„Nesu tiesiogiai susidūrusi su tokia liga, bet nemažai apie ją žinau. Tai – viena iš stigmų, kurią „įveikti" tikrai sunku. Juk žmonės neskiria, kokia tuberkuliozės forma ligonis serga ir kiek tęsiasi kontaktas su juo. Ji gali būti užkrečiama, atrodo pavojinga ir to visiems pakanka, kad vengtų būti su ligoniu vienoje patalpoje", - sakė pašnekovė, aplankiusi Kauno klinikinės ligoninės mažuosius pacientus.
I.Jurgelevičiūtė patikino nepažįstanti nė vieno tuberkulioze sergančio žmogaus, tačiau ją gali pavadinti vienu paslaptingiausių susirgimų.
„Daugeliui, net ir žinant, kad žmogus serga uždaros, neužkrečiamos formos tuberkulioze, būti vienoje patalpoje su juo yra nejauku", - įsitikinusi dainininkė.
Jai itin skaudu dėl fakto, kad susirgimą, dėl kurio yra priversti gydytis itin ilgą laiką, vaikai perima iš savimi dažniausiai nesirūpinančių suaugusiųjų.
„Kai tėtis ar mama serga tuberkulioze, kasdien su jais būnantiems mažiesiems apsisaugoti kažin ar nepavyksta. Tuomet ir taip pažeidžiamas žmogutis ilgai nemato savo artimųjų, draugų, būna izoliuotas nuo įprastos aplinkos", - mintimis dalinosi I. Jurgelevičiūtė.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai Lietuvoje tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 30 tuberkulioze susirgusių vaikų, iš kurių – 1 vaikui diagnozuota atvira plaučių tuberkuliozės forma, rašoma pranešime.
„Bakterijos dažniausiai puola plaučius, bet jos gali pažeisti bet kurią kūno dalį, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ar galvos smegenis. Negydoma tinkamai tuberkuliozė gali būti mirtina", - apie tuberkuliozę pasakojo ligoniukams pagalbos ranką nuolat ištiesiančio labdaros ir paramos fondo „Saulės smiltys" įkūrėja Marija Dubickienė.
Anot jos, ne visi užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis suserga šia liga. Tuberkulioze užsikrėtę, bet šia liga nesergantys, žmonės nieko nejunta ir gali niekada nesusirgti. Infekuoti tuberkuliozės bakterijomis asmenys gali jausti neaukštą temperatūrą, bendrą silpnumą, tačiau jiems nerandama lokalių tuberkuliozės pažeidimų ir jie neplatina tuberkuliozės bakterijų.
Ši liga plinta oru iš vieno asmens kitam. Bakterijos patenka į aplinką, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis.
Kalbėti apie „baltąja ramune" vadinamą ligą M. Dubickienė ragina nuolat. Be to, Pasaulinės tuberkuliozės dienos proga ji Kauno klinikinės ligoninės pacientams visuomet padovanoja šventę – šįmet vaikučiai vaišinosi gardėsiais ir stebėjo įtraukiančią iliuzionisto Algimanto Frankonio programą.