Po Rusijos invazijos į Ukrainą D. Pumpianskiui, jo žmonai ir sūnui buvo nustatytos sankcijos, draudžiančios keliauti ir įšaldančios jų turtą. Tos sankcijos yra „pagrįstos piktnaudžiavimu galia“ ir netarnauja „jokiam suprantamam ir racionaliam ES užsienio politikos tikslui“, antradienį ES žemesnės instancijos teismui pareiškė vienas iš šeimos advokatų.

Pumpianskių šeima tėra „šalutiniai nukentėjusieji Rusijos ir ES konflikte“, jie tėra „paprasčiausi ES užsienio politikos įkaitai“, ES Bendrajam Teismui teigė D. Pumpianskio ir jo žmonos advokatas Gabrielis Lanskis. Tai pirmasis iš kelių dešimčių viešų skundų, susijusių su turtingais rusais ir jiems pritaikytomis sankcijomis.

Dėl Rusijos atakų prieš Ukrainą, kurios prasidėjo 2014 m. aneksavus Krymą ir vėliau praėjusių metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainos teritoriją, ES įvedė sankcijas beveik 1500 asmenų ir 207 subjektams. Dešimtys Rusijos milijardierių, įskaitant Romaną Abramovičių, ir jų šeimų narių plūstelėjo į ES teismus Liuksemburge, siekdami išbraukti savo pavardes iš sankcijų sąrašo ir atšaldyti savo turtą.

D. Pumpianskis, didžiausio šalyje plieninių vamzdžių gamintojo TMK PJSC įkūrėjas, 2022 m. kovo mėnesį buvo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą dėl savo vaidmens vienoje didžiausių Rusijos kompanijų ir už tai, kad buvo tarp 36 verslininkų, susitikusių su V. Putinu aptarti sankcijų poveikio. Sprendimas dėl sankcijų buvo atnaujintas praėjusį mėnesį.

D. Pumpianskis nėra „Rusijos oligarchas pagal jokį įprastą šios sąvokos supratimą“, teigė jo advokatai. Jis yra „savo jėgomis turimą poziciją pasiekęs verslininkas, daug metų sėkmingai kūręs verslą, kuris šiaip jau buvo naudingas ir Europos interesams“.

Kaip ir kiti magnatai, į kuriuos buvo nukreiptos sankcijos, D. Pumpianskis siekė restruktūrizuoti savo pagrindinį turtą. Jis atsisakė TMK akcijų paketo ir paliko kompanijos direktorių valdybą. D. Pumpianskiui taip pat priklausė superjachta „Axioma“ su 3D kino teatru, dviejų aukštų salūnu ir nusileidimu iš viršutinio denio į jūrą. Praėjusiais metais Gibraltare superjachta buvo parduota už 37,5 mln. dolerių pirmajame viešame aukcione nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios, susijusiame su konfiskuotu turtu.

„Kiekvienas į mus besikreipiantis Rusijos milijardierius tvirtina, kad anksčiau turėtos įmonės jam nebepriklauso ir kad jis atsisakė savo turto kaip tik tada, kai buvo įvestos ribojančios priemonės“, – pastebėjo ES Tarybos teisininkas Bartas Driessenas.

„Visais šiais atvejais milijardieriai ir toliau mielai naudojasi nuosavybės teikiama ekonomine nauda, net jei ta nuosavybė yra tik popieriuje“, – pridūrė jis.