų atminties įamžinimo formas.
Išėjus iš kultūros centro, kuriame ir vyko diskusija, iškart savo akimis pamačiau kelis vyrus agresyviai rėkiant, buvo akivaizdu, kad tuoj įsiplieks muštynės.
Kadangi istorija sulaukė plataus nušvietimo žiniasklaidoje, norėčiau nedaryti jokių išvadų, tačiau, kadangi prašyta liudijimų, pateikti tik faktus, tai štai, ką mačiau savo akimis:
– Asmuo skauto uniforma atrodė agresyviai nusiteikęs, o aplink jį susibūrę keli vyrai jį stabdė, sakydami, kad iškvies policiją;
– Po kurio laiko (sakyčiau, keliolikos minučių) asmuo tų pačių vyrų (galbūt ir moterų) buvo pargriautas ant žemės, galimai jį stabdant;
– Po dar kažkiek minučių asmuo sėdo į automobilį, bandomą vairuoti moters ryškiu kostiumu, tačiau vietos moterys ir vyrai bandė tą automobilį sulaikyti, sakydami, kad jau tuoj atvyks policija, ir reikia neleisti jiems pabėgti;
– Policija atvyko ypač operatyviai, ką kalbėjo su asmeniu ir ponia negirdėjau, tik girdėjau, kaip vis klausė, ar tikrai buvo peilis;
– Kadangi socialiniuose tinkluose buvo Palomenėje galimai nebuvusių asmenų vertinimų apie „nieko nedariusią policiją“, tai, mano, ten buvusios vertinimu, nors mačiau viską iš gana didelio atstumo, policija dirbo tiesiog nepriekaištingai operatyviai, aktyviai, puikiai;
– Policija vyrą sulaikė, šis, regis, bandė priešintis, jie jį „paguldė“ ant kapoto, tada uždarė į savo automobilį;
– Po visą šventę, netrukus turint grot „Thundertale“, lakstė išsigandę organizatoriai ir gyventojai, kalbėdami apie peilį, jo bijodami; viena jauna prie manęs pribėgusi mergina sakė: pirmą sykį savanoriauju tokiam renginy, o va kas dedasi;
– Prieš visą šį konfliktą minėtas asmuo skauto uniforma kalbino žmones, ėjo, juos neatsiklausęs filmavo;
– Minėtas asmuo kitą dieną Feisbuke išplatino įrašą, kuriame teigė, kad jį užpuolė ir sumušė vatnikai. Jį laikino ir drąsino daugybė garbių žmonių;
– Vis daugėjo žiniasklaidos pranešimų su įsibaiminusių palomeniškių/renginio svečių vis įvairesniais liudijimais;
– Asmuo socialiniuose tinkluose paviešino partizanų vado dienoraščio ištraukas, tarsi – pavadinkim tai mano vertinimu – galimai įvykių Palomenėje įkarštį dangstydamas partizanų rankraščiais.
Aš nežinau, ar Palomenėje buvo vatnikų. Bent jau mano sutikti žmonės buvo paprasti, skaidrūs, laisvės dainų besiklausantys, tokia grynai Ariogalos publika.
Nežinau ir nuo ko įsižiebė konfliktas ar kas jį pradėjo.
Mano asmeniniu vertinimu, minėtas asmuo skauto uniforma galimai buvo neblaivus.
Agnė Zalanskaitė vakar išplatino įrašą, kuriame pateikė nuomonę, kad kažin, ar Adolfas-Ramanauskas Vanagas būtų patenkintas, matydamas, kaip jo rankraščiai cituojami bandant įprastą buitinį konfliktą paversti šventa kova dėl Lietuvos laisvės“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė žinoma moteris.
Prabilo net keli įvykio liudininkai
„Delfi“ gavo informacijos, kad smurtinį įvykį stebėjo ne vienas liudininkas. Susisiekus su jais, šie patvirtino matę, kas nutiko, tačiau ne visi buvo linkę dalintis plačiais komentarais.
Kadangi įvykį tiria policija, liudininkų tapatybės straipsnyje nėra atskleidžiamos.
„Aš viską pasakysiu, bet pasakysiu tik policijai. Aš mačiau. Aš mačiau, kaip jis atėjo, kaip prisikabino, kaip kirto, bet viską pasakysiu policijai“, – kartojo vienas pašnekovas, turėdamas mintyje A. Paltaroką.
Kitas asmuo, taip pat dalyvavęs minimame festivalyje, buvo iškalbesnis.
„Policija iš manęs dar turi surinkti parodymus, – perspėjo jis ir tęsė. – Šiuo atveju, žinokite, pasakysiu komentarą, bet pasakysiu tik trumpą.
Aš iš šalies mačiau situacijos dalį. Mano nuomone, konfliktas kilo visų šalių iniciatyva. Ir nukentėję vienoje pusėje, ir nukentėje kitoje – eskalavo, sakyčiau, viską vienodai, tačiau fizinį smurtą, mano akimis, pirmasis panaudojo Alkas Paltarokas, o tada minia, panaudodama jėgą, jį sulaikė.“
Pasiteiravus, ar galėtų pasidalinti smulkesnėmis detalėmis, pašnekovas paaiškino, kodėl tai daryti kol kas nenori.
„Nežinau, ar verta pasakoti daugiau detalių. Pirmiausiai reikėtų paduoti parodymus policijai, o vėliau pareigūnai galbūt viską visuomenei detalizuos plačiau. Aš iš šalies galiu pasakyti tik tiek“, – teigė jis.
„Delfi“ susisiekė ir su vietos žurnalistu, kuris noriai sutiko papasakoti, ką matė. Be to, pasidalino ir pora nuotraukų iš įvykio vietos. Vienoje jų matomas policijos sulaikomas A. Paltarokas, kitoje – su juo kompanijoje buvusi moteris.
„Esu žurnalistų sąjungos narys, fotoreporteris, tad kai matai žmones, ypač vilkinčius uniformą, elgiantis netinkamai, galimai vartoja alkoholį, po to slepia bokalus prie automobilio ratų, negali nereaguoti. Priėjus pasakiau, kad negražu taip elgtis, vilkint uniformą, jog nuo jo eina nemalonus tvaikas. Jis man sakė eiti tolyn, apsikeitėme „mandagiomis“ frazėmis, o didysis įvykis nutiko jau po kelių valandų“, – pasakojo jis.
Pašnekovas teigė, kad A. Paltarokas dar gerokai iki smurtinio konflikto elgėsi neadekvačiai, vaikščiojo prie šeimų su vaikais, kvietė su juo fotografuotis. Renginyje buvo demonstruojama karių ginkluotė, esą A. Paltarokas gyrėsi, kad daro Krašto apsaugos ministerijai reklamą. Pasak liudininko, šiuos žodžius jis kartojo eilei sutiktų žmonių.
„Jis ėjo ir tą kartojo visiems, o jam nuėjus visi imdavo šypsotis. Visi suprato, kad jis keistai elgiasi, nes nuo jo sklido tikrai ne „Chanel“ kvapas“, – teigė pašnekovas.
Kiek vėliau fotoreporteris išvydo ir akimirką, kai A. Paltarokas bei jo kompanionė bendrauja su atvykusia policija.
„Policija dirbo puikiai. Tie žmonės, kurie dalyvavo konflikte, niekur neišsilakstė, kaip buvo teigiama. Jie davė parodymus, jie visi stovėjo. Policija, kuri apklausė ir A. Paltaroką, net ir jį patį paleido. Jis atsisakė tikrintis blaivumą. <...> Bet jį paleido, o jis skelbia, kad neva pareigūnai kitus žmones paleido, jog jie išsiskirstė. Skaitai ir pyktimas ima.
Mano galva, jam reikėtų atvažiuoti ir visų viešai atsiprašyti. Tie žmonės jam atleidžia, jie patys to neviešino, nenorėjo šešėlio šiam renginiui, nors patys sulaukė smurto. Kam jis visa tai ištraukė? Kam jis visus apdergė? Juk čia pakenkta ne tik sau, ne tik tiems žmonėms, bet ir valstybei“, – stebėjosi vyras.
Liudininkas teigia matęs, kaip A. Paltarokas bendrauja su policija. Žinomas vyras tuomet per daug nereikalingos įtampos esą nekėlė, tačiau su juo kompanijoje buvusi moteris pasirodė arogantiška.
„Ji net kelis kartus atsisakė vykdyti policijos pareigūnų reikalavimus, ginčijosi. Kadangi stovėjo daug šeimų su mažais vaikais, tikėtina, policija nenorėjo imtis drastiškesnių priemonių ir tiesiog gražiai įkalbinėjo. Jie prašė jos grąžinti paslėptą įrankį, kuris gali būti susijęs su nusikaltimu. Galiausiai ji jį ištraukė ir numetė ant žolės“, – teigė įvykį matęs fotoreporteris.
Pasak pašnekovo, liūdniausia, kad buvo paskleista tiesos neatitinkanti informacija.
„Buvo skaudu ir pikta į visa tai žiūrėti. Baisiausia, kad jis žmones, kurie partizanams ruošia tuos renginius, kurie turi labai stiprias tradicijas, išvadino vatnikais... Neturiu žodžių. Gailiuosi, kad dar daugiau nefotografavau, tiesiog tą akimirką mane apėmė gėdos jausmas. Jis davė įrankį visiems tikriesiems prorusiškiems žmonėms“, – pasakojo jis.
„Jis visą šią situaciją pervertė priešingai. Atrodo, turėk vyriškumo pripažinti, kaip viskas buvo. Jei alkoholis suteikia problemas, reikia su tuo tvarkytis. Jis viską pervertė savaip, o žmonės, pagauti emocijų, kartu su juo apdergė policiją, renginį ir ten buvusius žmones. Nereikia vadovautis tik emocijomis. Tam yra teisėtvarka, policija. Liūdna, kai žmonės nenori išgirsti tiesos“, – pridūrė liudininkas.
Alkas Paltarokas sureagavo į liudininkų komentarus: tai – šmeižtas
„Delfi“ dėl naujų liudininkų komentarų dar kartą susisiekė su A. Paltaroku, kuris patikino, kad tai, ką pasakoja šaltiniai yra šmeižtas.
„Įprastai, kai atsiranda nusikaltimas, įvyksta informacinė migla. Geriausia gynyba yra puolimas, todėl priešas ar galimi nusikaltėliai naudoja manipuliacijas, faktų iškraipymą prieš kitą pusę. Dabar vyksta teisinės procedūros ir po jų galėsiu išreikšti savo tolimesnę poziciją“, – teigė pašnekovas.
Žinomas vyras taip pat pridūrė, kad tuo metu vyko į ekspertizę.
„Savaitgalį, pasirodo, Lietuvoje nedirba teismo ekspertizė, kas yra absurdiška, nes jei galimas nusikaltimas įvyksta penktadienį vakare ar savaitgalį, tu negali pradėti jokių teisinių procedūrų. Aš esu daugybiškai sužalotas, tai man tik dabar paskyrė laiką, važiuoju atlikti teismo ekspertizės ir tik po šių procedūrų galėsiu toliau kalbėti, daugiau papasakoti“, – sakė A. Paltarokas.
Pasiteiravus apie galimą neblaivumą renginio vietoje, pašnekovas pabrėžė, kad tai yra gryniausias šmeižtas.
„Tai – šmeižtas. Šmeižtas. Visiškas šmeižtas. Apšmeižti žmogų nekainuoja nieko. Visų pirma, Lietuva yra teisinė valstybė, jei kaltini kitą – įrodyk“, – pabėžė jis.
Be to, pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovas pasakojo, kad pastaraisiais metais jo socialinėje erdvėje buvo galima išvysti įrašų nepatogiomis temomis, o tai natūraliai išaugino galimų priešų skaičių.
„Jeigu patikrintumėte mano profilį, tai per paskutinį mėnesį ypač aktyviai ir akivaizdžiai teko kalbėti apie hibridines grėsmes, viešinti tam tikrus dokumentus. Teko paliesti tokias temas, apie kurias išvis anksčiau nebuvo kalbėta. Bet atsižvelgiant <...> į akivaizdų hibridinį karą, tai teko man, kaip viešam asmeniui, viešinti informaciją, kuri, lengvai tariant, labai nepatinka galimai penktai kolonai ir tiems žmonėms, kurių giminaičiai dalyvavo genocido nusikaltimuose prieš lietuvių tautą“, – tęsė A. Paltarokas.
Daugiau apie šią istoriją galite skaityti žemiau esančiame Delfi straipsnyje: