Dabar jis, regis, įgyja Amerikos prezidento prielankumą.
Austrijos kancleris per savo vizitą Vašingtone, vykusį vasarį, išties nustebo, kai jo akis į akį susitikimas su Donaldu Trumpu truko 30 minučių – dvigubai ilgiau nei buvo numatyta. Jiedu aptarė visą spektrą klausimų Europos politikos tema. Jam net buvo pasiūlyta „Tic-Tac“ mėtinukų.
„Prezidentas labai susidomėjo mano nuomone daugeliu temų, įskaitant artėjančius Europos Parlamento (EP) rinkimus, Vokietiją ir „Brexit“, – sakė 32-jų metų Austrijos kancleris. – Mano tikslas buvo suteikti prezidentui kuo daugiau informacijos. Aš taip pat leidau jam aiškiai suprasti, kad mes suprantame prezidento susirūpinimą kai kuriose srityse.“
Nors draugiška atmosfera Baltuosiuose rūmuose galbūt daugiau byloja apie įtemptus tarptautinius santykius dėl prekybos ir saugumo nei apie jauniausio Europos vyriausybės vadovo akinančią karjerą.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas buvo priverstas persvarstyti savo požiūrį po to, kai Jungtinės Valstijos pasitraukė iš Sirijos, praėjus vos 24 valandoms po jųdviejų pokalbio telefonu saugumo klausimais. Tą gruodžio vakarą skambindamas D. Trumpui 41-ų metų E. Macronas priminė JAV prezidentui apie jo pažadą palaikyti savo sąjungininkus kovoje prieš terorizmą ir paragino jį apsvarstyti savo įsipareigojimus Europai. Mažiau nei po 24 valandų per tviterį D. Trumpas paskelbė apie karių išvedimą.
Britų premjerė Theresa May, kaskart susisiekusi su D. Trumpu, būdavo viešai pažeminta dėl savo „Brexit“ derybų.
Tačiau būtent jo sėkmė intriguoja D. Trumpą, teigia „German Marshall Fund“ (Berlynas) užsienio politikos analitikas Jabas Techau. „Austrija yra pernelyg maža šalis, kad atliktų svarbų vaidmenį sprendžiant didžiausius ginčus, bet S. Kurzas, kaip asmenybė, yra įdomus Jungtinėms Valstijoms, nes jis laimi rinkimus vykdydamas konservatyviąją politiką“, – sakė jis.
Iš tiesų, Amerikos prezidentui, regis, daro įspūdį vyras, kuris 40-čia metų už jį jaunesnis, bet kuris taip pat sugriovė stereotipus, kad pakiltų į valdžios aukštumas. 72-jų D. Trumpas paplekšnojo S. Kurzui per petį: „Tu jaunas vyrukas. Tas yra labai gerai.“
D. Trumpas gavo dovanų supermodernų binoklį iš „Swarovski Optik“, Austrijai atsisakius idėjos parinkti dovaną, susijusią su golfu. Vėliau S. Kurzas sakė, kad šį susitikimą jis vertina kaip dialogo pradžią, gvildenant tokias ginčytinus temas, kaip prekyba ir energetinis saugumas.
„Prezidentas su kancleriu kalbėjosi tarsi kalbėtų su Europa, – pažymėjo Trevoras Traina, JAV ambasadorius Austrijoje ir pagrindinis susitikimo organizatorius,. – Pokalbis buvo atviras, nes prezidentas akylai stebėjo, kaip kancleris reaguoja, ar jis gali atlaikyti „sunkias“ diskusijas, kas jis per vienas.“
Praėjusiais metais jis net keturis kartus buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jo kelionė į JAV buvo tarpinė stotelė tarp Seulo ir Tokijo ir konferencijos Artimųjų Rytų klausimais, vykusios Šarm el Šeiche, Egipte.
Be pagrindinio popietinio susitikimo Baltuosiuose rūmuose jis dar buvo susitikęs su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo, Ivanka Trump, jos vyru Jaredu Kushneriu, ambasadoriumi.
„Yra paprasčiau rasti sprendimus, kai susitinki su kuo nors akis į akį, – sakė S. Kurzas, skrisdamas iš Vašingtono. – Puiku, kai ištikus krizei, tu gali surinkti telefono numerį ir pasikalbėti, tarkim, su Jaredu Kushneriu.“
Grįždama į Austriją, S. Kurzo komanda buvo puikiai nusiteikusi, labai patenkinta įvykusiu susitikimu. „Na dabar, kai įvyko susitikimas su Donaldu Trumpu, – juokavo jie, – galbūt verta pamėginti susitikti ir su Anglijos karaliene.“