ES generalinis teismas Liuksemburge ketvirtadienį nusprendė, kad ES intelektinės nuosavybės tarnyba teisingai atšaukė prekės ženklo apsaugą spalvotam kubui, nuo aštuntojo dešimtmečio knebinėjamą mažų ir didelių rankų.
„Atsižvelgiant į tai, kad esminės šios formos charakteristikos yra būtinos, norint gauti techninį rezultatą, susijusį su gaminio sukimosi galimybėmis, šios formos negalima įregistruoti kaip ES prekės ženklo“, – paskelbė teismas.
Šiame teisiniame mūšyje, kuriame netikėtų posūkių buvo ne ką mažiau nei garsiąjame kube, Vokietijos žaislų gamintojas „Simba Toys GmbH“ kovoja dar nuo 2006 m., reikalaudamas jam suteikti Europos Sąjungos prekės ženklo apsaugą.
Žemesnio lygio ES teismas 2014 m. priėmė sprendimą kubo teisinės apsaugos naudai, tačiau po dvejų metų bloko vyriausiasis teismas pareiškė, kad ES prekių ženklų įstatymai neleidžia kompanijai turėti „techninių sprendimų ar gaminio funkcinių charakteristikų monopolijos“.
Biuras, atsakingas už teises į prekių ženklų apsaugą visoje Europos Sąjungoje, 2017 m. remdamasis aukščiausiojo teismo nurodymais panaikino kubo formos apsaugą. „Rubik’s Brand Ltd.“ šį sprendimą apskundė, ir byla vėl buvo grąžinta ES teismams. Ketvirtadienio sprendimas gali būti apskųstas dar vieną kartą.
Vengrų išradėjas Erno Rubikas 1974 m. sukūrė kubą, apklijuotą spalvotais lipdukais, kuris galėjo visaip sukiotis ir nesubyrėti. Tai buvo „objektas, kuris iš principo buvo neįmanomas“, teigiama oficialioje Rubiko kubo svetainėje.
Pačiam E. Rubikui prireikė mėnesio, kad sugalvotų, kaip išspręsti galvosūkį. Yra „42 kvintilijonai galimybių, bet tik vienas teisingas sprendimas“, kad visi kubo šonai galiausiai taps vienos spalvos, teigiama tinklalapyje.