JAV Energetikos departamentas pranešė, kad Lawrence‘o Livermore‘o nacionalinės laboratorijos mokslininkai Kalifornijoje gruodžio 5 d. pirmą kartą trumpai pasiekė grynąjį energijos prieaugį, vykdydami branduolių sintezės eksperimentą, kuriame buvo naudojami lazeriai. Mokslininkai nukreipė lazerį į kuro taikinį, kad sintezės būdu sujungtų du lengvus atomus į vieną tankesnį ir išlaisvintų energiją.

Kimberly Budil, Lawrence‘o Livermore‘o laboratorijos direktorė, Energetikos departamento renginyje žurnalistams sakė, kad esami moksliniai ir technologiniai apribojimai reiškia, jog komercializacija gali įvykti ne po penkių ar šešių dešimtmečių, bet greičiau. „Sutelkus pastangas ir investicijas, kelių dešimtmečių technologiniai tyrimai leistų mums pastatyti elektrinę“, – teigė K. Budil.

Mokslininkai maždaug prieš šimtmetį išsiaiškino, kad Saulėje vyksta branduolių sintezė, ir ištisus dešimtmečius bandė įgyvendinti sintezės metodą Žemėje.

Energetikos departamentas pranešė, kad per eksperimentą trumpai buvo pasiektas vadinamasis sintezės uždegimas, kuris sugeneravo 3,15 megadžaulio energijos po to, kai lazeris į taikinį nukreipė 2,05 megadžaulio.

Laboratorijai nepriklausantys branduolinės fizikos mokslininkai teigė, kad šis pasiekimas bus svarbi atspirtis, tačiau reikės atlikti daug tolesnių tyrimų, kol branduolių sintezė taps komerciškai perspektyvi.

Sintezė – branduolinė energija be avarijų ir radioaktyviųjų atliekų

Galybė kuro. Jokio avarijos pavojaus. Jokių radioaktyviųjų atliekų.