Pradinėje „What to Watch“ ataskaitoje apžvelgiamos kelių pagrindinių žaliavinių prekių perspektyvos bei galimi spąstai, ir galiausiai mums prieš akis iškyla „gana teigiamas paveikslas“.
Šis planas pateikiamas artėjant intensyviam laikotarpiui. Šią savaitę bus susitelkta ties Jungtinių Valstijų-Kinijos prekybos konfliktu: pirmadienį JAV delegacija atvyksta į Pekiną deryboms. Be to, laukiama daugiau užuominų apie makroekonomines prognozes: Pasaulio bankas (PB) antradienį pristatys atnaujintas Pasaulio ekonomikos perspektyvas, o ketvirtadienį laukiama JAV federalinio atsargų banko (FED) pirmininko Jerome‘o Powello kalbos. Investuotojai taip pat stebės situaciją dėl jau trečią savaitę neveikiančių dalies Amerikos federalinės valdžios institucijų.
Visų pirma, reiktų atkreipti dėmesį į du karštuosius taškus besiformuojančiose rinkose. Kongo demokratinė Respublika ką tik atidėjo preliminarių prezidento rinkimų rezultatų skelbimą, pasipylus lavinai kritikos dėl balsavimo šioje svarbioje metalų rinkoje. O ketvirtadienį antrajai kadencijai turėtų būti prisaikdintas Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro‘as, ir šis įvykis turėtų bent sukelti tiek vietos, tiek užsienio kritikų bangą ir atnaujinti susirūpinimą dėl šalies gebėjimo toliau pumpuoti naftą.
Nafta
Praėjusių metų paskutinį ketvirtį žaliavinių prekių rinkose ypač paminėtinas naftos kainų kritimas iš ketverių metų maksimumo ir perėjimas į vadinamąją „lokių rinką“. Priešingą kryptį paskatino tokie veiksniai kaip rekordinės JAV skalūninės gamybos apimtys, dalinis sankcijų Irano srautams atšaukimas, tiekimo sumažinimas iš Naftą eksportuojančių šalių organizacijos narių ir karteliui nepriklausančių šalių (OPEC+) , kai kurių ekspertų vertinamas kaip pernelyg kuklus. Susirūpinimas dėl silpstančių pasaulinės ekonomikos perspektyvų dar labiau veikia rinką. Po šio dramatiško laikotarpio kainos gali atsigauti, nors rizikos, susijusios su tiekimu, gali būti deramai neįvertintos.
2019 metais krizės draskomoje Venesueloje tikėtini didesni nuostoliai, nes tiekimo apimtys gali sumažėti žemiau vieno milijono barelių per parą ribos. Maža to, kai kurioms šalims JAV suteiks laikinas išimtis ir antrinės JAV sankcijos Irano prekėms kurį laiką nebus taikomos, Be to, būtina deramai įvertinti Saudo Arabijos pasiryžimą laikytis susitarimo mažinti gavybą. OPEC kitas susitikimas vyks balandį, iki tol naftos kainos gali kiek atsigauti. „Bloomberg“ prognozėmis, vidutinė „Brent“ naftos kaina turėtų pakilti nuo 58 iki 68 JAV dolerių už barelį.
Auksas
Aukso rinka pasinaudojo iniciatyva paskutiniais 2018 metų mėnesiais. Reiktų nusiteikti, kad tauriojo metalo kainos gali pakilti iki šešių mėnesių maksimumo, nes Federalinis atsargų bankas (FED) pereina prie lėtesnės palūkanų didinimo politikos, o investuotojai dairosi apsaugos priemonių nuo akcijų rinkos sumaišties ir lėtėjančio pasaulinio augimo. Gruodžio 11-19 d. atliktoje 20-ies analitikų ir prekiautojų apklausoje išlaikomas optimistinis tonas, vidutinė aukso uncijos kaina prognozuojama ties 1 tūkst. 325 JAV dolerių riba. Šios savaitės pradžioje, lyginant su penktadieniu, aukso ateities sandoriai smuko nuo 1 300 iki 1 292 JAV dolerio.
Varis
Vario kainos visus praėjusių metų ketvirčius demonstravo blogiausią dinamiką nuo 2015 metų. Metalo kainas nusmukdė susirūpinimas dėl pasaulinio augimo lėtėjimo ir Jungtinių Valstijų-Kinijos prekybos konflikto. Vis dėlto investuotojai šiais metais greičiausiai susitelks ties palaikomuoju fonu, kurį lemia pramonės veiksniai, tokie kaip pasaulinėse biržose fiksuojamos atsargos; pavyzdžiui, Londono metalo biržoje metalo atsargos sumažėjo iki mažiausio lygio per dešimtmetį. Toks nuosmukis fiksuojamas tuo metu, kai paklausa šiek tiek viršija pasiūlą: 595 000 tonų per devynis mėnesius iki rugsėjo, rodo Tarptautinės vario studijų grupės duomenys. Vario rinką pernai nusmukdė prekybinio karo nulemti svyravimai, o šiais, 2019 metais, taip pat prognozuojamas poveikis, bet atvirkštinis. Jei Vašingtonui ir Pekinui pavyks išspręsti dalį klausimų, vario kainos gali kilti. Kainos jau atsigavo po pranešimų, patvirtinančių vyksiančias derybas. „Bloomberg“ vidutinėmis prognozėmis, šio metalo kainos turėtų pakilti nuo 5 932 JAV dolerių už metrinę toną iki virš 6 400 dolerių.
Lėtėjantis sojų tiekimas
Sojų pupelių kainų dinamiką skatina bet kokia užuomina apie gerėjančius prekybinius santykius tarp Jungtinių Valstijų ir Pekino ir tokia tendencija turėtų vyrauti prekyboje visus 2019 metus. Aliejinių augalų sėklų rinka pakilo 2018 metų pabaigoje, kai per susitikimą tarp JAV ir Kinijos vadovų nutarta atnaujinti dalinį JAV pupelių importą Kinijoje, nors prekiautojus toks pirkimų atnaujinimo mastas nuvylė.
Ūkininkai iš JAV viliasi, kad abiems pusėms pavyks pasiekti susitarimą prieš baigiantis 90 dienų paliauboms. Pagrindinis klausimas prie derybų stalo išlieka: ar Kinija, ligi šiol pagrindinė JAV sojos pupelių pirkėja, sutiks sumažinti tarifus JAV žemės ūkio produkcijai. Artėjantis derliaus surinkimas Brazilijoje taip pat yra vienas iš svarbesnių veiksnių: ūkininkai tikisi dar vienų sėkmingo derliaus metų, o didesnė pasiūla turėtų toliau slopinti JAV kainas, ypač jeigu Kinijos rinka išliks „uždaryta“.
Galimybės kiaulių rinkoje
Tarp kitų rinkų reiktų aptarti ir kiaulių rinkos perspektyvas. Kinijoje auginama per 400 mln. kiaulių, daugiau nei pusę visos pasaulio bandos; be to, šalyje sparčiai daugėja afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių, prasidėjusių pernai, skaičius. Nors ši liga žmonėms nėra pavojinga, kiaulėms ji gali būti 100 proc. mirtina. Praėjusią savaitę pranešta apie dar daugiau virusinių infekcijų, sausio 1 d. protrūkis patvirtintas ūkyje su maždaug 73 000 kiaulių. Nerimaujama, kad afrikinis kiaulių maras dar stipresniais gniaužtais sugriebs didžiausią Azijos ekonomiką ir persimes į kaimynines valstybes, sukeldamas pavojų viso regiono gamintojams. Jei taip nutiktų, Kinijai tektų atsargų spragą pildyti užsienyje, ir tuo mielai pasinaudotų Jungtinės Valstijos, net jeigu prekybos karas tarp dviejų pasaulio galiūnių ir tęsis. Toks scenarijus taip pat paskatintų viščiukų paklausos ir kainų augimą.
Negera nuojauta
Geležies rūdos kaina, vidutiniškai pernai siekusi beveik 70 JAV dolerių už toną, gali kristi. Vienai svarbiausių mineralinių žaliavų, kurios gavyba dominuoja tokiose rinkose kaip Brazilija ir Australija, gali neigiamai atsiliepti lėtesnis augimas Kinijoje. Politiniai sprendimai Pekine – ypač papildomos skatinimo priemonės, tebesitęsiantis prekybinis karas bei kovos su tarša iniciatyvos – išlieka nenuspėjami.
Baiminamasi, kad pasiūla tik didės, nes Brazilijos įmonė „Vale SA“ tiekia dideles partijas iš savo S11D kasyklos, o „Anglo American Plc“ atnaujina veiklą „Minas Rio“ geležies rūdos kasykloje. Bus atidžiai stebimi Kinijos gamybos įmonių pelningumo rodikliai bei žemyninės dalies pramonės duomenys. Pelningumo rodiklis, siekęs aukštumas paskutinį 2018 m. ketvirtį, bei pirkimo vadybininkų indeksas, regis, grįžta, į žemesnį lygį. „Morgan Stanley“ buvo vienas iš tų, kurie perspėjo apie galimą grįžimą prie pasaulinės perteklinės pasiūlos ir 62 JAV dolerių kainų šiais metais.