Užkrauti mokesčius daug uždirbantiems būtų „labai sudėtingai įgyvendinama“ ir suteiktų turtingiems žmonėms „didžiules paskatas to išvengti – o jie tikrai to vengs“, sakė Prinstono universiteto profesorius A. Deatonas, dirbantis prie oficialaus nelygybės Jungtinėje Karalystėje tyrimo.
Šios pastabos nukreiptos į politikus, kurių vis daugiau ragina turtingiausius žmones užsikrauti didesnę naštą dėl rekordinio vyriausybių skolinimosi, bandant paremti ekonomiką, nukentėjusią nuo „Covid-19“. Tarptautinis valiutos fondas šią savaitę teigė, kad laikinas mokestis padėtų sušvelninti socialinę nelygybę, kuri pagilėjo pandemijos metu.
Knygos „Deaths of Despair“, kurią jis parašė kartu su žmona, taip pat ekonomiste, Anne Case, autorius interviu teigė, kad vienkartinis turto mokestis „greičiausiai taptų nuolatiniu“, lygiai kaip kadaise pajamų mokestis. Didžioji Britanija mokesčius nuo atlyginimo įvedė Napoleono karams finansuoti, o dabar tai vienas pagrindinių jos pajamų šaltinių.
Po dešimties griežto taupymo metų, Didžiojoje Britanijoje lydėjusių finansinę krizę, A. Deatonas taip pat nerekomendavo apkarpyti socialinių paslaugų, perspėdamas, kad „pražūties pranašai, deficito vanagai, taupymo išminčiai“ sukėlė tikrą katastrofą, mažindami sveikatai ir švietimui skirtas lėšas.
A. Deatonas vadovauja JK ekspertų grupei, tirianiai, kaip sumažinti nelygybę, nes jaunesni ir mažiau išsilavinę asmenys vis labiau atsilieka nuo turtingųjų. Fiskalinių tyrimų institutas planuoja paskelbti išvadas 2023 m.
A. Deatonas teigė, kad pandemijos sustiprintos tendencijos jau stebimos tiek JAV, tiek JK. Visų pirma, švietimas tampa vis svarbesniu kintamuoju, lemiančiu žmogaus gyvenimo rezultatus. Be to, nedarbas vis rečiau pasitarnauja kaip ekonominės būklės rodiklis. Nors atsigaunant po pandemijos sukeltos recesijos bus sukurta darbo vietų, anot A. Deatono, kur kas daugiau žmonių liks be darbo.
„Pakilimo metu ekonomika visada atsigauna, bet niekada nesiekia ankstesnio piko, – pažymėjo A. Deatonas. – Gauname begalinę spiralę žemyn. Privalome to išvengti, bet tai bus sunku.“